Trwa ładowanie...

Rak tarczycy - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie

Rak tarczycy to najczęstszy nowotwór złośliwy gruczołów układu wewnątrzwydzielniczego. Występuje stosunkowo rzadko w porównaniu do innych nowotworów złośliwych. Rak tarczycy stanowi 1 proc. wszystkich nowotworów złośliwych. Częściej pojawia się u kobiet niż mężczyzn. Po 50 roku życia rak tarczycy dotyka znacznie więcej kobiet. Szacuje się, że odpowiednie leczenie raka tarczycy oraz metody diagnostyczne wpływają na pozytywne rokowanie.

Zobacz film: "Rak rdzeniasty tarczycy"

spis treści

1. Rak tarczycy - klasyfikacja

Guzki tarczycowe - zmiany nowotworowe
Guzki tarczycowe - zmiany nowotworowe

U wielu dorosłych osób diagnozowane są niewielkie guzki zlokalizowane w obszarze gruczołu tarczowego,...

zobacz galerię

Wyróżniamy następujące rodzaje nowotworów tarczycy:

 • Rak brodawkowaty tarczycy – wzrost nowotworu z reguły jest wolny, z możliwością przejścia z czasem w postać o dynamicznym przebiegu. Początkowo nie powoduje dolegliwości. Przerzuty drogą naczyń chłonnych szerzą się do węzłów chłonnych szyjnych i mostkowo-obojczykowo-sutkowych.
 • Rak pęcherzykowy tarczycy.
 • Rak rdzeniasty tarczycy.
 • Rak anaplastyczny tarczycy – rośnie bardzo szybko, uciska i przesuwa tchawicę. Chorzy odczuwają duszność, często pojawia się chrypka. Rosnący guz może uciskać na naczynia krwionośne. Przerzuty powstają zarówno drogą naczyń chłonnych, jak i krwionośnych. Rokowanie jest zdecydowanie złe. Średni czas przeżycia chorych mimo leczenia operacyjnego i naświetlań nie przekracza 6 miesięcy.
 • Inne: chłoniaki, rak płaskonabłonkowy, mięsak.

2. Rak tarczycy - przyczyny

Przyczyny występowania raków tarczycy nie są całkowicie wyjaśnione. Wśród czynników ryzyka wyróżnia się:

 • niedobór jodu w diecie;
 • nadmierna stymulacja tarczycy przez TSH;
 • działanie promieniowania jonizującego – zwiększenie zapadalności na raka u chorych naświetlanych na okolicę szyi czy też u osób napromieniowanych w wyniku eksplozji nuklearnej;
 • czynniki genetyczne – dużą rolę przypisuje się aktywacji onkogenów RAS, RET, MET oraz inaktywacji genów supresorowych i występowaniu czynników wzrostowych oraz ich receptorów, jak TSH, cytokininy, naskórkowy czynnik wzrostu EGF;
 • Niektóre rzadkie choroby dziedziczne.
Nowotwory u osób młodych
Nowotwory u osób młodych

Słowo „nowotwór” jest nacechowane negatywnie, u wielu osób budzi lęk, strach i przerażenie. Choroby nowotworowe...

zobacz galerię

Zarówno niedobór jodu, jak i nadmiar jodu szkodzi. W przypadku niedoboru jodu pojawia się rak pęcherzykowaty, a przy nadmiarze rak brodawkowaty. Mutacja genu RET dotyczy raka rdzeniastego.

3. Rak tarczycy - objawy i leczenie

Sam rak tarczycy nie powoduje zwykle zaburzeń czynności tarczycy, ale może być powikłaniem jej niedoczynności. Częściej jednak eutyreoza wynika z guzów przerzutowych w tarczycy. Wśród objawów nasuwających podejrzenie raka tarczycy znajdują się takie symptomy, jak:


 • obecność pojedynczych lub mnogich guzów tarczycy, zwłaszcza przy ich tendencji wzrostowej
,
 • chrypka wynikająca z podrażnienia strun głosowych,
 • powiększone węzły chłonne szyi
,
 • duszność
,
 • zaburzenia połykania.


Objawy nie są dość charakterystyczne, podobne jak w innych chorobach tarczycy. Stąd wniosek, że nie wolno bagatelizować jakichkolwiek objawów zmian w tarczycy.

Zobacz także:


W celu zdiagnozowania zmian w obrębie tarczycy należy wykonać USG tarczycy. Nie można postawić pewnego rozpoznania na jego postawie. Wykonuje się badanie fizykalne w celu zlokalizowania guzków na szyi, po czym wykonuje się biopsję tarczycy, a dokładniej guzków. Następnie pobrany wycinek bada sie pod kątem histopatologicznym. Kolejnym badaniem jest scyntygrafia tarczycy z użyciem jodu, a w niektórych przypadkach scyntygrafia całego ciała. Prawdopodobieństwo nowotworu złośliwego wzrasta, gdy zmiana okazuje się tzw. „guzkiem zimnym” – nie oznacza to jednak, iż każdy „guzek gorący” wyklucza zmianę złośliwą. Wykonuje się również badania laboratoryjne: oznaczenie w surowicy wapnia, TSH, hormonów tarczycy. Najpewniejsze jednak jest pooperacyjne badanie histopatologiczne usuniętej zmiany.

Następny artykuł: Guz tarczycy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.