Nowe, nietypowe objawy COVID. Chorzy nie czują duszności. Kaszel jest dosyć późnym objawem, może się pojawić dopiero w drugim tygodniu
Rośnie liczba objawów zakażenia koronawirusem. Częściowo może to być związane z obecnością nowych wariantów, które powodują nieco inny przebieg choroby. To oznacza też, że coraz ciężej zdiagnozować COVID-19 wyłącznie na podstawie dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów.
1. Nowe objawy COVID-19
Lekarze przyznają, że lista objawów COVID-19 jest coraz dłuższa. Potwierdzają to również sami zakażeni. Justyna opowiada, że pierwszym objawem zakażenia był u niej potworny ból oczu i osłabienie. Aleksandrę w pierwszy dniach męczył ból głowy i zatok. Test zrobiła tylko dlatego, że zakażenie potwierdzono u jej znajomych z pracy. Coraz częściej infekcji towarzyszy ból gardła lub zapalenie krtani. U dziecka pani Agnieszki najpierw stwierdzono zapalenie krtani, kilka dni później dwulatek trafił do szpitala z zapaleniem płuc, badania potwierdziły zakażenie koronawirusem.
Do lekarzy zgłasza się coraz więcej pacjentów z mało charakterystycznymi objawami COVID-19.
- Często zakażenie zaczyna się bólem głowy, zmęczeniem, pogorszeniem samopoczucia i to może sugerować, że to jest COVID, ale może to też być zwykłe przeziębienie. COVID może zacząć się od biegunki, bólu brzucha, mogą pojawić się wysypki. Pacjenci często leczeni są na zatoki, ponieważ infekcja zaczyna się uczuciem zatkanego nosa, bólem głowy, mają wrażenie jakby mieli zapalenie zatok i dopiero po kilku dniach, a nawet tygodniu okazuje się, że to nie było zapalenie zatok, tylko COVID - mówi Magdalena Krajewska, specjalistka medycyny rodzinnej.
Nietypowe objawy zgłaszane przez chorych na COVID:
- ból zatok,
- ból gardła,
- utrata głosu,
- obniżona temperatura,
- ból oczu, zaczerwienienie lub zapalenie spojówek,
- katar,
- zaburzenia słuchu,
- wysypka,
- covidowe palce,
- covidowy język,
- biegunka,
- pieczenie dłoni i stóp.
Kaszel jest dosyć późnym objawem. Specjaliści przyznają, że COVID coraz trudniej odróżnić od grypy czy przeziębienia tylko na podstawie pierwszych objawów . Doktor Krajewska zauważa, że w przypadku grypy choroba rozwija się dużo szybciej, z kolei COVID najczęściej jest chorobą długoterminową, która postępuje partiami.
- W przypadku grypy objawy narastają nagle: rano się budzimy, trochę gorzej się czujemy, a wieczorem mamy wysoką gorączkę. Przy COVID-19 zazwyczaj choroba w pierwszym etapie rozwija się powoli. Rano czujemy pogorszenie samopoczucia, drugiego dnia czujemy się jeszcze gorzej, gorączka pojawia się trzeciego dnia, a kaszel dopiero kilka dni po gorączce. Może się rozwinąć dopiero w drugim tygodniu, więc ta choroba wolniej postępuje, a objawy najczęściej dochodzą po kolei - tłumaczy lekarka.
To może uśpić naszą czujność. Bywa, że chorzy nie czują duszności, mimo że ich stan się pogarsza.
2. U chorych rzadziej występują zaburzenia smaku i węchu
Doktor Paweł Grzesiowski tłumaczy, że zmiana przebiegu klinicznego choroby jest związana przede wszystkim z dominacją wariantu brytyjskiego w Polsce.
- Badania pokazują, że mniej więcej po 80-90 dniach od pojawienia się wariantu brytyjskiego w danym kraju, zaczyna on tam dominować. Jeżeli policzymy, że pojawił się w Polsce w okolicach świąt, to nie mam żadnych złudzeń, że absolutna większość ludzi będzie w tej chwili miała wariant brytyjski. Potwierdzają to też badania, które są robione przez wybrane laboratoria - wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.
U zakażonych coraz rzadziej występują zaburzenia smaku i węchu, które do tej pory były uznawane za jeden z najbardziej charakterystycznych symptomów COVID-19 - obok kaszlu, gorączki i duszności.
- Konsultuję teraz bardzo dużo pacjentów z COVID-19 i od dwóch tygodni prawie nikt nie ma już utraty węchu i smaku. To się zmieniło. To jest w pewnym sensie negatywne zjawisko, bo nie ma tego zwiastuna, który wskazywał od razu na to, że to jest koronawirus i skłaniał pacjentów do konsultacji. Teraz wiele osób ma objawy typowo grypowe. Najczęściej pojawia się ból mięśni, ból kości, ból głowy, gorączka, dreszcze i za chwilę u części chorych zaczyna się już duszność. To nie znaczy, że są to objawy łagodniejsze, wprost przeciwnie - więcej osób wymaga teraz tlenu - wyjaśnia dr Grzesiowski.
3. Kiedy wykonać test? Jak odróżnić COVID od grypy?
Eksperci nie mają wątpliwości, że jedynym pewnym sposobem na rozpoznanie zakażenia koronawirusem jest wykonanie testu.
- Jeżeli zaczynam mieć bolesne gardło, mam ból głowy, bóle mięśniowe, gorączkę - to robię test. W tej chwili podanie jakiegoś algorytmu objawów, który będzie wskazywał na COVID nie ma sensu, ponieważ to mogą być zupełnie zwykłe objawy infekcji, może być też biegunka, wymioty, gorączka z bólami brzucha - podkreśla dr Grzesiowski. - Jeżeli zaczyna się dziać coś, co wygląda na infekcję - to trzeba wykonać test antygenowy, najlepiej po pierwszej dobie od pojawienia się objawów - dodaje ekspert.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- Problemy z zatokami. Objaw koronawirusa charakterystyczny dla brytyjskiej mutacji. Komentuje prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska (WIDEO)
- Koronawirus. Dr Marek Posobkiewicz o nowych wariantach koronawirusa: Może powstać hybryda
- "Covidowy język" nowym objawem koronawirusa? Dotyczy to, co czwartego zakażonego
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.