Trwa ładowanie...

Nowa szczepionka przeciwko glejakowi

Avatar placeholder
15.07.2021 15:34
Nowa szczepionka przeciwko glejakowi
Nowa szczepionka przeciwko glejakowi (Zdjęcie szczepionki / Shutterstock)

Lek znajduje się już w trzeciej fazie procesu rejestracyjnego, po otrzymaniu zgody we wrześniu br. od Amerykańskiej Agencja Żywności i Leków ( US FDA) oraz  Europejskiej Agencji Leków (EMA).

spis treści
10 zachowań, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 zachowań, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

1. Leczenie

Leczenie glejaka rozpoczyna się od chirurgicznego usunięcia guza, po czym pacjent jest poddawany radioterapii i chemioterapii, które mają za zadanie zniszczyć pozostałe komórki rakowe. Bardzo często jednak po kilku miesiącach guz powraca i trzeba go ponownie usuwać. Również z tego powodu glejak jest uznawany za jeden z najbardziej podstępnych nowotworów.

2. Działanie

Zobacz film: "Nowotwór u osób młodych"

Mechanizm działania szczepionki przeciwnowotworowej jest taki sam, jak w przypadku szczepionek przeciwko odrze lub śwince: zastrzyk w ramię inicjuje odpowiedź immunologiczną, dzięki której organizm zwalcza patogen lub (jak w tym przypadku) komórki rakowe. Dzięki temu guz zmniejsza swoje rozmiary, a pacjent żyje dłużej.

3. Początkowe badania

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania nad 33 pacjentami, u których doszło do nawrotów glejaka. Bez leczenia połowa chorych w ciągu 5–9 miesięcy uległaby chorobie, natomiast po otrzymaniu szczepionki mediana przeżycia pacjentów, którzy otrzymali przynajmniej 4 jej dawki, wynosiła 11 miesięcy.

Byli również tacy, którzy przeżyli ponad rok. Dzięki zastosowaniu w szczepionce białek szoku cieplnego, u chorych uzyskano odpowiedź immunologiczną skierowaną na specyficzne dla nowotworu czynniki. Szczepionka była tworzona dla każdego pacjenta indywidualnie, gdyż po wycięciu guza trafiał on do laboratorium, gdzie pod jego kątem opracowywano preparat.

Okazuje się, że taka forma leczenia jest dla chorych mniej toksyczna i wywołuje mniej skutków ubocznych.

4. Kolejny etap

Wyniki wstępne pierwszych przeprowadzonych badań zostały przedstawione ​w czerwcu 2012 roku podczas zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego. Terapia została opracowana przez firmę ImmunoCellular, a lek nazywa się ICT-107. Najnowsze informacje podane na stronie producenta potwierdzają, że najbardziej aktualne dane dotyczące prowadzonych nad lekiem testów, zostaną przedstawione podczas corocznego zjazdu chirurgów - onkologów, który odbędzie się pod koniec listopada br. w San Antonio.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze