Trwa ładowanie...

Nowe objawy COVID-19. Arcturus daje zapalenie spojówek

 Katarzyna Prus
14.04.2023 11:08
Arcturus atakuje oczy
Arcturus atakuje oczy (Getty Images)

Nowy podwariant Omikronu tzw. Arcturus, który błyskawicznie rozprzestrzenia się już nie tylko w Indiach czy USA, ale także w Europie, atakuje oczy. Zakażenie można rozpoznać po zapaleniu spojówek. Ból, łzawienie czy zaczerwienienie oczu mogą być sygnałem alarmowym.

spis treści

1. Arcturus atakuje spojówki

W Indiach, gdzie nowy superzakaźny podwariant XBB.1.16 tzw. Arcturus wywołał już falę nowych zakażeń (liczba przypadków wzrosła 13-krotnie w ciągu miesiąca), lekarze wskazują na konkretne objawy, które zaczynają dominować u chorych.

Objawy wywołane przez wirusa można pomylić z alergią
Objawy wywołane przez wirusa można pomylić z alergią (Getty Images)
Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Według pediatry dr. Vipina Vashishthy jest to między innymi zapalenie spojówek. Lekarz przyznał na Twitterze, że obserwuje wzrost liczby przypadków z objawami m.in. "swędzącego" zapalenia spojówek lub "lepkich oczami", których nie widział w poprzednich falach.

Ponadto naukowcy z Truhlsen Eye Institute w Nebraska Medicine zauważyli też obecność wirusa w filmie łzowym oka, który mógł prowadzić do zapalenia spojówek. Wskazują, że objawy zapalenia spojówek obejmują łzawienie oczu, zaczerwienienie, obrzęk, ból lub podrażnienie, swędzenie.

2. Nowe objawy COVID

Zapalenie spojówek to stan zapalny błony śluzowej pokrywającej powierzchnię tylną powiek, przechodzącej u ich podstawy na gałkę oczną. Stan zapalny powoduje, że spojówka nie spełnia swojej funkcji. Gałka oczna jest wówczas narażona na działanie wielu szkodliwych czynników.

Lekarze diagnozują zarówno infekcyjne jak i nieinfekcyjne zapalenie spojówek.

Wirusowe zapalenie spojówek, często określane jako wirusowe zapalenie oka może występować samodzielnie lub być jednym z objawów infekcji wirusowej (np. grypie czy właśnie COVID-19).

Najczęstszą przyczyną zakażenia jest przeniesienie drobnoustrojów na oczy przez brudne ręce, np. poprzez potarcie oka brudną ręką. Zdarzają się także sytuacje "przejścia" zakażenia z zainfekowanego nosa czy zatok przynosowych. Do zakażenia wirusowowym zapaleniem spojówek może także dojść poprzez kontakt z chorymi.

Prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii ostrzega, że objawy zapalenia spojówek, takie jak łzawienie, swędzenie czy zaczerwienienie oczu mogą, być bardzo mylące.

- Obawiałabym się, że mogą być mylone z alergią i mogą być bagatelizowane. Mamy teraz sezon alergiczny, więc łzawiące i czerwone oczy można pomylić z reakcją na pylenie roślin. Nawet jeśli będą łagodne, nie należy ich więc lekceważyć, bo to może być COVID - zaznacza prof. Zajkowska.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze