Trwa ładowanie...

Normaclin – skład, działanie, wskazania i skutki uboczne

Normaclin jest lekiem w postaci żelu stosowanym w leczeniu trądziku pospolitego. Zawiera substancję czynną fosforan klindamycyny, która po aplikacji na skórę przekształca się w antybiotyk o działaniu przeciwbakteryjnym - klindamycynę. Jak dawkować i stosować preparat? Jakie są przeciwwskazania oraz skutki uboczne leczenia?

spis treści

1. Co to jest Normaclin?

Normaclin to antybiotyk z grupy linkozamidów, przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Preparat jest wskazany w terapii trądziku pospolitego. Zawiera substancję czynną klindamycynę w postaci fosforanu klindamycyny.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Klindamycyna to antybiotyk z grupy linkozamidów, półsyntetyczna pochodna naturalnego antybiotyku - linkomycyny. Jest zaliczana do antybiotyków o działaniu bakteriostatycznym (w pewnych warunkach działa także bakteriobójczo), o szerokim spektrum działania.

Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę. W zależności od apteki jego cena może wynosić 15–20zł. Ma postać żelu. Jest dostępny jako tubka 15 g i 30 g żelu lub butelka polietylenowa z pompką rozpylającą i wieczkiem zawierająca 30 g żelu.

2. Skład, działanie i stosowanie Normaclin

Substancją czynną preparatu Normaclin jest klindamycyna (jeden g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci klindamycyny fosforanu). Substancje pomocnicze leku to: karbomer, alantoina, glikol propylenowy, makrogol, parahydroksybenzoesan metylu, wodorotlenek sodu i woda oczyszczona.

Mechanizm działania klindamycyny polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych, co uniemożliwia wzrost i namnażanie się komórek bakteryjnych. Substancja działa na bakterie Propionibacterium acnes, będące jedną z przyczyn trądziku pospolitego.

Preparat Normaclin ma postać żelu do stosowania miejscowego na skórę. Należy go nanosić punktowo lub cienką warstwą rozpylać na zmienioną chorobowo skórę 2 razy na dobę (nie wcierać).

Po aplikacji na skórę fosforan klindamycyny zostaje przekształcony w klindamycynę, czyli antybiotyk o działaniu przeciwbakteryjnym. Czas trwania leczenia określa lekarz. Zwykle wynosi 8–12 tygodni.

Zobacz także:

3. Działania niepożądane

Normaclin, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane. Te nie pojawiają się jednak u wszystkich osób stosujących ten preparat Możliwe jest wystąpienie takich skutków ubocznych jak:

 • podrażnienie oczu,
 • podrażnienie skóry: świąd, zaczerwienienie, wysypka, pokrzywka, kontaktowe zapalenie skóry, nadmierne wysuszenie lub przetłuszczenie skóry,
 • zakażenia drożdżakowe (kandydoza),
 • zapalenie mieszków włosowych,
 • reakcje alergiczne,
 • nudności, biegunka, bóle brzucha, niestrawność, wzdęcia,
 • rzekomobłoniaste zapalenie jelit.

Lek stosowany miejscowo może wchłaniać się w ilościach, które powodują ogólne działania niepożądane klindamycyny. W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku, należy bezzwłocznie zwrócić się do lekarza.

4. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Normaclin nie należy stosować, gdy występuje nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub na linkomycynę. Ponadto nie wolno go używać w przypadku dzieci do 12. roku życia, w okresie karmienia piersią i w okresie ciąży, chyba że lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne.

Leku Normaclin nie wolno łączyć z lekami zwiotczającymi mięśnie, antybiotykami makrolidowymi, np. linkomycyną, erytromycyną i innymi lekami do użytku miejscowego.

Stosując Normaclin należy zachować środki ostrożności. Trzeba pamiętać, że lek przeznaczony jest wyłącznie do stosowania na skórę. Aplikując go, należy unikać kontaktu z oczami, błonami śluzowymi, a także uszkodzoną skórą.

Po użyciu leku należy dokładnie umyć ręce. W razie przypadkowego kontaktu z lekiem miejsca te trzeba dokładnie przemyć dużą ilością chłodnej wody. Przed pierwszym użyciem opakowania z pompką, należy skierować jej wylot w bezpiecznym kierunku i kilkakrotnie nacisnąć, aż nastąpi pierwsze rozpylenie.

Przed rozpoczęciem stosowania leku Normaclin należy omówić to z lekarzem, jeśli pacjent choruje na miastenię (nadmierne osłabienie mięśni) oraz występowały schorzenia układu pokarmowego, takie jak zapalenie jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna czy zapalenie okrężnicy związane z stosowaniem antybiotyków.

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skonsultować się ze specjalistą. Normaclin nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza