Trwa ładowanie...

Nowotwór układu limfatycznego – przyczyny, objawy i leczenie chłoniaków

Układ limfatyczny nazywany jest inaczej układem chłonnym. Układ ten stanowią naczynia i przewody, którymi płynie limfa – płyn ustrojowy. W jego skład wchodzą tez narządy takie jak śledziona, węzły chłonne i tkanki limfatyczne. W układzie tym może rozwinąć się nowotwór układu limfatycznego, który nazywany jest chłoniakiem.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Witamina E zmniejsza guzy nowotworowe"

spis treści

1. Jak powstają chłoniaki?

Chłoniaki powstają poprzez niekontrolowany rozrost limfocytów. Bardzo często ten nowotwór układu limfatycznego umiejscawia się więc w węzłach chłonnych. Mogą występować też np. w wątrobie i śledzionie. Chłoniaki dzieli się na ziarnicę złośliwą (chorobę Hodgkina) oraz na chłoniki nieziarniczne. Ziarnica jest każdego roku wykrywana u 800-1000 kolejnych osób, natomiast chłoniaki nieziarniczne zajmują 6. miejsce wśród nowotworów pod względem występowania. Na nowotwory układu limfatycznego zapadają zarówno osoby młode, jak i w podeszłym wieku.

Powiększone węzły chłonne mogą być objawem nowotworu układu limfatycznego
Powiększone węzły chłonne mogą być objawem nowotworu układu limfatycznego

2. Przyczyny nowotworu układu limfatycznego

Do tej pory nie ustalono jasnych przyczyn, które wywołują nowotwory układu limfatycznego. Można jednak wymienić kilka czynników ryzyka. Będzie to słaba odporność, kontakt z chemikaliami, zakażenie wirusami Epstein i Barr, HIV, HCV, a także bakterią Helicobacter Pylori.

Niepozorne dolegliwości, które mogą być objawem nowotworu
Niepozorne dolegliwości, które mogą być objawem nowotworu [5 zdjęć]

Choroby nowotworowe bywają podstępne. Często nie dają typowych objawów, rozwijają się w ukryciu, a ich...

zobacz galerię

3. Objawy nowotworu układu limfatycznego

Objawy nowotworu układu limfatycznego są podobne do tych, które występują przy przeziębieniu. Przyjmowanie leków przeciwzapalnych nie daje rezultatów. Jeżeli chłoniak umiejscowił się w węzłach chłonnych, chory wyczuje na szyi, pod pachami lub w pachwinach powiększone węzły. Innymi objawami występującymi przy nowotworach układu limfatycznego są: podwyższona temperatura (37,5–38 st. Celsjusza), poczucie osłabienia, rozbicia i zmęczenia, częste infekcje, nocne pocenie, swędzenie skóry, bóle kości, utrata apetytu, kaszel, trudności w oddychaniu. Jednak tego typu objawy mogą występować również w innych chorobach. Bywa też, że nowotwory układu limfatycznego nie dają żadnych symptomów. Dlatego ich rozpoznanie jest tak trudne.

Zobacz także:

4. Jak się leczy chłoniaka?

Pierwszym sygnałem alarmującym powinno być niemijające przeziębienie, osłabienie i powiększone od jakiegoś czasu węzły chłonne. W takim przypadku konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, które dadzą odpowiedź na to, czy pacjent boryka się z chłoniakiem. Lekarz zleci wykonanie morfologii krwi, OB, a także prześwietlenie klatki piersiowej i USG jamy brzusznej. Warto też wykonać badanie polegające na oznaczeniu enzymu LDH, który jest charakterystyczny dla chłoniaków. Jego wynik ułatwi diagnozę. Leczenie nowotwór układu limfatycznego polega zazwyczaj na chemioterapii. Operacja w tym przypadku nie jest rozwiązaniem. Chorobę Hodgkina leczy się polichemioterapią (pacjentowi podaje się kombinacje czterech różnych leków). W miejscach, gdzie zmiany były duże, stosuje się radioterapię.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.