Trwa ładowanie...

Nowotwory dróg moczowych

Nowotwory dróg moczowych
Nowotwory dróg moczowych (123RF)

Nowotwory dróg moczowych to najczęściej brodawczaki lub rak pęcherza moczowego. Rozwijają się długo i mogą nie dawać żadnych objawów, dopiero krwiomocz, brodawczaki pęcherza lub kamica mogą sygnalizować jakieś zmiany. Zdarza się, że z moczem wydalane są nawet fragmenty nowotworu. W wielu przypadkach wtórnie rozwija się wodonercze lub roponercze. Choroba leczona jest operacyjnie. We wczesnym stadium brodawczaki pęcherza można usuwać przezcewnikowo.


spis treści

1. Przyczyny nowotworów dróg moczowych

Wśród nowotworów dróg moczowych wyróżnia się nowotwory brodawkowate oraz nowotwory naciekające. Pierwszy rodzaj zazwyczaj nie należy do zmian złośliwych. Drugi natomiast jest trudniejszy w leczeniu i daje gorsze rokowania.

Rak nerki – zdjęcia
Rak nerki – zdjęcia

Najczęstszą metodą leczenia raka nerki jest wycięcie tego narządu wraz z nadnerczem i węzłami chłonnymi.

zobacz galerię
Zobacz film: "Czy rak boi się noża?"

Ryzyko wystąpienia raka pęcherza moczowego wzrasta u osób, które nałogowo palą papierosy oraz są narażone na niekorzystny wpływ związków chemicznych (np. aniliny, kauczuku, amin aromatycznych czy też barwników), które wykorzystuje się w branży przemysłowej, głównie w przemyśle papierniczym, samochodowym oraz garbarskim. Zachorowaniu sprzyjają także długotrwałe zapalenie pęcherza moczowego oraz radioterapia dolnej części brzucha. Zaobserwowano, że nowotwór częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Powszechniejszy jest wśród ludzi rasy białej niż czarnej. Współcześnie wzrasta zachorowalność na nowotwory dróg moczowych.

Objawy, które współtowarzyszą nowotworowi dróg moczowych:

  • krwiomocz – początkowo może nie powodować bolesności, jednak pojawienie się skrzepów krwi w moczu powinno skłonić do wizyty u lekarza,
  • ból przy oddawaniu moczu – ten objaw najczęściej występuje przy nowotworach zlokalizowanych w moczowodzie lub w miedniczce nerkowej,
  • ból w dolnej części pleców,
  • częste oddawanie moczu,
  • niekiedy chorzy wyczuwają guz tuż nad łonem.

Przy zmianach nowotworowych mogą pojawić się bóle i opuchnięcia nóg, a także wymioty, podwyższona temperatura ciała, utrata apetytu, chudnięcie. Chory odczuwa osłabienie i narzeka na ogólne samopoczucie.

2. Leczenie nowotworów dróg moczowych

W leczeniu choroby ważne jest jak najszybsze jej zdiagnozowanie. Dlatego zaleca się wykonywanie systematycznych badań, zwłaszcza osobom z grupy ryzyka. Pacjent, który zaobserwuje u siebie nietypowe objawy, powinien jak najszybciej udać się do lekarza. Diagnoza zwykle rozpoczyna się od wykonania badania ultrasonograficznego (USG). Niekiedy konieczne jest także wykonanie cystoskopii. Dzięki temu badaniu lekarz może zyskać pewność, czy u danej osoby rozwija się nowotwór.

W rozpoznaniu nowotworu dróg moczowych wykonuje się także urografię. Po wstępnej diagnozie i potwierdzeniu przypuszczeń co do obecności nowotworu u danego pacjenta, lekarz zleca przeprowadzenie elektroresekcji przezcewkowej (TURT). Jest to rodzaj zabiegu wykonywanego przy całkowitym znieczuleniu. Z cewki moczowej pacjenta pobiera się fragment tkanki, który następnie poddaje się badaniu histologicznemu. Pozwala to określić stopień rozwoju choroby.

Elektroresekcja przezcewkowa stanowi także jedną z metod walki z rakiem, stosuje się ją w przypadku powierzchownej postaci nowotworu. W przypadku naciekającej postaci raka pęcherza moczowego, metodą dającą całkowitą pewność wyleczenia jest cystektomia radykalna – operacja, która polega na całkowitym wycięciu pęcherza moczowego. U chorych z usuniętym pęcherzem moczowym niezbędne jest stworzenie alternatywnej drogi odpływu moczu z organizmu. W tym celu wykorzystuje się fragment jelita cienkiego bądź wprowadza się jelitowy pęcherz zastępczy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze