Rak tarczycy - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie

Rak tarczycy to najczęstszy nowotwór złośliwy gruczołów układu wewnątrzwydzielniczego. Występuje stosunkowo rzadko w porównaniu do innych nowotworów złośliwych. Rak tarczycy stanowi 1 proc. wszystkich nowotworów złośliwych. Częściej pojawia się u kobiet niż mężczyzn. Po 50 roku życia rak tarczycy dotyka znacznie więcej kobiet. Szacuje się, że odpowiednie leczenie raka tarczycy oraz metody diagnostyczne wpływają na pozytywne rokowanie.

spis treści

1. Rak tarczycy - klasyfikacja

Guzki tarczycowe - zmiany nowotworowe
Guzki tarczycowe - zmiany nowotworowe

U wielu dorosłych osób diagnozowane są niewielkie guzki zlokalizowane w obszarze gruczołu tarczowego,...

zobacz galerię

Wyróżniamy następujące rodzaje nowotworów tarczycy:

 • Rak brodawkowaty tarczycy – wzrost nowotworu z reguły jest wolny, z możliwością przejścia z czasem w postać o dynamicznym przebiegu. Początkowo nie powoduje dolegliwości. Przerzuty drogą naczyń chłonnych szerzą się do węzłów chłonnych szyjnych i mostkowo-obojczykowo-sutkowych.
 • Rak pęcherzykowy tarczycy.
 • Rak rdzeniasty tarczycy.
 • Rak anaplastyczny tarczycy – rośnie bardzo szybko, uciska i przesuwa tchawicę. Chorzy odczuwają duszność, często pojawia się chrypka. Rosnący guz może uciskać na naczynia krwionośne. Przerzuty powstają zarówno drogą naczyń chłonnych, jak i krwionośnych. Rokowanie jest zdecydowanie złe. Średni czas przeżycia chorych mimo leczenia operacyjnego i naświetlań nie przekracza 6 miesięcy.
 • Inne: chłoniaki, rak płaskonabłonkowy, mięsak.

2. Rak tarczycy - przyczyny

Przyczyny występowania raków tarczycy nie są całkowicie wyjaśnione. Wśród czynników ryzyka wyróżnia się:

 • niedobór jodu w diecie;
 • nadmierna stymulacja tarczycy przez TSH;
 • działanie promieniowania jonizującego – zwiększenie zapadalności na raka u chorych naświetlanych na okolicę szyi czy też u osób napromieniowanych w wyniku eksplozji nuklearnej;
 • czynniki genetyczne – dużą rolę przypisuje się aktywacji onkogenów RAS, RET, MET oraz inaktywacji genów supresorowych i występowaniu czynników wzrostowych oraz ich receptorów, jak TSH, cytokininy, naskórkowy czynnik wzrostu EGF;
 • Niektóre rzadkie choroby dziedziczne.
Nowotwory u osób młodych
Nowotwory u osób młodych

Słowo „nowotwór” jest nacechowane negatywnie, u wielu osób budzi lęk, strach i przerażenie. Choroby nowotworowe...

zobacz galerię

Zarówno niedobór jodu, jak i nadmiar jodu szkodzi. W przypadku niedoboru jodu pojawia się rak pęcherzykowaty, a przy nadmiarze rak brodawkowaty. Mutacja genu RET dotyczy raka rdzeniastego.

3. Rak tarczycy - objawy i leczenie

Sam rak tarczycy nie powoduje zwykle zaburzeń czynności tarczycy, ale może być powikłaniem jej niedoczynności. Częściej jednak eutyreoza wynika z guzów przerzutowych w tarczycy. Wśród objawów nasuwających podejrzenie raka tarczycy znajdują się takie symptomy, jak:


 • obecność pojedynczych lub mnogich guzów tarczycy, zwłaszcza przy ich tendencji wzrostowej
,
 • chrypka wynikająca z podrażnienia strun głosowych,
 • powiększone węzły chłonne szyi
,
 • duszność
,
 • zaburzenia połykania.


Objawy nie są dość charakterystyczne, podobne jak w innych chorobach tarczycy. Stąd wniosek, że nie wolno bagatelizować jakichkolwiek objawów zmian w tarczycy.

Zobacz także:


W celu zdiagnozowania zmian w obrębie tarczycy należy wykonać USG tarczycy. Nie można postawić pewnego rozpoznania na jego postawie. Wykonuje się badanie fizykalne w celu zlokalizowania guzków na szyi, po czym wykonuje się biopsję tarczycy, a dokładniej guzków. Następnie pobrany wycinek bada sie pod kątem histopatologicznym. Kolejnym badaniem jest scyntygrafia tarczycy z użyciem jodu, a w niektórych przypadkach scyntygrafia całego ciała. Prawdopodobieństwo nowotworu złośliwego wzrasta, gdy zmiana okazuje się tzw. „guzkiem zimnym” – nie oznacza to jednak, iż każdy „guzek gorący” wyklucza zmianę złośliwą. Wykonuje się również badania laboratoryjne: oznaczenie w surowicy wapnia, TSH, hormonów tarczycy. Najpewniejsze jednak jest pooperacyjne badanie histopatologiczne usuniętej zmiany.

Następny artykuł: Guz tarczycy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy