Trwa ładowanie...

Niemowlę zarażone RSV prawie zmarło. Ojciec apeluje: myjcie ręce!

Pewien ojciec wystosował na jednym z portali apel do wszystkich rodziców. Po tym, gdy niemal stracił swoje dziecko wskutek zarażenia wirusem RSV, zwraca uwagę na znaczenie mycia rąk przed kontaktem z dziećmi.

http://imgur.com
http://imgur.com
  • RSV to nie jest żart. Nie wiedziałem o tym zbyt wiele, dopóki tydzień temu moja córka prawie odeszła z tego świata. Upewnij się, że umyłeś ręce, zanim przytulisz swoją pociechę!

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Taką informację z dwoma zdjęciami zamieścił na portalu imgur.com ojciec z Mephis w Stanach Zjednoczonych. Jego córka przebywała w szpitalu z powodu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Po paru dniach leczenia została wypisana, jednak musiała niebawem do niego powrócić, gdyż zdiagnozowano u niej RSV, który wywołał ciężkie zapalenie płuc, grypę i zapalenie oskrzelików.

http://imgur.com/
http://imgur.com/

1. Czym jest RSV?

RSV (Respiratory Syncytial Virus) jest najczęstszą przyczyną zakażeń dróg oddechowych u niemowląt i dzieci. Ta infekcja wirusowa jest główną z infekcji, która odpowiada za śmierć dzieci do 5 roku życia. Podczas gdy u większości zakażonych dorosłych występują łagodne objawy grypopodobne i wracają oni do zdrowia w ciągu jednego, dwóch tygodni, to dla niemowląt przebieg choroby jest wyjątkowo groźny.

 

Odrodzenie wirusów. Groźne choroby wracają
Odrodzenie wirusów. Groźne choroby wracają [5 zdjęć]

Niebezpieczne dla zdrowia i życia choroby zakaźne wracają – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Przyczyn

zobacz galerię

2.

Objawy zakażenia RSV

U niemowląt i dzieci pierwszymi objawami zakażenia jest kaszel, katar i umiarkowana gorączka trwająca do 2 tygodni. W niektórych przypadkach możliwe jest wystąpienie bezdechu, ciężkiego zapalenia płuc, duszności i zmian w tkance płucnej. Na zarażenie najbardziej narażone są wcześniaki, dzieci z nadciśnieniem płucnym, wadami serca, mukowiscydozą i dysplazją oskrzelowo-płucną.

3. Drogi zakażenia RSV

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową oraz przez kontakt z wydzieliną chorego znajdującą się w spojówkach, w nosie i na rękach. Na zabawce czy klamce wirus RSV może przeżyć kilka godzin, a więc kontakt z zakażonymi przedmiotami także grozi zainfekowaniem.

Przed przygotowywaniem posiłków i przy bezpośrednim kontakcie z najmłodszymi należy pamiętać o umyciu rąk. Należy zwrócić także uwagę na nasze dzieci, gdyż często dotykają lub wkładają do buzi zabawki, z którymi kontakt miały kontakt z niekoniecznie czystymi dłońmi, czy na które kaszlały, kichały innne maluchy.

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza