Trwa ładowanie...

Nieżyt żołądka – przyczyny, objawy, leczenie

Nieżyt żołądka to inaczej zapalenie błony śluzowej żołądka. Charakterystyczne objawy dla nieżytu żołądka nie powinny być bagatelizowane. Nieżyt żołądka niesie bowiem za sobą wiele powikłań. Jakie są objawy i przyczyny nieżytu żołądka? Na czym polega leczenie nieżytu żołądka?

spis treści

1. Co wywołuje nieżyt żołądka?

Nieżyt żołądka może zostać wywołany przez nadmiar kwasu acetylosalicylowego, przez infekcję, alergi, leki, niewydolność wątroby, niewydolność nerek, jak również przez wstrząs spowodowany przez stres, operację lub silne oparzenie. Warto dodać, że nieżyt żołądka może być spowodowany przez zabiegi chirurgiczne leczenia otyłości. Przyczyną przewlekłego nieżytu żołądka często jest nadużywanie alkoholu lub zażywanie leków przeciwzapalnych. Przewlekły nieżyt żołądka może być jednak również wywołany przez Helicobacter pylori.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

 

Jak działa żołądek?
Jak działa żołądek?

Żołądek jest organem wewnętrznym, który znajduje się w jamie brzusznej, a jego położenie zależy od wypełnienia.

zobacz galerię

2. Objawy nieżytu żołądka

Częstymi objawami nieżytu żołądka mogą być mdłości, zgaga, wymiot, uczucie pełności żołądka, ból w nadbrzuszu. Niekiedy nieżyt żołądka objawia się krwawieniem z układu pokarmowego. Wykrycie nieżytu żołądka we wczesnym stadium daje około 80 – 90% szans na wyleczenie. Jeżeli zignorujemy pierwsze objawy i będziemy leczyć dolegliwości na własną rękę, ryzyko choroby nowotworowej jest znacznie większe. Bardzo niebezpieczną formą nieżytu żołądka jest krwotoczne zapalenie żołądka. Krwawienie pojawia się wówczas w obrębie błony śluzowej żołądka i w bardzo krótkim czasie może doprowadzić do niedokrwistości. W przypadku bardzo rozwiniętych zmian w obrębie organizmu, których przyczyną jest nieżyt żołądka, mogą być one nieodwracalne.

 

Nieżyt żołądka to inaczej zapalenie błony śluzowej żołądka.
Nieżyt żołądka to inaczej zapalenie błony śluzowej żołądka.

3. Diagnoza i leczenie dolegliwości

W celu rozpoznania nieżytu żołądka, w większości przypadków, wystarczą charakterystyczne objawy. Kiedy w przebiegu dolegliwości wystąpią krwawe wymioty, lekarz może zlecić gastroskopię lub badanie RTG. Dzięki temu można podejrzeć górny odcinek przewodu pokarmowego.

Nadżerkowy nieżyt żołądka wymaga szybkiej pomocy lekarskiej. W przebiegu choroby mogą pojawić się krwawienia z przewodu pokarmowego. Wówczas niezbędna jest operacja i wycięcie krwawiącej części. Niekiedy konieczne jest usunięcie całego żołądka. Podczas leczenia nieżytu żołądkowego, bardzo istotna jest lekkostrawna dieta i zrezygnowanie z palenia papierosów oraz picia alkoholu. Wpływ na proces gojenia się błony śluzowej żołądka, mają także leki na przeziębienie. Niektóre z nich mogą mocno podrażniać żołądek.

5 nietypowych objawów choroby refluksowej żołądka
5 nietypowych objawów choroby refluksowej żołądka [6 zdjęć]

Choroba refluksowa przełyku to najczęstsza przypadłość atakująca górny odcinek jelita. Mimo że jest

zobacz galerię

Przy nieżycie żołądka należy unikać potraw smażonych, tłustych, powodujących wzdęcia, pikantnych, bardzo gorących, a także napojów gazowanych. Dobrze również, jeżeli będziemy przyjmowali 5 niedużych posiłków dziennie. Małe porcje lepiej wpływają na trawienie pokarmów. Co więcej, podczas problemów z nieżytem żołądka, należy dobrze przeżuwać pokarmy, jeść powoli i dokładnie. Sprzyja to lepszemu trawieniu. Wskazane jest również picie soków jarzynowych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza