Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Nocne karmienie butelką

Avatar placeholder
04.07.2020 22:46
Nocne karmienie butelką
Nocne karmienie butelką (Shutterstock)

Karmienie butelką w nocy to czynność, którą wykonuje każda mama przez kilka lub kilkanaście miesięcy życia swojego maleństwa. Aby ułatwić sobie tę czynność, można się do niej odpowiednio przygotować, np. poprzez skorzystanie z podgrzewacza do butelek. Karmienie w nocy jest uzależnione od wieku dziecka oraz od rodzaju spożywanego pokarmu – czas trawienia mleka w proszku i mleka naturalnego różnią się od siebie, dlatego też odstępy między posiłkami są inne.

spis treści

1. Podgrzewacz do butelki

Karmienie piersią w nocy jest zdecydowanie prostsze niż karmienie dziecka butelką. W drugim przypadku należy bowiem kilka razy w nocy wstać, iść do kuchni i podgrzać maleństwu mleko. Aby ułatwić sobie tę czynność i zaoszczędzić kilka chwil snu w nocy, poleca się wszystkim mamom zakup podgrzewacza do butelek. Jego obsługa jest bardzo prosta, więc w nocnym karmieniu będzie mógł cię wyręczyć mąż. Podgrzewacz do butelek to urządzenie, dzięki któremu możliwe jest przygotowanie mleka:

  • do wskazanej temperatury – dzięki temu zaoszczędzisz czas na dodatkowe podgrzewanie lub studzenie mleka;
  • w butelkach czy słoiczkach o różnej wielkości i kształcie;
  • w czasie podróży – dobry podgrzewacz do butelek może zostać podłączony (za pomocą odpowiedniej przejściówki) pod zapalniczkę samochodową i być używany w czasie podróży.

2. Przygotowanie do karmienia niemowlaka w nocy

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Brzuszek niemowlaka potrzebuje około dwóch-trzech godzin na strawienie mleka modyfikowanego. Nie oznacza to jednak, że musisz go zawsze regularnie karmić w tych odstępach czasowych. Jeśli twój maluch usnął podczas ostatniego posiłku i nie dojadł, możesz nakarmić go wcześniej, jeśli natomiast śpi, to nie powinnaś go budzić. Zdarzają się także sytuacje, w których dziecko zakwili w nocy przez krótką chwilkę. Powinnaś wtedy dać mu smoczek (jeśli go używacie) i sprawdzić, czy uśnie po chwili. Karmienie w nocy wymaga odpowiedniego przygotowania. Zanim uśniesz, przygotuj w termosie lub w zapasowej butelce wstawionej do podgrzewacza ciepłą wodę, a w drugiej butelce do karmienia odmierzoną ilość mleka w proszku, żebyś mogła szybko je w nocy zmieszać i podać swojemu maleństwu. Jeśli zadbasz o to przed zaśnięciem, to będziesz mogła poprosić o pomoc męża, który już nie będzie mógł się wytłumaczyć, że nie wie, w jakich proporcjach przygotować mleko dla dziecka.

3. Jak odzwyczaić dziecko od jedzenia w nocy?

Odzwyczajanie dziecka od jedzenia w nocy to proces stopniowy, który może trwać kilka miesięcy. Pamiętaj, że półroczny maluch karmiony mlekiem modyfikowanym częściej budzi się z przyzwyczajenia niż z głodu, dlatego zamiast mleka możesz dawać mu wodę i w ten sposób odzwyczajać od nocnego karmienia. Ponadto, aby ograniczyć karmienie butelką w nocy, powinnaś podawać swojemu maluchowi obfitą kolację, zawierającą sycące posiłki, która na dłużej zapełni mu brzuszek, np. mieszankę z ryżem, płynne kaszki. Karmienie butelką w nocy należy zakończyć nie później niż w wieku 1,5-2 lat, a wynika to z konieczności dbania o higienę jamy ustnej twojego malucha. Oczywiście, na początku dziecko może marudzić i trudno go będzie utulić do snu, bo może domagać się butelki z mlekiem. Z czasem jednak dziecko w ciągu nocy budzi się coraz rzadziej, a jego zapotrzebowanie na pokarm także maleje.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.