Nieżyt żołądka – przyczyny, objawy, leczenie
Nieżyt żołądka to inaczej zapalenie błony śluzowej żołądka. Charakterystyczne objawy dla nieżytu żołądka nie powinny być bagatelizowane. Nieżyt żołądka niesie bowiem za sobą wiele powikłań. Jakie są objawy i przyczyny nieżytu żołądka? Na czym polega leczenie nieżytu żołądka?
1. Co wywołuje nieżyt żołądka?
Nieżyt żołądka może zostać wywołany przez nadmiar kwasu acetylosalicylowego, przez infekcję, alergi, leki, niewydolność wątroby, niewydolność nerek, jak również przez wstrząs spowodowany przez stres, operację lub silne oparzenie. Warto dodać, że nieżyt żołądka może być spowodowany przez zabiegi chirurgiczne leczenia otyłości.
Przyczyną przewlekłego nieżytu żołądka często jest nadużywanie alkoholu lub zażywanie leków przeciwzapalnych. Przewlekły nieżyt żołądka może być jednak również wywołany przez Helicobacter pylori.
2. Objawy nieżytu żołądka
Częstymi objawami nieżytu żołądka mogą być:
- mdłości,
- zgaga,
- wymioty,
- uczucie pełności żołądka,
- ból w nadbrzuszu.
Niekiedy nieżyt żołądka objawia się krwawieniem z układu pokarmowego. Wykrycie nieżytu żołądka we wczesnym stadium daje około 80-90% szans na wyleczenie. Jeżeli zignorujemy pierwsze objawy i będziemy leczyć dolegliwości na własną rękę, ryzyko choroby nowotworowej jest znacznie większe.
Bardzo niebezpieczną formą nieżytu żołądka jest krwotoczne zapalenie żołądka. Krwawienie pojawia się wówczas w obrębie błony śluzowej żołądka i w bardzo krótkim czasie może doprowadzić do niedokrwistości. W przypadku bardzo rozwiniętych zmian w obrębie organizmu, których przyczyną jest nieżyt żołądka, mogą być one nieodwracalne.
Preparaty stosowane w leczniu dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego znajdziesz z pomocą wyszukiwarki KtoMaLek.pl. Wypróbuj jej możliwości i sprawdzaj dostępność leków w ponad 10 800 aptekach w Polsce! Zarezerwuj swój lek online i zapłać za niego w aptece.
3. Diagnoza i leczenie dolegliwości
W celu rozpoznania nieżytu żołądka, w większości przypadków, wystarczą charakterystyczne objawy. Kiedy w przebiegu dolegliwości wystąpią krwawe wymioty, lekarz może zlecić gastroskopię lub badanie RTG. Dzięki temu można podejrzeć górny odcinek przewodu pokarmowego.
Nadżerkowy nieżyt żołądka wymaga szybkiej pomocy lekarskiej. W przebiegu choroby mogą pojawić się krwawienia z przewodu pokarmowego. Wówczas niezbędna jest operacja i wycięcie krwawiącej części. Niekiedy konieczne jest usunięcie całego żołądka.
Podczas leczenia nieżytu żołądkowego, bardzo istotna jest lekkostrawna dieta i zrezygnowanie z palenia papierosów oraz picia alkoholu. Wpływ na proces gojenia się błony śluzowej żołądka, mają także leki na przeziębienie. Niektóre z nich mogą mocno podrażniać żołądek.
Przy nieżycie żołądka należy unikać potraw smażonych, tłustych, powodujących wzdęcia, pikantnych, bardzo gorących, a także napojów gazowanych. Dobrze również, jeżeli będziemy przyjmowali 5 niedużych posiłków dziennie. Małe porcje lepiej wpływają na trawienie pokarmów. Co więcej, podczas problemów z nieżytem żołądka, należy dobrze przeżuwać pokarmy, jeść powoli i dokładnie. Sprzyja to lepszemu trawieniu. Wskazane jest również picie soków jarzynowych.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.