Trwa ładowanie...

Nóż plazmowy zastąpił tradycyjny skalpel

 Katarzyna Krupka
09.12.2015 12:34
Nóż plazmowy zastąpił tradycyjny skalpel
Nóż plazmowy zastąpił tradycyjny skalpel (Zdjęcie operacji - Baciu / Shutterstock)

W Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka Szpitala Miejskiego w Zabrzu po raz pierwszy w Polsce wykonano dwie operacje mające na celu usunięcie ognisk endometriozy za pomocą noża plazmowego. Do tej pory był on wykorzystywany jedynie w laryngologii i okulistyce.

1. Bezpieczne operowanie

Użycie noża plazmowego podczas operacji endometriozy to ogromny krok naprzód. Od tej pory będzie to standardowe narzędzie wykorzystywane w ginekologii – w ciężkich stanach, takich jak właśnie endometrioza. Jak podkreślają chirurdzy, to, co jest najważniejsze w tej metodzie leczenia, to fakt, że jest całkowicie bezpieczna i znacznie przyspiesza powrót do zdrowia pacjentek.

Nóż plazmowy w przeciwieństwie do tradycyjnego skalpela nie pozostawia ani ran, ani obrzęków pooperacyjnych, ponieważ jest wyjątkowo precyzyjnym i przede wszystkim bezkrwawym narzędziem. Po raz pierwszy został użyty w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku. W Polsce do tej pory posługiwano się nim wyłącznie w laryngologii i okulistyce.

2. Sukces zabrzańskich specjalistów

We czwartek 19 października w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka Szpitala Miejskiego w Zabrzu operację przeprowadził kierownik oddziału położniczo-ginekologicznego, patologii ciąży, ginekologii onkologicznej i endokrynologii ginekologicznej prof. Jerzy Sikora, który już po wykonaniu pionierskiego zabiegu podkreślał zalety nowoczesnego narzędzia.

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"

Zdaniem profesora nóż plazmowy sprawia, że rany goją się znacznie szybciej i kobiety szybciej wracają do formy. Dodatkowo plazma pozwala na zmniejszenie ewentualnego ryzyka podczas operacji, a w przypadku wystąpienia krwawienia urządzenie zamyka naczynia krwionośne.

Operowane kobiety to 44-latka i 35-latka, które wcześniej poddawały się zabiegom usunięcia endometriozy innymi metodami. U pacjentek występowały bóle podbrzusza, stany zapalne w miednicy małej, zaburzenia perystaltyki jelit oraz problemy ze snem.

Obydwie operacje zakończyły się sukcesem. Warto podkreślić, że w tej dziedzinie zabrzańscy specjaliści szkolili się w Rouen we Francji.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze