Przejdź na WP

Nieświeży oddech - przyczyny, leczenie

Nieprzyjemny zapach z ust to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Może być spowodowany wieloma dolegliwościami, być łatwy do usunięcia albo wymagać długotrwałego leczenia. Ludzie cierpiący z powodu nieświeżego oddechu unikają bliskiego kontaktu z innymi, są skrępowani i nieszczęśliwi. Bywa jednak, że nie zdają sobie sprawy z faktu, że ich oddech działa odstraszająco na otoczenie. Z poniższego artykułu dowiesz się więcej na temat przyczyn i sposobów walki z tą nieprzyjemną przypadłością.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Nieświeży oddech - przyczyny

Nieświeży oddech lub nieprzyjemny smak w ustach mogą być znakami ostrzegawczymi chorób przyzębia.
 
Pacjenci cierpiący na nieświeży oddech powinni zachować szczególną dbałość o higienę jamy ustnej.

Przyczyny nieświeżego oddechu:

Nieświeży zapach z ust powinien być zdiagnozowany przez dokładne zbadanie całej jamy ustnej. Badanie powinno obejmować: usta, dno jamy ustnej, język i podniebienie oraz jamę ustno-gardłową. Diagnostyka obejmuje następujące badania:

  • Badanie organoleptyczne – ocena zapachu,
  • Badanie za pomocą halimetru – pomiar stężenia związków siarki.
Nieświeży oddech
Nieświeży oddech

Nieświeży oddech to najczęściej oznaka chorób przyzębia. Czasami jednak przykry zapach może świadczyć...

zobacz galerię

2. Nieświeży oddech - leczenie

Aby pozbyć się nieświeżego zapachu z ust, należy rozpoznać przyczynę nieprzyjemnej dolegliwości. Wówczas można wdrożyć skuteczną kurację.

  • Jeżeli nieświeży oddech jest wynikiem zmian próchnicowych, niezbędne będzie usunięcie części zęba i wykonanie wypełnienia. Czasami konieczne jest zaawansowane leczenie zębów lub ich ochrona za pomocą zabiegów, które oferuje stomatologia estetyczna - piaskowanie i lakowanie zębów.
  • Pożądane jest również korzystanie ze specjalnego płynu do płukania jamy ustnej oraz stosowanie nici dentystycznych.
  • Głównym źródłem nieświeżego oddechu u zdrowych ludzi jest mikrobiologiczny osad na języku, zwłaszcza jego tylnej części, gdzie namnażają się bakterie powodujące nieświeży oddech. Aby wyeliminować ten czynnik, należy dokładnie szczotkować język podczas każdego mycia zębów.

  • Niektóre produkty, takie jak czosnek i cebula, mogą przyczynić się do zastrzeżenia oddechu, ponieważ zawierają związki powodujące nieprzyjemny zapach. 

  • Suchość w ustach (xerostomia) to kolejny stan, który może powodować nieświeży oddech. W normalnych warunkach ślina usuwa wiele cząsteczek, które powodują nieprzyjemny zapach. Suchość w ustach pojawia się, gdy zmniejsza się przepływ śliny.
  • Jeżeli lekarz wyklucza przyczyny tkwiące w nieprawidłowej higienie jamy ustnej, nieświeży oddech może być wynikiem miejscowej infekcji w drogach oddechowych (nosa, gardła, tchawicy, płuc), przewlekłego zapalenia zatok, zapalenia oskrzeli, cukrzycy, zaburzeń żołądkowo-jelitowych, dolegliwości wątroby lub nerek. Choroby te należy leczyć.

Jeżeli cierpisz na nieprzyjemny oddech z ust, przede wszystkim zastosuj wszystkie możliwe środki odnoszące się do prawidłowej higieny jamy ustnej. Jeśli mimo to nieprzyjemny zapach nie ustępuje, zgłoś się do lekarza w celu wyeliminowania wszelkich możliwych dolegliwości zdrowotnych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy