Trwa ładowanie...

Nowa metoda walki z rzadką formą nowotworu złośliwego

Poprzez zastosowanie nowych metod leczenia naukowcom udało się zmusić komórki nowotworowe rzadkiej formy raka do funkcjonowania jako prawidłowe komórki...

spis treści

1. Czym jest NMC?

NMC (z ang. NUT midline carcinoma) to niezwykle rzadki, agresywny nowotwór, najczęściej ujawniający się u dzieci i ludzi młodych. Jego rozwój zazwyczaj rozpoczyna się w klatce piersiowej, a niekiedy również w głowie lub szyi. Lekarze często mylą go z innymi chorobami nowotworowymi. Tradycyjne formy leczenia stosowane przy NMC to chirurgiczne usunięcie guza, radioterapia i chemioterapia, jednak nawet w połączeniu często nie dają one oczekiwanych rezultatów – większość pacjentów umiera średnio po 9,5 miesiąca od postawienia diagnozy. Przyczyną choroby jest translokacja dwóch genów z różnych chromosomów, które łączą się i tworzą nieprawidłowe białko o nazwie BRD4-NUT. Białko to sprawia, że prawidłowe komórki stają się komórkami rakowymi poprzez dołączanie do ich DNA histonów. W wyniku tego procesu uniemożliwia się stabilny wzrost i dojrzewanie komórek, które na stałe pozostają młodymi, hiperaktywnymi komórkami.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Lek na NMC

Naukowcy postanowili opracować lek, który celowałby właśnie w białko BRD4-NUT, stanowiące przyczynę nieprawidłowości. Wykorzystali do tego inhibitor deacetylazy histonowej. Podczas badań laboratoryjnych okazało się, że pod wpływem tego preparatu komórki NMC zmieniały się w normalne komórki skóry. Zwierzęta, którym wszczepiono tkanki zawierające komórki tego raka po podaniu inhibitora deacetylazy histonowej żyły dłużej niż zwierzęta nieleczone, a ich guz rozwijał się wolniej. Działanie leku sprawdzono również na dziecku z zaawansowaną formą NMC, u którego farmaceutyk spowolnił postęp choroby o kilka miesięcy. Chociaż pacjent z czasem uległ chorobie, jednak wyniki eksperymentu wzbudziły w naukowcach nadzieje na powodzenie dalszych badań.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza