Nieuzależniający lek przeciwbólowy
Przyjmowanie leków przeciwbólowych wiąże się z dużym ryzykiem uzależnienia, zwłaszcza, jeśli stosuje się silnie działające farmaceutyki. Dzięki odkryciom naukowców ze Stony Brook University udało się opracować silny lek przeciwbólowy, który nie uzależnia...
1. Rodzaje leków przeciwbólowych
Dostępne środki przeciwbólowe można podzielić na dwie kategorie. Jedna z nich to popularne leki bez recepty, których działanie polega na hamowaniu cyklooksygenazy, czyli enzymu związanego z wytwarzaniem uczucia bólu. Do drugiej grupy należą opioidy, czyli silnie uzależniające leki, które działają w mózgu zwalczając nawet najsilniejsze bóle. Opioidy wydawane są z przepisu lekarza, gdy ból jest tak silny, że inne środki nie pomagają.
2. Nowy mechanizm leczenia bólu
Amerykańscy naukowcy odkryli, że za proces przesyłania uczucia bólu odpowiedzialny jest tzw. kanał sodowo-jonowy PN1/Nav 1.7, który występuje w nerwach peryferyjnych. Leki skierowane na PN1/Nav 1.7 blokują przesyłanie bólu, nie wpływając jednocześnie na centralny układ nerwowy. Lek taki nie uzależnia i nie wywołuje działań niepożądanych. Badania rozpoczęte w latach 90. zakończyły się sukcesem i udało się stworzyć silnie działające, a jednocześnie nieuzależniające leki przeciwbólowe w formie tabletek i maści. Może się to okazać przełomem w leczeniu paliatywnym chorych cierpiących na ciężkie poparzenia, choroby nowotworowe, migreny czy artretyzm.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.