Trwa ładowanie...

Nowy lek przeciwzakrzepowy w profilaktyce udaru mózgu

Na udar mózgu najbardziej narażone są osoby z migotaniem przedsionków. To właśnie dla nich przeznaczony jest nowy lek przeciwzakrzepowy, którego dotyczą wyniki badań przedstawione ostatnio na kongresie American Heart Association w Chicago.

Zobacz film: "Czy mniejsza potrzeba snu jest normalną częścią procesu starzenia?"

spis treści

1. Leczenie przeciwzakrzepowe

Dotychczas stosowany lek przeciwzakrzepowy charakteryzuje się mniejszym bezpieczeństwem i wygodą stosowania niż nowy farmaceutyk. Z tego względu najnowsze odkrycie w leczeniu przeciwzakrzepowym najprawdopodobniej zasadniczo ułatwi życie osobom z migotaniem przedsionków oraz sprawi, że terapia będzie skuteczniejsza i bezpieczniejsza.

2. Czym jest migotanie przedsionków?

Migotanie przedsionków to zaburzenie rytmu serca, wynikające z nieskoordynowanego pobudzenia jego przedsionków. Do powstania tego zaburzenia najczęściej prowadzi niewydolność serca u osób starszych. Wśród wszystkich osób po 80 roku życia, chorzy z migotaniem przedsionków stanowią aż 10%. Schorzenie to zazwyczaj przebiega bezobjawowo, chociaż mogą się również pojawić takie symptomy, jak kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, duszność i zawroty głowy. Najpoważniejszym powikłaniem migotania przedsionków jest udar mózgu. Dochodzi do niego w wyniku zaburzenia przepływu krwi i tworzenia się skrzeplin i zatorów, docierających do krążenia mózgowego. Skuteczny lek zapobiegający udarom mózgu jest więc dla osób z migotaniem przedsionków odkryciem o ogromnym znaczeniu, a jednocześnie szansą na dłuższe życie.

Następny artykuł: Statyny w leczeniu poudarowym

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.