Trwa ładowanie...

Kurkuma z Bangladeszu zanieczyszczona niebezpiecznym chromianem ołowiu

 Dorota Mielcarek
Dorota Mielcarek 19.10.2019 09:38
Naukowcy zbadali sproszkowaną kurkumę
Naukowcy zbadali sproszkowaną kurkumę (iStock)

O leczniczych właściwościach kurkumy słyszał już pewnie każdy. Żółta indyjska przyprawa podbija serca ludzi na całym świecie. O ile informacji o zdrowotnych właściwościach korzenia kurkumy nie można podważyć, o tyle na jaw wychodzą nowe fakty w sprawie gotowych przypraw z Indii. Z najnowszego raportu wynika, że firmy w Bangladeszu dodają chromian ołowiu do kurkumy, aby była bardziej żółta.

1. Chromian ołowiu w kurkumie

Chromian ołowiu to nieorganiczny związek chemiczny, który ma żółtą barwę. Często wykorzystywany jest jako barwnik o nazwie żółcień chromowa. Znajdziemy go np. w żółtej farbie. Spożywanie dużych ilości tej substancji niekorzystnie wpływa na organizm, ponieważ jest trująca.

Zespół z Stanford Woods Institute for the Environment w Kalifornii przeprowadził badanie w celu oceny stopnia zafałszowania kurkumy za pomocą chromianu ołowiu.

Naukowcy wzięli pod lupę sproszkowaną kurkumę z Bangladeszu i z przerażeniem odkryli, że na opakowaniach nie ma podanej ilości żółcieni chromowej, jaka została dodana do produktu. Jest to o tyle przerażające, że kurkuma jest podstawą przyprawą wielu kuchni świata. Może to oznaczać, że ludność, szczególnie w Indiach i krajach ościennych, podtruwana się ołowiem.

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Jak tego odkrycia dokonali naukowcy?

Przeprowadzili wywiady ze 152 pracownikami fabryk zajmujących się produkcją kurkumy w różnych częściach Bangladeszu. Zebrali również próbki żółtych pigmentów z maszyn fabrycznych i zbadali kurkumę dostępną na najpopularniejszych targach.

Wnioski były przerażające: na dziewięć badanych obszarów tylko w dwóch nie dosypywano chromianu ołowiu do przyprawy. Dlaczego bangladescy właściciele koncernów stosują taką praktykę? Prawdopodobnie, aby uzyskać idealnie żółte curry.

Jedna z autorek badania, Jenna Forsyth podsumowuje:

"Ludzie nieświadomie spożywają coś, co może powodować poważne problemy zdrowotne. Wiemy, że zafałszowana kurkuma jest źródłem ekspozycji na ołów i musimy coś z tym zrobić".

Naukowcy planują dalsze badania mające na celu zbadać wpływ dodawanego do kurkumy żółcienia chromowego na zdrowie bangladeskiej społeczności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze