Nigdy tego nie rób. 8 rzeczy, których każdy ginekolog chciałby ci zakazać
Wizyta ginekologiczna w wielu pacjentkach wzbudza dużo emocji. Stresu można jednak uniknąć, stosując się do kilku prostych zasad. Oto lista rzeczy, których ginekolodzy najchętniej zakazaliby pacjentkom w czasie wizyty. Dzięki niej każde badanie przebiegnie sprawnie i zgodnie z przyjętymi standardami.
1. Wstyd z powodu wizyty
Wstyd jest częstą barierą, przez którą wiele pacjentek rezygnuje z wizyty u ginekologa. Jednak warto pamiętać o tym, że tego typu badania są dla lekarza codziennością. Specjalista jest oswojony z nagością pacjentek, nie ocenia ich ciała, a jedynie bada ich zdrowie intymne.
2. Ukrywanie dolegliwości
Ginekolog powinien zostać poinformowany o wszystkich niepokojących pacjentkę objawach. Na wizycie nie warto ukrywać istotnych szczegółów, gdyż może to utrudnić lekarzowi postawienie prawidłowej diagnozy.
Co więcej, warto także poinformować lekarza o dolegliwościach, które z pozoru wydają się naturalne i nieszkodliwe, jak np. PMS, czy bolesne miesiączki. Jak się okazuje, w wielu przypadkach dolegliwości te można zminimalizować, wdrażając odpowiednie leczenie.
3. Zwlekanie z infekcją
Czasem pacjentki decydują się leczyć infekcje na własną rękę, a do ginekologa udają się dopiero wtedy, gdy wszystkie domowe sposoby zawodzą. Lekceważenie infekcji intymnych może prowadzić do ich przemieszczania się w głąb układu moczowego. Co więcej, jeśli infekcje nie są odpowiednio leczone, mogą często powracać.
4. Perfumowanie miejsc intymnych
Przed wizytą u ginekologa należy zadbać o właściwą higienę, podmywając się. Jednak lepiej jest zrezygnować z korzystania z perfum i kosmetyków zapachowych do miejsc intymnych. Tego rodzaju produkty mogą bowiem niekorzystnie wpływać na stan narządów płciowych.
5. Obawy o depilację intymną
Lekarz ginekolog nie oczekuje od pacjentek depilacji miejsc intymnych przed wizytą. Jest to sprawa indywidualna, która nie wpływa na przebieg badania.
6. Unikanie tematu antykoncepcji
Mnogość metod antykoncepcji czasem powoduje u pacjentek zagubienie. W takich przypadkach sposób zabezpieczenia przed niechcianą ciążą dobrze jest omówić z ginekologiem. Ten lekarz, jak nikt inny, doradzi w wyborze najskuteczniejszej metody.
7. Odwołanie wizyty z powodu okresu
Wizytę u ginekologa dobrze jest zaplanować kilka dni po skończonej miesiączce. Jednak jeśli wypadła ona w czasie okresu, nie zawsze trzeba ją odwoływać. Miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do wykonania badania ginekologicznego. Krwawienie może być jedynie przeszkodą w pobraniu materiału do cytologii.
8. Samodiagnoza przez internet
Żadna samodiagnoza dokonywana przez internet nie zastąpi profesjonalnych badań diagnostycznych oraz rzeczywistej oceny stanu narządów płciowych.
Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.