Nowy lek przeciwzakrzepowy w profilaktyce udaru mózgu
Na udar mózgu najbardziej narażone są osoby z migotaniem przedsionków. To właśnie dla nich przeznaczony jest nowy lek przeciwzakrzepowy, którego dotyczą wyniki badań przedstawione ostatnio na kongresie American Heart Association w Chicago.
1. Leczenie przeciwzakrzepowe
Dotychczas stosowany lek przeciwzakrzepowy charakteryzuje się mniejszym bezpieczeństwem i wygodą stosowania niż nowy farmaceutyk. Z tego względu najnowsze odkrycie w leczeniu przeciwzakrzepowym najprawdopodobniej zasadniczo ułatwi życie osobom z migotaniem przedsionków oraz sprawi, że terapia będzie skuteczniejsza i bezpieczniejsza.
2. Czym jest migotanie przedsionków?
Migotanie przedsionków to zaburzenie rytmu serca, wynikające z nieskoordynowanego pobudzenia jego przedsionków. Do powstania tego zaburzenia najczęściej prowadzi niewydolność serca u osób starszych. Wśród wszystkich osób po 80 roku życia, chorzy z migotaniem przedsionków stanowią aż 10%. Schorzenie to zazwyczaj przebiega bezobjawowo, chociaż mogą się również pojawić takie symptomy, jak kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, duszność i zawroty głowy. Najpoważniejszym powikłaniem migotania przedsionków jest udar mózgu. Dochodzi do niego w wyniku zaburzenia przepływu krwi i tworzenia się skrzeplin i zatorów, docierających do krążenia mózgowego. Skuteczny lek zapobiegający udarom mózgu jest więc dla osób z migotaniem przedsionków odkryciem o ogromnym znaczeniu, a jednocześnie szansą na dłuższe życie.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.