Trwa ładowanie...

Niemowlę zarażone RSV prawie zmarło. Ojciec apeluje: myjcie ręce!

 Monika Matuszko
15.11.2016 14:34
Wirus RSV jest bardzo groźny dla dzieci
Wirus RSV jest bardzo groźny dla dzieci (imgur.com)

Pewien ojciec wystosował na jednym z portali apel do wszystkich rodziców. Po tym, gdy niemal stracił swoje dziecko wskutek zarażenia wirusem RSV, zwraca uwagę na znaczenie mycia rąk przed kontaktem z dziećmi.

http://imgur.com
http://imgur.com
  • RSV to nie jest żart. Nie wiedziałem o tym zbyt wiele, dopóki tydzień temu moja córka prawie odeszła z tego świata. Upewnij się, że umyłeś ręce, zanim przytulisz swoją pociechę!

Taką informację z dwoma zdjęciami zamieścił na portalu imgur.com ojciec z Mephis w Stanach Zjednoczonych. Jego córka przebywała w szpitalu z powodu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Po paru dniach leczenia została wypisana, jednak musiała niebawem do niego powrócić, gdyż zdiagnozowano u niej RSV, który wywołał ciężkie zapalenie płuc, grypę i zapalenie oskrzelików.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"
http://imgur.com/
http://imgur.com/

1. Czym jest RSV?

RSV (Respiratory Syncytial Virus) jest najczęstszą przyczyną zakażeń dróg oddechowych u niemowląt i dzieci. Ta infekcja wirusowa jest główną z infekcji, która odpowiada za śmierć dzieci do 5 roku życia. Podczas gdy u większości zakażonych dorosłych występują łagodne objawy grypopodobne i wracają oni do zdrowia w ciągu jednego, dwóch tygodni, to dla niemowląt przebieg choroby jest wyjątkowo groźny.

 

Odrodzenie wirusów. Groźne choroby wracają
Odrodzenie wirusów. Groźne choroby wracają [5 zdjęć]

Niebezpieczne dla zdrowia i życia choroby zakaźne wracają – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Przyczyn

zobacz galerię

2.

Objawy zakażenia RSV

U niemowląt i dzieci pierwszymi objawami zakażenia jest kaszel, katar i umiarkowana gorączka trwająca do 2 tygodni. W niektórych przypadkach możliwe jest wystąpienie bezdechu, ciężkiego zapalenia płuc, duszności i zmian w tkance płucnej. Na zarażenie najbardziej narażone są wcześniaki, dzieci z nadciśnieniem płucnym, wadami serca, mukowiscydozą i dysplazją oskrzelowo-płucną.

3. Drogi zakażenia RSV

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową oraz przez kontakt z wydzieliną chorego znajdującą się w spojówkach, w nosie i na rękach. Na zabawce czy klamce wirus RSV może przeżyć kilka godzin, a więc kontakt z zakażonymi przedmiotami także grozi zainfekowaniem.

Przed przygotowywaniem posiłków i przy bezpośrednim kontakcie z najmłodszymi należy pamiętać o umyciu rąk. Należy zwrócić także uwagę na nasze dzieci, gdyż często dotykają lub wkładają do buzi zabawki, z którymi kontakt miały kontakt z niekoniecznie czystymi dłońmi, czy na które kaszlały, kichały innne maluchy.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze