Nocne karmienie butelką
Karmienie butelką w nocy to czynność, którą wykonuje każda mama przez kilka lub kilkanaście miesięcy życia swojego maleństwa. Aby ułatwić sobie tę czynność, można się do niej odpowiednio przygotować, np. poprzez skorzystanie z podgrzewacza do butelek. Karmienie w nocy jest uzależnione od wieku dziecka oraz od rodzaju spożywanego pokarmu – czas trawienia mleka w proszku i mleka naturalnego różnią się od siebie, dlatego też odstępy między posiłkami są inne.
1. Podgrzewacz do butelki
Karmienie piersią w nocy jest zdecydowanie prostsze niż karmienie dziecka butelką. W drugim przypadku należy bowiem kilka razy w nocy wstać, iść do kuchni i podgrzać maleństwu mleko. Aby ułatwić sobie tę czynność i zaoszczędzić kilka chwil snu w nocy, poleca się wszystkim mamom zakup podgrzewacza do butelek. Jego obsługa jest bardzo prosta, więc w nocnym karmieniu będzie mógł cię wyręczyć mąż. Podgrzewacz do butelek to urządzenie, dzięki któremu możliwe jest przygotowanie mleka:
- do wskazanej temperatury – dzięki temu zaoszczędzisz czas na dodatkowe podgrzewanie lub studzenie mleka;
- w butelkach czy słoiczkach o różnej wielkości i kształcie;
- w czasie podróży – dobry podgrzewacz do butelek może zostać podłączony (za pomocą odpowiedniej przejściówki) pod zapalniczkę samochodową i być używany w czasie podróży.
2. Przygotowanie do karmienia niemowlaka w nocy
Brzuszek niemowlaka potrzebuje około dwóch-trzech godzin na strawienie mleka modyfikowanego. Nie oznacza to jednak, że musisz go zawsze regularnie karmić w tych odstępach czasowych. Jeśli twój maluch usnął podczas ostatniego posiłku i nie dojadł, możesz nakarmić go wcześniej, jeśli natomiast śpi, to nie powinnaś go budzić. Zdarzają się także sytuacje, w których dziecko zakwili w nocy przez krótką chwilkę. Powinnaś wtedy dać mu smoczek (jeśli go używacie) i sprawdzić, czy uśnie po chwili. Karmienie w nocy wymaga odpowiedniego przygotowania. Zanim uśniesz, przygotuj w termosie lub w zapasowej butelce wstawionej do podgrzewacza ciepłą wodę, a w drugiej butelce do karmienia odmierzoną ilość mleka w proszku, żebyś mogła szybko je w nocy zmieszać i podać swojemu maleństwu. Jeśli zadbasz o to przed zaśnięciem, to będziesz mogła poprosić o pomoc męża, który już nie będzie mógł się wytłumaczyć, że nie wie, w jakich proporcjach przygotować mleko dla dziecka.
3. Jak odzwyczaić dziecko od jedzenia w nocy?
Odzwyczajanie dziecka od jedzenia w nocy to proces stopniowy, który może trwać kilka miesięcy. Pamiętaj, że półroczny maluch karmiony mlekiem modyfikowanym częściej budzi się z przyzwyczajenia niż z głodu, dlatego zamiast mleka możesz dawać mu wodę i w ten sposób odzwyczajać od nocnego karmienia. Ponadto, aby ograniczyć karmienie butelką w nocy, powinnaś podawać swojemu maluchowi obfitą kolację, zawierającą sycące posiłki, która na dłużej zapełni mu brzuszek, np. mieszankę z ryżem, płynne kaszki. Karmienie butelką w nocy należy zakończyć nie później niż w wieku 1,5-2 lat, a wynika to z konieczności dbania o higienę jamy ustnej twojego malucha. Oczywiście, na początku dziecko może marudzić i trudno go będzie utulić do snu, bo może domagać się butelki z mlekiem. Z czasem jednak dziecko w ciągu nocy budzi się coraz rzadziej, a jego zapotrzebowanie na pokarm także maleje.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.