Nowotwór układu limfatycznego – przyczyny, objawy i leczenie chłoniaków
Układ limfatyczny nazywany jest inaczej układem chłonnym. Układ ten stanowią naczynia i przewody, którymi płynie limfa – płyn ustrojowy. W jego skład wchodzą tez narządy takie jak śledziona, węzły chłonne i tkanki limfatyczne. W układzie tym może rozwinąć się nowotwór układu limfatycznego, który nazywany jest chłoniakiem.
1. Jak powstają chłoniaki?
Chłoniaki powstają poprzez niekontrolowany rozrost limfocytów. Bardzo często ten nowotwór układu limfatycznego umiejscawia się więc w węzłach chłonnych. Mogą występować też np. w wątrobie i śledzionie. Chłoniaki dzieli się na ziarnicę złośliwą (chorobę Hodgkina) oraz na chłoniki nieziarniczne. Ziarnica jest każdego roku wykrywana u 800-1000 kolejnych osób, natomiast chłoniaki nieziarniczne zajmują 6. miejsce wśród nowotworów pod względem występowania. Na nowotwory układu limfatycznego zapadają zarówno osoby młode, jak i w podeszłym wieku.
2. Przyczyny nowotworu układu limfatycznego
Do tej pory nie ustalono jasnych przyczyn, które wywołują nowotwory układu limfatycznego. Można jednak wymienić kilka czynników ryzyka. Będzie to słaba odporność, kontakt z chemikaliami, zakażenie wirusami Epstein i Barr, HIV, HCV, a także bakterią Helicobacter Pylori.
3. Objawy nowotworu układu limfatycznego
Objawy nowotworu układu limfatycznego są podobne do tych, które występują przy przeziębieniu. Przyjmowanie leków przeciwzapalnych nie daje rezultatów. Jeżeli chłoniak umiejscowił się w węzłach chłonnych, chory wyczuje na szyi, pod pachami lub w pachwinach powiększone węzły chłonne. Innymi objawami występującymi przy nowotworach układu limfatycznego są: podwyższona temperatura (37,5–38 st. Celsjusza), poczucie osłabienia, rozbicia i zmęczenia, częste infekcje, nocne pocenie, swędzenie skóry, bóle kości, utrata apetytu, kaszel, trudności w oddychaniu. Jednak tego typu objawy mogą występować również w innych chorobach. Bywa też, że nowotwory układu limfatycznego nie dają żadnych symptomów. Dlatego ich rozpoznanie jest tak trudne.
Zobacz także:
4. Jak się leczy chłoniaka?
Pierwszym sygnałem alarmującym powinno być niemijające przeziębienie, osłabienie i powiększone od jakiegoś czasu węzły chłonne. W takim przypadku konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, które dadzą odpowiedź na to, czy pacjent boryka się z chłoniakiem. Lekarz zleci wykonanie morfologii krwi, OB, a także prześwietlenie klatki piersiowej i USG jamy brzusznej. Warto też wykonać badanie polegające na oznaczeniu enzymu LDH, który jest charakterystyczny dla chłoniaków. Jego wynik ułatwi diagnozę. Leczenie nowotwór układu limfatycznego polega zazwyczaj na chemioterapii. Operacja w tym przypadku nie jest rozwiązaniem. Chorobę Hodgkina leczy się polichemioterapią (pacjentowi podaje się kombinacje czterech różnych leków). W miejscach, gdzie zmiany były duże, stosuje się radioterapię.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.