Nowy mutant uderzy w Polskę już w lutym. Oto lista objawów Krakena
Wywołał falę zachorowań w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Powoli staje się dominującym wariantem COVID-19 w Wielkiej Brytanii. Zdaniem dr. Pawła Grzesiowskiego pod koniec lutego będzie odpowiadał za wzrost zachorowań w Polsce. Wariant XBB.1.5, zwany Krakenem, charakteryzuje się 12 objawami.
1. Kraken niebawem stanie się dominującym wariantem w Wielkiej Brytanii
Brytyjska Agencja ds. Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) poinformowała, że obecnie wariant XBB.1.5 pozostaje na "niskim poziomie rozpowszechnienia, więc szacunki dotyczące jego wzrostu są bardzo niepewne". Jednak istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że zarówno Kraken, jak i inny podwariant z rodziny Omikron, czyli CH.1.1, najprawdopodobniej wypchną obecnie najbardziej rozpowszechniony BQ.1 i staną się dominującymi wariantami.
Na razie UKHSA uspokaja jednak mieszkańców Wysp i przypomina, że Kraken nie powoduje bowiem cięższego przebiegu niż Omikron. Ale Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje na inny problem i podkreśla, że Kraken bardzo sprawnie ucieka odpowiedzi immunologicznej organizmu, nawet w przypadku przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19.
- Faktycznie badania naukowe dowodzą, że wariant XBB.1.5.charakteryzuje się bardzo wysoką zakaźnością, najwyższą z dotychczasowych, jakie prezentowały warianty koronawirusa. Przebieg kliniczny choroby jest jednak podobny do tego, jakie obserwujemy od ponad roku, a za który odpowiada wariant Omikron. Niewątpliwie wariant XBB. 1.5. wymyka się spod kontroli szczepionki. Niestety obecne dzisiaj na rynku szczepionki nie do końca chronią skutecznie przed zachorowaniem na COVID-19 – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. n. med. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych ze Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.
- Pojawiają się informacje, że ma zdolność przyhamowywania elementu naszego układu immunologicznego, który odpowiada za produkcję przeciwciał, czyli może przyhamowywać działanie limfocytów B. To jest sposób omijania już wygenerowanej odpowiedzi szczepieniami lub wcześniejszymi infekcjami – precyzuje prof. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
2. Kraken niebawem dotrze do Polski. Jakie jest ryzyko fali zachorowań?
Eksperci ekspansji wariantu XBB. 1.5 spodziewają się także w Polsce. Zdaniem niektórych Kraken może dotrzeć do Polski już za kilka tygodni.
- Zwykle z opóźnieniem sześciu-ośmiu tygodni ten sam wariant, który jest w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych, dociera do Polski. Spodziewamy się, że gdzieś około końcówki lutego powinniśmy mieć narastającą falę zachorowań właśnie wywołaną przez wariant XBB.1.5 – mówił dr Paweł Grzesiowski, pediatra i immunolog, który był gościem programu Newsroom WP.
Zdaniem prof. Boroń-Kaczmarskiej trudno jest to przewidzieć, natomiast istnieją pewne przesłanki, które mogą wskazywać na falę zakażeń wywołaną wariantem XBB. 1.5.
Tygodniowa liczba zgonów w wyniku #COVID19 wzrosła o 23%
— Łukasz Pietrzak (@lpietrzak20) January 16, 2023
(+12 przypadków) w porównaniu do poprzedniego tygodnia.
Zakres danych od 31.08.2020r.
Opracowanie własne pic.twitter.com/qbDKbSTkWk
- Czynnikiem, który mógłby sprzyjać zakażeniom, są skupiska ludzkie. Ferie zimowe oraz wszelkie atrakcje, które towarzyszą zimie, mogą sprawić, że tych zakażeń będzie więcej. Czy to będzie dramatyczny przyrost? Myślę, że jednoznaczne stanowisko w okresie pandemii już nieraz okazało się zwodnicze. Nie można wykluczyć, że będziemy mieli do czynienia ze wzmożonymi zachorowaniami na któryś z wariantów. Naukowcy od kilku miesięcy podkreślają, że przyszłość nie jest jednoznaczna i nie będzie tak, że pandemia wygaśnie i będziemy mieli spokój. Niestety nie, to ryzyko szerzenia się zakażeń jest cały czas – dodaje prof. Boroń-Kaczmarska.
3. 12 objawów Krakena
Lekarze są zgodni – objawy Krakena nie różnią się znacznie od tych, które znamy z wcześniejszych podwariantów. Obecnie pacjenci zgłaszają symptomy takie jak:
- gorączka,
- uporczywy kaszel,
- duszność,
- zanik lub zmiana odczuwania zapachu i smaku,
- bóle mięśni,
- katar i zatkany nos,
- zmęczenie oraz uczucie wyczerpania,
- ból głowy, który trwa dłużej niż zazwyczaj,
- biegunka,
- nudności i wymioty,
- utrata apetytu,
- ból gardła.
Dr Meera Chand z UKHSA informuje, że organizacja stale monitoruje sytuację i przypomina, że o ile szczepienia mogą być mniej skuteczne w ochronie przed zachorowaniem, o tyle w dalszym ciągu chronią przed ciężkim przebiegiem choroby.
- Szczepienia pozostają naszą najlepszą obroną przed przyszłymi falami COVID-19, dlatego nadal tak ważne jest, aby ludzie jak najszybciej przyjęli wszystkie dawki, do których się kwalifikują – apeluje ekspertka.
Prof. Boroń-Kaczmarska apeluje zaś, aby w miejscach, gdzie jest tłoczno nosić maseczki i starać się utrzymywać dystans.
Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.