Nowy dodatek do pensji opiekunów. Pierwsze świadczenia już od 1 lipca
Pozytywną decyzją prezydenta, nowy dodatek do pensji zawodów opiekuńczych ma objąć nawet 190 tys. osób. Pierwsze świadczenia mogą zostać przyznane juz od 1 lipca 2024.
1. Dodatek do zawodów opiekuńczych
Według podpisanej właśnie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy, rząd uprawniony jest do przyjmowania programów umożliwiających wypłacanie dodatku do wynagrodzenia w wysokości 1000 zł brutto. Dodatkowe pieniądze mogą być wypłacane już od 1 lipca 2024 i będą dotyczyć pracowników pomocy społecznej, opieki zastępczej i opieki nad dziećmi do lat trzech.
Zdaniem ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk i wiceministra Sebastiana Gajewskiego stojących na czele resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, zmiany te mają na celu docenienie zawodów, które są szczególnie ważne dla życia społecznego, ale także złagodzenie trudnej sytuacji, która w branży opieki społecznej utrzymuje się już od dawna.
Dofinansowanie będzie obejmować pracowników takich placówek jak jednostki i ośrodki pomocy społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie, domy pomocy społecznej, centra usług społecznych, placówki specjalistycznego poradnictwa rodzinnego, ośrodki interwencji kryzysowej, dzienne domy pomocy, domy dla samotnych matek ciężarnych i z małoletnimi dziećmi, a także schronisk dla osób bezdomnych czy klubów samopomocy w kryzysach życiowych.
2. Pieniądze dla rodzin zastępczych
Ministerstwo podkreśla, że dodatek finansowy będzie należał się także osobom pracującym w systemie pieczy zastępczej, a także asystentom rodzin, pracownikom placówek opiekuńczo-wychowawczych, a także pracownikom zatrudnionym w domach dziecka, interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych, a także w instytucjach opieki nad dziećmi do wieku lat trzech, które prowadzone są z ramienia samorządów (czyli w żłobkach czy tzw. klubach dziecięcych).
Kryteria do otrzymania bonusu finansowego są więc dość rozległe i, według szacunków resortu, mogą się należeć nawet 190 tys. Polaków.
🌐 Dodatki do wynagrodzeń pracowników systemu pomocy społecznej, #PieczaZastępcza i opieki nad dziećmi do lat 3, osób pełniących funkcję zawodowych rodzin zastępczych oraz prowadzących rodzinne domy dziecka już pewne! ⤵️https://t.co/MUECVZpcEO
— Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (@MRPiPS_GOV__PL) May 17, 2024
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
-
Decyzja o szczepieniu przeciw COVID-19 młodzieży z domów dziecka i zakładów poprawczych należy do opiekuna lub sądu
-
Ogólnopolski Dzień Opiekuna – troszczmy się o opiekunów nie tylko od święta. Oni troszczą się o swoich bliskich na co dzień
-
69-letnia Albina Baziak opiekuje się niepełnosprawnym prawnukiem. Brakuje pieniędzy na rehabilitacje, a to dla chłopca jedyna szansa
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.