Trwa ładowanie...

Rak tarczycy - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
02.11.2021 15:09
Rak tarczycy - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie
Rak tarczycy - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie

Rak tarczycy to najczęstszy nowotwór złośliwy gruczołów układu wewnątrzwydzielniczego. Występuje stosunkowo rzadko w porównaniu do innych nowotworów złośliwych. Rak tarczycy stanowi 1 proc. wszystkich nowotworów złośliwych. Częściej pojawia się u kobiet niż mężczyzn. Po 50 roku życia rak tarczycy dotyka znacznie więcej kobiet. Szacuje się, że odpowiednie leczenie raka tarczycy oraz metody diagnostyczne wpływają na pozytywne rokowanie.

spis treści

1. Rak tarczycy - klasyfikacja

Wyróżniamy następujące rodzaje nowotworów tarczycy:

  • Rak brodawkowaty tarczycy – wzrost nowotworu z reguły jest wolny, z możliwością przejścia z czasem w postać o dynamicznym przebiegu. Początkowo nie powoduje dolegliwości. Przerzuty drogą naczyń chłonnych szerzą się do węzłów chłonnych szyjnych i mostkowo-obojczykowo-sutkowych.
  • Rak pęcherzykowy tarczycy.
  • Rak rdzeniasty tarczycy.
  • Rak anaplastyczny tarczycy – rośnie bardzo szybko, uciska i przesuwa tchawicę. Chorzy odczuwają duszność, często pojawia się chrypka. Rosnący guz może uciskać na naczynia krwionośne. Przerzuty powstają zarówno drogą naczyń chłonnych, jak i krwionośnych. Rokowanie jest zdecydowanie złe. Średni czas przeżycia chorych mimo leczenia operacyjnego i naświetlań nie przekracza 6 miesięcy.
  • Inne: chłoniaki, rak płaskonabłonkowy, mięsak.

2. Rak tarczycy - przyczyny

Zobacz film: "Rak rdzeniasty tarczycy"

Przyczyny występowania raków tarczycy nie są całkowicie wyjaśnione. Wśród czynników ryzyka wyróżnia się:

  • niedobór jodu w diecie;
  • nadmierna stymulacja tarczycy przez TSH;
  • działanie promieniowania jonizującego – zwiększenie zapadalności na raka u chorych naświetlanych na okolicę szyi czy też u osób napromieniowanych w wyniku eksplozji nuklearnej;
  • czynniki genetyczne – dużą rolę przypisuje się aktywacji onkogenów RAS, RET, MET oraz inaktywacji genów supresorowych i występowaniu czynników wzrostowych oraz ich receptorów, jak TSH, cytokininy, naskórkowy czynnik wzrostu EGF;
  • Niektóre rzadkie choroby dziedziczne.

Zarówno niedobór jodu, jak i nadmiar jodu szkodzi. W przypadku niedoboru jodu pojawia się rak pęcherzykowaty, a przy nadmiarze rak brodawkowaty. Mutacja genu RET dotyczy raka rdzeniastego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Guz tarczycy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze