Nietypowe objawy alergii oddechowej
Alergia oddechowa może dotknąć każdego i skutecznie utrudnić codzienne życie. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że trudno jest uciec przed unoszącymi się w powietrzu alergenami. Uczulenie tego typu najczęściej objawia się napadami kaszlu czy nieżytem nosa. Zdarza się jednak, że o alergii świadczą inne, nietypowe symptomy.
1. Czym jest alergia oddechowa?
Alergia to nieprawidłowa i wyolbrzymiona reakcja układu odpornościowego na alergeny, substancje znajdujące się w naszym otoczeniu, których organizm nie jest w stanie tolerować. W przypadku alergii oddechowej są nimi elementy unoszące się w powietrzu, które po opadnięciu na powierzchnię tworzą kłębki kurzu. Są one zbudowane między innymi z zarodników pleśni, pyłków roślin, sierści zwierząt, a także roztoczy.
Największe ryzyko wystąpienia alergii oddechowej występuje w przypadku osób uczulonych na alergeny inne niż te znajdujące się w kurzu (alergeny pokarmowe, pleśnie, grzyby, pyłki roślin, sierść), a także u których często występują dolegliwości związane z układem oddechowym.
2. Nietypowe reakcje przy alergii oddechowej
Typowymi objawami alergii oddechowej są: częste kichanie, uporczywy, duszący kaszel czy silny, lejący katar. U niektórych osób występują często powracające dolegliwości: bóle gardła, chrypka i zapalenie krtani, a także trudności z równomiernym oddychaniem, podrażnienie spojówek oraz błon śluzowych gardła i jamy ustnej.
Do nietypowych symptomów alergii oddechowej można zaliczyć zmiany, które pojawiają się w okolicach oczu, np. obfite łzawienie czy opuchnięcie powiek. Świadczą one najczęściej o uczuleniu na pyłki roślin unoszące się w powietrzu, szczególnie wiosną.
Alergia oddechowa, mimo że dotyczy układu oddechowego, może przejawiać się zmianami skórnymi: powierzchniowym zapaleniem skóry, przesuszeniem czy pokrzywką, czyli swędzącą wysypką. Bardzo silną reakcją na alergeny jest astma, czyli długofalowa zmiana chorobowa polegająca na ostrych napadach duszności.
Co ciekawe, symptomem alergii oddechowej może być również zatkanie uszu. Dzieje się tak, ponieważ wydzielana podczas walki z alergenami histamina wywołuje produkcję płynów w układzie laryngologicznym, również w uchu środkowym. Długotrwale zatkane uszy to możliwa przyczyna niedosłuchu i problemów z zachwianiem równowagi.
Poza tym alergia oddechowa może przejawiać się w dolegliwościach, które ciężko z nią bezpośrednio powiązać. Symptomem mogą być: zawroty oraz częste bóle głowy, migreny, senność, zmęczenie, czasowe problemy z widzeniem, a także zaburzenia koncentracji.
3. Łagodzenie nietypowych objawów alergii oddechowej
Pozbycie się przykrych dolegliwości związanych z tego typu uczuleniem nie jest na pewno działaniem jednorazowym i powierzchownym. Ważne jest bowiem wyeliminowanie z otoczenia alergenu, co w przypadku cząstek uczulających, które wirują w powietrzu, wcale nie jest łatwe. Pomoże jednak pozbycie się z otoczenia przedmiotów zbierających kurz: zasłon, firan, drobnych bibelotów, kołder z pierza czy puszystych dywanów.
Ważne jest również regularne i dokładne sprzątanie, w którym pomogą między innymi odkurzacze ze specjalnymi filtrami zatrzymującymi szkodliwe cząsteczki lub korzystanie z oczyszczaczy powietrza, które pochłaniają kurz, roztocza i inne alergeny.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.