NewsyNielegalne domki covidowe w Mechelinkach wciąż stoją. Czy są jeszcze potrzebne?

Nielegalne domki covidowe w Mechelinkach wciąż stoją. Czy są jeszcze potrzebne?

Domki covidowe w Mechelinkach, uznane za samowolę budowlaną, nadal stoją - chociaż wydano nakaz rozbiórki. Decyzję o ich usunięciu podjął wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego. Czy, mimo zakończenia pandemii, są jeszcze potrzebne?

Nielegalne domki covidowe w Mechelinkach wciąż stoją. Czy są jeszcze potrzebne?
Nielegalne domki covidowe w Mechelinkach wciąż stoją. Czy są jeszcze potrzebne?
Źródło zdjęć: © East News

W Mechelinkach, niedaleko Trójmiasta, wciąż stoją domki covidowe, które zostały uznane za samowolę budowlaną. Pomimo decyzji wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego o ich rozbiórce, domki nadal nie zostały usunięte. Inwestor musi przywrócić teren do stanu sprzed budowy.

Regulacje covidowe - czy jeszcze obowiązują w 2025 roku?

Stan zagrożenia epidemicznego, który został wprowadzony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, został zniesiony 1 lipca 2023 roku. Ogłoszono to rozporządzeniem Ministra Zdrowia. W praktyce oznacza to, że zniknął obowiązek noszenia maseczek w placówkach zdrowotnych, który wcześniej wprowadzono na mocy tego rozporządzenia. Zniknęła też konieczność izolacji osoby zakażonej wirusem. Mimo to, nadal istnieje możliwość zaszczepienia się przeciwko Covid-19.

Główny Inspektor Sanitarny podjął taką decyzję, uzasadniając to obecną sytuacją epidemiczną, w tym znacznym spadkiem liczby zakażeń SARS-CoV-2, a także zmniejszeniem liczby zgonów i hospitalizacji w ostatnim okresie.

WIDEO

Powrót maseczek coraz bliżej? Białystok podzielony

Kontrowersyjna inwestycja w Mechelinkach

Historia domków sięga 2020 roku, kiedy to w czasie pandemii COVID-19 polski rząd wprowadził ustawę umożliwiającą budowę nieruchomości bez zezwoleń, jeśli miały one służyć zwalczaniu skutków pandemii. Deweloper wykorzystał te przepisy, budując domki w Mechelinkach.

Działka, na której powstały domki, znajduje się w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, co oznacza, że jest objęta ochroną przyrodniczą i krajobrazową. Mimo to, inwestor rozpoczął budowę, co spotkało się z protestami lokalnych samorządowców.

Pomimo nakazu, domki nadal stoją na swoim miejscu. Inwestor próbował różnych sposobów, by zalegalizować budowę, jednak bezskutecznie. Sprawa wciąż budzi kontrowersje i jest przedmiotem zainteresowania mediów oraz lokalnej społeczności.

Okazuje się, że domki covidowe, które miały pełnić funkcję izolacyjną, tak naprawdę nie są już nikomu potrzebne, ze względu na brak obostrzeń covidowych i konieczności izolacji osób zakażonych.

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie