Trwa ładowanie...

Nowy lek na raka dróg żółciowych

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym Ohio wskazują, iż nowy lek może okazać się skuteczny w walce z zaawansowanymi formami raka przewodów żółciowych.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Rak dróg żółciowych

Rak przewodów żółciowych to nowotwór złośliwy komórek wyścielających drogi żółciowe i pęcherzyk żółciowy. Każdego roku na całym świecie wykrywa się go u około 100 000 pacjentów, co stanowi 15-20% wszystkich przypadków raka wątroby. Najczęściej nowotwór ten rozpoznawany jest w późnych stadiach, co daje złe rokowania. Lekarze przyznają, że brakuje dobrych standardów leczenia raka przewodów żółciowych.

2. Badanie leku na raka dróg żółciowych

Nowy lek należy do klasy inhibitorów kinazy białkowej. Jego działanie polega na selektywnym blokowaniu kinaz białkowych MEK1 i MEK2. Są one częścią szlaku sygnalizacyjnego, który często ulega zniszczeniu w komórkach raka dróg żółciowych. Kinazy te umożliwiają rakowi przetrwanie i rozwój. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio przeprowadzili badanie z zastosowaniem tego leku na 28 pacjentach z zaawansowanym stadium raka przewodów żółciowych. Okazało się, że u jednego pacjenta guz skurczył się tak, że przestał być wykrywalny, u dwóch kolejnych guzy zmniejszyły się częściowo, a u 17 chorych doszło do zahamowania rozwoju guza, co u większości utrzymało się przez 16 tygodni. Progresję raka udało się powstrzymać średnio na 3,7 miesiąca. Ponadto wszyscy pacjenci – nawet ci, którzy nie zareagowali na terapię – przybrali na wadzę średnio 4 kilogramy. Na leczenie nie odpowiedziały osoby, u których nie ma białka o nazwie pERK, co sugeruje, że brak tego białka w komórkach rakowych czyni nowy lek nieskutecznym. Naukowcy twierdzą, iż odkrycie to pomoże lepiej dobrać pacjentom terapię.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.