Trwa ładowanie...

Nieuzależniający lek przeciwbólowy

Przyjmowanie leków przeciwbólowych wiąże się z dużym ryzykiem uzależnienia, zwłaszcza, jeśli stosuje się silnie działające farmaceutyki. Dzięki odkryciom naukowców ze Stony Brook University udało się opracować silny lek przeciwbólowy, który nie uzależnia...

spis treści

1. Rodzaje leków przeciwbólowych

Dostępne środki przeciwbólowe można podzielić na dwie kategorie. Jedna z nich to popularne leki bez recepty, których działanie polega na hamowaniu cyklooksygenazy, czyli enzymu związanego z wytwarzaniem uczucia bólu. Do drugiej grupy należą opioidy, czyli silnie uzależniające leki, które działają w mózgu zwalczając nawet najsilniejsze bóle. Opioidy wydawane są z przepisu lekarza, gdy ból jest tak silny, że inne środki nie pomagają.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Nowy mechanizm leczenia bólu

Amerykańscy naukowcy odkryli, że za proces przesyłania uczucia bólu odpowiedzialny jest tzw. kanał sodowo-jonowy PN1/Nav 1.7, który występuje w nerwach peryferyjnych. Leki skierowane na PN1/Nav 1.7 blokują przesyłanie bólu, nie wpływając jednocześnie na centralny układ nerwowy. Lek taki nie uzależnia i nie wywołuje działań niepożądanych. Badania rozpoczęte w latach 90. zakończyły się sukcesem i udało się stworzyć silnie działające, a jednocześnie nieuzależniające leki przeciwbólowe w formie tabletek i maści. Może się to okazać przełomem w leczeniu paliatywnym chorych cierpiących na ciężkie poparzenia, choroby nowotworowe, migreny czy artretyzm.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza