Trwa ładowanie...

Nowe in vitro. Dziecko będzie mogło być "genetycznym pogrobowcem"

Avatar placeholder
20.07.2020 14:45
Nowe in vitro. Dziecko będzie mogło być "genetycznym pogrobowcem
Nowe in vitro. Dziecko będzie mogło być "genetycznym pogrobowcem (Shutterstock)

Wybór cech dziecka będzie niemożliwy, a za handel zarodkami przewidziano do dziesięciu lat więzienia – to najnowsze zapisy w projekcie ustawy o in vitro.

Jak zapewnia resort zdrowia, Sejm zajmie się dokumentem regulującym in vitro wiosną. Natomiast już dziś będzie on po raz drugi omawiany podczas obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów. Projekt w najnowszej wersji zakłada, że:

>>> Skandal po zabiegu in vitro. Kobieta urodziła nie swoje dziecko

  1. Przyszli rodzice nie wybiorą koloru oczu ani płci dziecka. Mogą jedynie wybrać zdrowedziecko, bez nieuleczalnych chorób dziedzicznych. Siostra nie przekaże siostrze zarodka. Przepisy zabraniają dawstwa ze wskazaniem. Można będzie skorzystać jedynie z anonimowych zarodków. Ma to zapobiec nielegalnemu handlowi.

  2. Dziecko będzie mogło być genetycznym pogrobowcem. Czyli możliwe będzie wykorzystanie materiału genetycznego (komórki jajowej lub nasienia) osoby, która już zmarła.

  3. Z procedury in vitro skorzysta każdy, nie tylko małżeństwa. Ale uwaga: musi najpierw przez 12 miesięcy spróbować innych metod leczenia, o ile w grę nie będzie wchodził przypadek niepłodności bezwzględnej.

  4. Z jednej komórki jajowej będzie mogło powstać maksymalnie osiem zarodków. To ograniczenie, które wprowadza resort, by chronić komórki.

  5. Z jednego materiału genetycznego może się urodzić maksymalnie dziesięcioro dzieci. Innymi słowy, jeden dawca nie będzie mógł mieć więcej niż dziesięcioro genetycznych dzieci.

  6. Dawca pozostanie anonimowy. Po osiągnięciu pełnoletności dziecko urodzone z in vitro będzie mogło poznać jedynie miejsce i rok urodzenia, a także podstawowe informacjezdrowotne swoich genetycznych rodziców. Umożliwi to rejestr dawców i zarodków.

  7. Zarodki po śmierci rodziców lub po 50 latach przechowywania w banku będą przekazywane do dawstwa anonimowego.

  8. Dawca nie będzie badany pod kątem psychologicznym, a jedynie medycznym.

  9. Za zniszczenie zarodków będzie groziło do pięciu lat więzienia.

Zobacz film: "Krioprezerwacja płodności"

>>> Jak wygląda laboratorium in vitro od środka?

Dziennik.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze