Nietrzymanie moczu w okresie menopauzy
Menopauza to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Naznaczony jest wieloma objawami, które znacząco obniżają komfort życia. Ale czy na pewno przekwitanie musi tak wyglądać? Zdecydowanie nie!
Menopauza to fizjologia!
Z medycznego punktu widzenia menopauza to ostatnie krwawienie miesiączkowe, po którym w ciągu kolejnych 12 miesięcy miesiączka nie występuje i nie stwierdza się żadnych patologicznych przyczyn tego stanu [1]. Dla nas – kobiet – jest okresem nierzadko trudnym fizycznie i psychicznie.
Menopauza średnio rozpoczyna się między 42. a 55. rokiem życia [2]. Pojawienie się ostatniej miesiączki poprzedzają jednak zmiany w funkcjonowaniu jajników. Zahamowaniu ulega dojrzewanie pęcherzyków Graafa i jajeczkowanie. Zwiększa się też liczba cykli bezowulacyjnych.
W organizmie kobiety dochodzi ponadto do zmian hormonalnych, m.in. spadku stężenia progesteronu i estrogenów.
Wszystko to sprawia, że kobieta odczuwa cały szereg przykrych dolegliwości. Szczególnie dokuczliwe są nocne poty, bóle głowy, uderzenia gorąca i kołatanie serca. Towarzyszyć im mogą zaburzenia snu i koncentracji, drażliwość, osłabienie pamięci oraz zmienność nastroju. I choć są to objawy naturalne, związane z fizjologią kobiety, mają negatywny wpływ na jej komfort życia codziennego.
Problemem są również nierzadko pojawiające się w okresie klimakterium infekcje intymne oraz nietrzymanie moczu, za które odpowiadają zmiany zanikowe w żeńskich narządach płciowych. Mięśnie w obszarze narządów płciowych oraz dolnych dróg moczowych stają się mniej elastyczne, cieńsze.
Nietrzymanie moczu – problem powszechny i przemilczany
W przypadku nietrzymania moczu trudno o wiarygodne statystyki. Wiele pań postrzega tę dolegliwość jako naturalny objaw starzenia się organizmu lub wstydzi się powiedzieć o nim swojemu lekarzowi. Szacuje się jednak, że blisko połowa kobiet w okresie menopauzy doświadcza objawów nietrzymania moczu.
W praktyce najczęściej rozpoznawane jest u nich wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli jego mimowolny wyciek spowodowany aktywnością fizyczną (skutkuje wzrostem ciśnienia w przestrzeni wewnątrzbrzusznej bez odpowiedniej odpowiedzi ze strony aparatu zamykającego cewkę moczową) [3]. W zależności od zaawansowania choroby nietrzymanie moczu może pojawić się podczas kaszlu, kichana lub śmiania się (I stadium), podczas biegania lub tańczenia (II stadium) oraz w spoczynku (III stadium), co ma związek z osłabieniem mięśni dna miednicy.
Kobiety w okresie menopauzy częściej również doświadczają naglącego nietrzymania moczu, co jest spowodowane nadmierną aktywnością pęcherza moczowego mięśnia wypieracza. Mocz bywa wówczas gubiony pod wpływem przymusowego parcia.
W każdym przypadku nietrzymanie moczu stanowi bardzo uciążliwy objaw. Generuje poczucie zawstydzenia i zażenowania [4]. Negatywnie wpływa na funkcjonowanie kobiet zarówno pod względem fizycznym, jak i psychospołecznym. Są jednak sposoby na to, by temu przeciwdziałać!
Menopauza i nietrzymanie moczu? To nie wyrok!
W pierwszej kolejności warto zgłosić się do lekarza (ginekologa lub uroginekologa) i porozmawiać z nim szczerze o swoich objawach. Menopauza to proces fizjologiczny, z którym wiążą się też inne problemy, m.in. nietrzymanie moczu. Nie oznacza to jednak, że medycyna nie może niczego kobiecie zaoferować. Przeciwnie! Jest wiele metod, które mogą pomóc w złagodzeniu przykrych objawów.
Jedną z nich są ćwiczenia wzmacniające mięśnie miednicy [5]. Na początku najlepiej wykonywać je pod okiem fizjoterapeuty uroginekologicznego, a następnie kontynuować w domu. Efekty są zwykle zauważalne po upływie 4–6 tygodni, dlatego nie należy się zrażać i zaprzestawać ćwiczeń [6].
Pozytywne efekty przynosi również ograniczenie spożycia kofeiny i napojów gazowanych. Nie bez znaczenia jest również utrzymanie prawidłowej wagi, a w przypadku nadmiaru kilogramów dążenie do ich redukcji [6].
Dużym wsparciem są też dobrej jakości suplementy diety. Wśród nich na uwagę zasługuje Incontinox, który zawiera substancje pomagające w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania pęcherza moczowego i dróg moczowych oraz mięśni.
W jego składzie znajdziemy m.in. ekstrakt z nasion dyni zwyczajnej standaryzowany na zawartość adenozyny i enterodiolu, a także ekstrakt z ziela skrzepu zwyczajnego, owoców żurawiny wieloowocowej, szyszek chmielu, liści mącznicy lekarskiej oraz nasion kolendry siewnej, selera i kminku.
Wszystkie te składniki znane w ziołolecznictwie od wieków mają pozytywny wpływ na układ moczowy i hormonalny. W połączeniu ze zmianą stylu życia oraz ćwiczeniami mogą przynieść pozytywne efekty. By jednak tak się stało, potrzebne jest szybkie działanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia, które pozwoli na poprawę jakości życia.
Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.