Trwa ładowanie...

Niewidomy odzyskał wzrok po 10 latach, dzięki przeszczepowi sztucznej rogówki

 Maria Krasicka
26.01.2021 10:34
Udany przeszczep sztucznej rogówki
Udany przeszczep sztucznej rogówki (Facebook)

Niewidomy mężczyzna odzyskał wzrok po pierwszym udanym przeszczepie sztucznej rogówki. Zabieg może być nadzieją dla ludzi zmagających się z tym problemem na całym świecie.

spis treści

1. Przeszczep sztucznej rogówki

Zabieg przeprowadzono 11 stycznia w Rabin Medical Center w Petah Tikva w Izraelu. Polegał on na wszczepieniu sztucznego implantu rogówki, który zintegrował się bezpośrednio z gałką oczną. Implant o nazwie KPro to nieulegająca degradacji syntetyczna nanotkanka umieszczona pod cienką błoną pokrywającą powierzchnię powieki i twardówki.

Jamal Furani stracił wzrok ponad 10 lat temu z powodu deformacji rogówki. Mężczyzna był idealnym kandydatem do pionierskiego przeszczepu. 78-latek po godzinnej operacji był w stanie rozpoznać członków rodziny i odczytać liczby na tablicy okulistycznej.

Zobacz film: "Chcesz się wysypiać? Śpij na lewym boku"
Jamal Furani po zabiegu odzyskał wzrok
Jamal Furani po zabiegu odzyskał wzrok (Facebook)

"Zabieg był prosty, a rezultat przewyższył nasze oczekiwania. Moment, w którym zdjęliśmy bandaże, był emocjonalny. Jesteśmy dumni, że możemy stać na czele tego ekscytującego i znaczącego projektu, który bez wątpienia wpłynie na życie milionów ludzi" – powiedziała prof. Irit Bahar, kierownik oddziału okulistyki w Rabin Medical Center w Petah Tikva.

Oko przed i po przeszczepie rogówki
Oko przed i po przeszczepie rogówki (Facebook)

Pierwsze próby odbywały się z udziałem 10 pacjentów, które otrzymały zgodę na zabieg w lipcu ubiegłego roku. Pacjenci biorący udział w badaniu nie kwalifikowali się do przeszczepu lub przeszli przynajmniej jeden nieudany przeszczep rogówki.

2. Procedura przeszczepu rogówki

Pierwszym krokiem zabiegu jest wypreparowanie spojówki - błony śluzowej pokrywającej przednią część oka i wyściełającej wnętrze powiek. Nabłonek rogówki jest następnie całkowicie usuwany, a środek rogówki jest zaznaczany przez chirurga, umożliwiając mu umieszczenie stempla na powierzchni, gdzie zostanie osadzony implant.

Następnie implant kładzie się na otwartej przestrzeni gałki ocznej, zabezpiecza szwem i "zatrzaskuje". Według firmy CorNeat po kilku tygodniach implant jest trwale osadzony w oku pacjenta.

Procedura przeszczepu implantu
Procedura przeszczepu implantu (Facebook)

Dr Gilad Litvin, główny lekarz w CorNeat Vision i wynalazca urządzenia KPro, powiedział, że procedura implantacji jest stosunkowo prosta i zajmuje mniej niż godzinę. Według niego KPro może pomóc milionom niewidomych pacjentów na całym świecie, ponieważ leczenie nie wymaga przeszczepów od dawców, a zabiegi można wykonywać nawet w placówkach, które nie są przystosowane do przeszczepów.

"Po latach ciężkiej pracy obserwowanie, jak kolega z łatwością wszczepia CorNeat KPro i obserwowanie, jak inny człowiek odzyskuje wzrok, następnego dnia było bardzo wzruszające - powiedział dr Litvin. - Jestem wdzięczny i zaszczycony, że mogę pracować z wyjątkową grupą ludzi, których ciężka praca, pracowitość i kreatywność umożliwiły tę chwilę".

Implant rogówki
Implant rogówki (Facebook)

Przeszczepy rogówki są powszechnymi zabiegami przywracającymi wzrok. Jednak można je przeprowadzić, tylko jeśli dostępna jest rogówka dawcy, na którą zapotrzebowanie jest duże. Wynalazek Izraelczyków może być rozwiązaniem dla osób oczekujących w kolejce na tego typu zabieg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze