Trwa ładowanie...

Buzek, Bieniasz i Shazza zachorowali na ten sam nowotwór. Przez lata rozwija się po cichu, ale może dawać jeden konkretny objaw

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 14.06.2022 17:01
Chłoniak może objawiać się obrzękiem dowolnych węzłów chłonnych
Chłoniak może objawiać się obrzękiem dowolnych węzłów chłonnych (Getty Images / East News)

Andrzej Bieniasz, lider grupy Pudelsi, utalentowana aktorka Agata Buzek, a także gwiazda estrady disco polo – Shazza. Zachorować może każdy, ale niewiele osób będzie umiało ocenić powagę sytuacji. Dlaczego? Bo chłoniak może dawać objawy typowe dla przeziębienia, dolegliwości przypominające choroby skóry, problemy z wagą i... alergię na procentowe trunki. - W przypadku chłoniaka Hodgkina występuje czasem ból po spożyciu alkoholu, szczególnie u młodych chorych - ostrzega prof. dr hab. n. med. Jan Maciej Zaucha.

spis treści

1. Chłoniak atakuje już po 30. roku życia

Shazza przyznała, że nie miała żadnych objawów chłoniaka
Shazza przyznała, że nie miała żadnych objawów chłoniaka (East News)

- Można powiedzieć, że ja nie miałam żadnych objawów. Robiłam kontrolne badania. Jadąc na jeden z koncertów, wykonałam rezonans magnetyczny i się okazało, że jestem chora. Wynik na początku powalił mnie z nóg, ale jestem silną osobą, więc się zebrałam i wzięłam za siebie – powiedziała w "Pytaniu na śniadanie" Marlena Magdalena Pańkowska, czyli Shazza. 55-latka przyznała, że chłoniaka zdiagnozowano u niej kilka lat temu, ale wciąż się z nim zmaga.

Zobacz film: "Nietypowe objawy chłoniaka"

Nowotwór może zaatakować w dowolnym wieku – jak było w przypadku Agaty Buzek, która mając 9 lat, zachorowała na ziarnicę złośliwą, czyli chłoniaka Hodgkina. To najrzadszy typ, a zarazem najczęstsza choroba nowotworowa u tzw. młodych dorosłych.

- Mediana zachorowań mieści się w granicach między 65. a 70. rokiem życia. To moment, kiedy człowiek idzie na emeryturę i zaczyna chorować, a w części przypadków odpowiedzialny za to będzie chłoniak – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. n. med. Jan Maciej Zaucha, ordynator Kliniki Hematologii i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, dodając, że niektóre podtypy chłoniaków atakują młodsze grupy.

- Najlepszym przykładem jest chłoniak Hodgkina. Ma on dwa szczyty zachorowania – między 30. a 35. rokiem życia i drugi po 60. roku życia – przyznaje ekspert.

A czym właściwie są chłoniaki i gdzie mogą się rozwijać?

2. Czym są chłoniaki? To ponad sto różnych nowotworów

Na układ chłonny człowieka składa się zespół komórek oraz tkanek, naczyń i narządów, które mają określony cel. To m.in. węzły chłonne, migdałki, grasica, śledziona czy szpik kostny.

- Układ limfatyczny jest nam potrzebny przede wszystkim do wykazywania odporności wobec zewnętrznego świata, czyli wszystkich mikrobów, które nas atakują. Od bakterii, przez wirusy aż po grzyby – mówi prof. Zaucha.

Właśnie w układzie limfatycznym mogą rozwijać się chłoniaki, wśród których wyróżnia się aż 103 podtypy. Między innymi są to przewlekła białaczka limfocytowa, szpiczak mnogi czy ziarnica złośliwa, czyli chłoniak Hodgkina oraz chłoniaki skóry.

- Chłoniaki dzielimy na te wywodzące się z limfocytów B, które są częstsze, i chłoniaki z limfocytów T – zdarzają się rzadziej – tłumaczy prof. Zaucha i dodaje: - W ramach chłoniaków B-komórkowych występują chłoniaki Hodgkina i tzw. chłoniaki nie-Hodgkina.

Przyczyna ich powstawania nie do końca jest znana – wiadomo, że pewną rolę odgrywają geny, choć nie wiadomo dokładnie jaką. Można też mówić o wpływie czynników środowiskowych – w tym zanieczyszczeń środowiska, a także... wirusów, jakie krążą w populacji. Prof. Zaucha zwraca uwagę, że na wzrost ryzyka zapadalności może wpłynąć infekcja wirusem Epsteina-Barra, a także wirusem HBV czy nawet HPV. Szczególnie niebezpieczne mogą być przewlekłe infekcje wirusowe.

- Zauważono, że w pewnym stopniu rozpoznanie chłoniaków jest sezonowe – największa zapadalność przypada na okres wiosenny i jesienny, kiedy też częściej występują infekcje – dodaje i podkreśla, że znamienne jest to, że liczba chłoniaków powiązanych ze stanem zapalnym toczącym organizm na całym świecie wzrasta.

3. Jeden najważniejszy objaw chłoniaka

Z uwagi na mnogość rodzajów chłoniaków różne mogą być objawy nowotworu.

- Część chłoniaków w początkowej fazie może nie powodować żadnych istotnych dolegliwości. Często pacjent sam przypadkowo zauważa powiększenie węzła chłonnego. To jest sygnał, że należy podjąć działania wyjaśniające, co jest tego przyczyną – mówi prof. Zaucha i dodaje: - Są też chłoniaki agresywne, które wiążą się z występowaniem objawów.

Ekspert zwraca uwagę, że zwłaszcza występujące popołudniami stany gorączkowe czy też nocne poty powinny skłonić pacjenta do jak najszybszej wizyty u lekarza. To mogą być pierwsze symptomy nowotworu.

Obrzęki węzłów chłonnych nie są bolesne, ale jeżeli mają duży rozmiar, mogą uciskać sąsiadujące tkanki czy narządy. Komórki nowotworowe mogą też naciekać na bardzo wiele struktur i narządów.

Wówczas obraz choroby staje się jeszcze bardziej kłopotliwy, bo chory może doświadczać kaszlu i duszności, (gdy węzły chłonne uciskają narządy układu oddechowego), bólu brzucha, wzdęć, a nawet problemów z oddawaniem moczu.

- Jeżeli chłoniak zlokalizuje się w nietypowym miejscu i powstanie guz, który może uciskać na istotne dla życia narządy, jak np. rdzeń kręgowy, to objawem mogą być parestezje czy niedowład. Jeśli ucisk będzie na drogi żółciowe, chory może mieć żółtaczkę, a w przypadku ucisku na drogi oddechowe – objawem może być nawracające zakażenia układu oddechowego albo wręcz niedodma (zapadnięcie płuc - przyp. red.) – wylicza prof. Zaucha.

Jednak najwcześniejszym dzwonkiem alarmowym i sygnałem, że w organizmie toczy się proces nowotworowy, jest inna dolegliwość.

- Takim objawem, który przede wszystkim powinien pacjenta zaniepokoić, jest nieuzasadniona utrata masy ciała. Pacjent nie odchudza się, lecz mimo to chudnie i poza tym nie pojawiają się żadne inne dolegliwości. To może być pierwszy objaw chłoniaka, który nawet o kilka miesięcy może wyprzedzać rozpoznanie – zwraca uwagę ekspert.

4. Ta dolegliwość pojawia się po spożyciu alkoholu

Dużo rzadziej w tym wypadku zdarza się świąd czy zmiany skórne, które z kolei charakterystyczne są dla chłoniaka skóry.

- Objawy najczęściej związane są ze zmianami skórnymi, które mogą być swędzące, łuszczące się, a czasami fioletowe lub z owrzodzeniem. Niektóre chłoniaki skóry pojawiają się jako utrzymująca się wysypka, a niektóre mogą zajmować większość ciała, to tzw. erytrodermia – mówi w rozmowie prof. dr hab. Krzysztof Giannopoulos, kierujący Oddziałem Hematologicznym Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Wśród objawów jest jeszcze jeden – wyjątkowo nietypowy, choć opisany już dekady temu.

- W przypadku chłoniaka Hodgkina występuje czasem ból po spożyciu alkoholu, szczególnie u młodych chorych – mówi prof. Zaucha.

Nietolerancja alkoholu była obiektem badań dr Thurstana Brewina. Na 155 pacjentów, aż 79 pacjentów z nowotworem zgłaszało dolegliwości bólowe po spożyciu alkoholu. Określali je przymiotnikami tj. "straszny", "gwałtowny", ale też "dziwny".

5. Walka trudna, ale do wygrania

Andrzej Bieniasz przegrał walkę z tym nowotworem, Agata Buzek przyznaje, że walka trwała kilka lat i była trudna, a Shazza nie ukrywa, że również od kilku lat się leczy. Choć wie, że walczy z nowotworem, nie poddaje się.

- To poważna choroba, ale możliwości leczenia nawet agresywnych chłoniaków są szerokie i rozpoznanie choroby nie jest wyrokiem śmierci dla pacjenta. Jeśli jest dobra współpraca z chorym, jeśli pacjent nie ma istotnych chorób współistniejących czy przeciwwskazań do leczenia, wielu chorych daje się uratować – przyznaje prof. Zaucha.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze