Nowotwory złośliwe oka
Nowotwory złośliwe oka nie są tak rozpowszechnione, jak inne nowotwory, np. piersi czy skóry. Nowotwór gałki ocznej zdarza się dość rzadko. Leczenie guza zazwyczaj polega na chirurgicznym usunięciu całej gałki ocznej. Zmiany nowotworowe mogą się umiejscowić w okolicach nerwu wzrokowego, powieki, skóry wokół oczu, siatkówki, tęczówki lub gruczołu łzowego. W wielu przypadkach nowotwór złośliwy daje złe rokowania i w krótkim czasie prowadzi do śmierci.
1. Oponiak osłonek nerwu wzrokowego, glejak nerwu wzrokowego, rak powieki i mięsak
Oponiak osłonek nerwu wzrokowego to odmiana nowotworu złośliwego oka spotykana bardzo rzadko. Najczęściej chorują na nią kobiety w wieku średnim. Oponiak atakuje nerw wzrokowy, zaburza ostrość widzenia i ruchomość oka. Odmiana złośliwa nowotworu powoduje wytrzeszcz. U osób starszych rozwój tego nowotworu jest wolniejszy niż u osób młodszych.
Glejak nerwu wzrokowego występuje głównie u młodych kobiet i dziewcząt. Charakterystyczne dla tego nowotworu jest to, że nie występują przerzuty i rośnie dość wolno. Rokowania są różne w zależności od szybkości rozwoju guza oka. Istnieje bezpośrednie zagrożenie życia w przypadku umiejscowienia nowotworu wewnątrz czaszki.
Rak powiek może powodować zniszczenie skóry. Leczenie odbywa się za pomocą usunięcia zmiany nowotworowej i krioterapii. W pierwszej fazie wygląda jak mały strup. Jednak w późniejszym rozwoju pęka i nie goi się. Zmiana ta przenosi się na sąsiednie tkanki. Leczenie odbywa się tylko za pomocą operacji chirurgicznej, natomiast laseroskopia czy promieniowanie mają zwykle charakter paliatywny.
Mięsak to najczęstsza zmiana złośliwa u dzieci. Ten typ nowotworu wywodzi się z mięśni prążkowanych. Występuje w czterech postaciach: zarodkowej, pęcherzykowej, różnokształtnokomórkowej i groniastej. Jego objaw to wytrzeszcz, który często bierze się za stan zapalny. Leczenie mięsaka obejmuje radioterapię, farmakoterapię oraz zabieg chirurgiczny, podczas którego niekiedy usuwa się całe oko.
2. Czerniak złośliwy, siatkówczak i guz gruczołu łzowego
Czerniak złośliwy to bardzo groźny nowotwór złośliwy oka. Zmiana ta wywodzi się z komórek odpowiedzialnych za tworzenie melaniny. Można wyróżnić 3 etapy: czerniak pierwotny (pojawia się w piątej dekadzie życia), czerniak tęczówki (inny złośliwy nowotwór oka, występujący w dwóch odmianach: rozsianej i ograniczonej) oraz czerniak ciała rzęskowego.
Siatkówczak to kolejny złośliwy nowotwór oka. Ten typ guza oka jest uwarunkowany genetycznie, co sprawia, że wystąpienie tej zmiany u rodziców da bardzo duże zagrożenie jego wystąpienia również u dziecka. Objawy są typowe dla nowotworu wewnątrzgałkowego. Są to: wytrzeszcz, pogorszenie widzenia, ból oczu, czasem jaskra, a potem zez. Leczenie odbywa się poprzez usunięcie całego oka wraz z nerwem wzrokowym.
Guz gruczołu łzowego jest najczęściej spotykanym nowotworem oka. Występuje w odmianie łagodnej i złośliwej. W przypadku odmiany złośliwej, leczenie polega na chirurgicznym usunięciu całej gałki ocznej. Sam nowotwór może wnikać w zatoki jamiste.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.