Nowotwór układu limfatycznego – przyczyny, objawy i leczenie chłoniaków

Układ limfatyczny nazywany jest inaczej układem chłonnym. Układ ten stanowią naczynia i przewody, którymi płynie limfa – płyn ustrojowy. W jego skład wchodzą tez narządy takie jak śledziona, węzły chłonne i tkanki limfatyczne. W układzie tym może rozwinąć się nowotwór układu limfatycznego, który nazywany jest chłoniakiem.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Witamina E zmniejsza guzy nowotworowe"

spis treści

1. Nowotwór układu limfatycznego – charakterystyka i podział chłoniaków

Chłoniaki powstają poprzez niekontrolowany rozrost limfocytów. Bardzo często ten nowotwór układu limfatycznego umiejscawia się więc w węzłach chłonnych. Mogą występować też np. w wątrobie i śledzionie. Chłoniaki dzieli się na ziarnicę złośliwą (chorobę Hodgkina) oraz na chłoniki nieziarniczne. Ziarnica jest każdego roku wykrywana u 800-1000 kolejnych osób, natomiast Chłoniaki nieziarniczne zajmują 6. miejsce wśród nowotworów pod względem występowania. Na nowotwory układu limfatycznego zapadają zarówno osoby młode, jak i w podeszłym wieku.

Powiększone węzły chłonne mogą być objawem nowotworu układu limfatycznego
Powiększone węzły chłonne mogą być objawem nowotworu układu limfatycznego

2. Nowotwór układu limfatycznego – przyczyny powstawania

Do tej pory nie ustalono jasnych przyczyn, które wywołują nowotwory układu limfatycznego. Można jednak wymienić kilka czynników ryzyka. Będzie to słaba odporność, kontakt z chemikaliami, zakażenie wirusami Epstein i Barr, HIV, HCV, a także bakterią Helicobacter Pylori.

Niepozorne dolegliwości, które mogą być objawem nowotworu
Niepozorne dolegliwości, które mogą być objawem nowotworu [5 zdjęć]

Choroby nowotworowe bywają podstępne. Często nie dają typowych objawów, rozwijają się w ukryciu, a ich...

zobacz galerię

3. Nowotwór układu limfatycznego – objawy

Objawy nowotworu układu limfatycznego są podobne do tych, które występują przy przeziębieniu. Przyjmowanie leków przeciwzapalnych nie daje rezultatów. Jeżeli chłoniak umiejscowił się w węzłach chłonnych, chory wyczuje na szyi, pod pachami lub w pachwinach powiększone węzły. Innymi objawami występującymi przy nowotworach układu limfatycznego są: podwyższona temperatura (37,5–38 st. Celsjusza), poczucie osłabienia, rozbicia i zmęczenia, częste infekcje, nocne pocenie, swędzenie skóry, bóle kości, utrata apetytu, kaszel, trudności w oddychaniu. Jednak tego typu objawy mogą występować również w innych chorobach. Bywa też, że nowotwory układu limfatycznego nie dają żadnych symptomów. Dlatego ich rozpoznanie jest tak trudne.

Zobacz także:

4. Nowotwór układu limfatycznego – diagnostyka i leczenie

Pierwszym sygnałem alarmującym powinno być niemijające przeziębienie, osłabienie i powiększone od jakiegoś czasu węzły chłonne. W takim przypadku konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, które dadzą odpowiedź na to, czy pacjent boryka się z chłoniakiem. Lekarz zleci wykonanie morfologii krwi, OB, a także prześwietlenie klatki piersiowej i USG jamy brzusznej. Warto też wykonać badanie polegające na oznaczeniu enzymu LDH, który jest charakterystyczny dla chłoniaków. Jego wynik ułatwi diagnozę. Leczenie nowotwór układu limfatycznego polega zazwyczaj na chemioterapii. Operacja w tym przypadku nie jest rozwiązaniem. Chorobę Hodgkina leczy się polichemioterapią (pacjentowi podaje się kombinacje czterech różnych leków). W miejscach, gdzie zminy były duże, stosuje się radioterapię.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy