Trądzik - wizyta u dermatologa

Trądzik ustępuje zazwyczaj po okresie dojrzewania. U niektórych osób objawy trądziku występują po 25. roku życia. Dolegliwość zostawia po sobie torbiele, blizny i przebarwienia. Wizyta u dermatologa jest konieczna, ponieważ specjalista dobiera odpowiednią kurację. O co trzeba zapytać dermatologa?

Z wizytą u dermatologa nie można zwlekać, jeśli:

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

 • kosmetyki (żele, maści, kremy) stosowane do tej pory nie przynoszą poprawy,
 • trądzik nasilił się,
 • trądzik pozostawia po sobie blizny lub przebarwienia.

Bez względu na rodzaj trądziku, lekarz zapyta nas:

 • od kiedy cierpimy na trądzik,
 • jakie leki i kosmetyki stosujemy, które z nich pomagają, które nie,
 • czy kiedykolwiek leczyliśmy się dermatologicznie.

Nie można nakładać makijażu przed wizytą u dermatologa. Wtedy specjalista nie będzie mógł dokładnie obejrzeć twarzy i postawić odpowiedniej diagnozy.

Jak przygotować się do wizyty u dermatologa?

Zanim udasz się do lekarza powinnaś zgromadzić jak najwięcej informacji na temat swojej skóry. Wystarczy, że przez co najmniej miesiąc będziesz ją dokładnie obserwować i zapisywać zdobytą wiedzę w formie kalendarzyka. Takie postępowanie będzie bardzo pomocne przy diagnozowaniu przyczyny i próbie leczenia trądziku. Zwracaj szczególną uwagę na reakcje na stosowane przez siebie kosmetyki a także ilość pojawiających się krost związana z cyklem miesięcznym.

Pytania do dermatologa

 • Jakie kosmetyki stosować do nakładania makijażu?

Większość dziewcząt stara się ukryć cerę trądzikową pod grubą warstwą makijażu. Stosują w tym celu tłuste kremy i preparaty, które swoim składem mogą podrażnić cerę trądzikową. Kosmetyki powinny być przeznaczone do cery trądzikowej i nie mogą zatykać ujść gruczołów łojowych.

Wszystko zależy od rodzaju preparatu. Jeśli przyjmujemy leki na bazie kwasu witaminy A, powinniśmy unikać słońca. Podobnie jest przy zażywaniu niektórych antybiotyków. Należy pamiętać, że intensywne opalanie szkodliwie wpływa na cerę trądzikową.

 • Dlaczego przepisane leki nie działają?

Walka z trądzikiem wymaga nieraz kilku wizyt u dermatologa, który określi jego właściwą przyczynę. Nie zawsze stosowanie leków przepisanych za pierwszym razem daje zadowalające rezultaty. Dlatego też czasami trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Nie poleca się wyciskania pryszczy. Takie działanie bardzo często jest powodem powstawania trudno usuwalnych blizn potrądzikowych.

 • Jak długo trzeba przyjmować leki na trądzik?

Leczenie trądziku wymaga kilkumiesięcznej terapii. Jej długość zależy od rodzaju trądziku i konkretnego leku. Czasem trzeba spróbować kilku preparatów, aby znaleźć skuteczny i odpowiedni dla siebie.

Dieta a trądzik

Co do diety przy trądziku, to zdania są podzielone. Jedni specjaliści twierdzą, że dieta wpływa na trądzik. Odradzają spożywanie słodyczy, zwłaszcza czekolady, ostrych przypraw czy alkoholu. Inni dermatolodzy twierdzą, że te produkty nie wpływają na zmiany skórne.

Antykoncepcja a trądzik

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną mają mniejsze problemy z trądzikiem. Leki hormonalne hamują działanie męskich hormonów płciowych, ponadto zmniejszają łojotok i hamują powstawanie zmian trądzikowych. Istnieją tabletki, które łączą estrogeny z antyandrogenami.

Komentarze (2)
stapka18
stapka18 9 miesięcy temu

Długo walczyłam z trądzikiem jak byłam nastolatką. Dopiero jak przeprowadziłam się do Warszawy na studia to poszłam do dermatologa i tak poznałam dr Ewę Ring z SKJ. Dopiero ona dobrała mi leki i trądzik od 5 lat już się nie pojawia :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Trądzik
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Trądzik
Trądzik

Trądzik a solarium

Pierwsze wizyty w solarium powodują, że wygląd cery z trądzikiem poprawia się. Jednak później dochodzi do zdwojonego wydzielania sebum przez gruczoły (...) łojowe, a zmiany grudkowe przybierają na intensywności. Początkowe skuteczne...

Trądzik

Usuwanie blizn potrądzikowych

Trądzik pospolity to zmora nie tylko nastolatków. Nawet jeśli wyleczymy trądzik lub po okresie dojrzewania przejdzie sam, często blizny potrądzikowe (...) walczyć z bliznami potrądzikowymi trzeba sobie najpierw uświadomić,...

Trądzik

Dlaczego trądzik nawraca?

Trądzik jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Najogólniej mówiąc, główną przyczyną jej powstawania jest nadmierna produkcja sebum (łoju (...) jakąś chorobą lub nieprawidłową dietą czy przyjmowanymi lekami. Przyczyną nawrotu trądziku...

Trądzik

Trądzik młodzieńczy - przyczyny, leczenie

Trądzik młodzieńczy jest dużym problemem, szczególnie w ostrej postaci. Znacząco wpływa na psychikę młodych ludzi, prowadząc do niskiej samooceny (...) , zaburzeń nastroju, a nawet agresji. Trądzik od zawsze był utrapieniem...

Trądzik

Przyczyny trądziku

Prawie 80% nastolatków ma problemy z trądzikiem. Najczęściej zmiany trądzikowe znikają samoistnie. Jednak w niektórych przypadkach mogą utrzymywać (...) się przez długi czas lub mieć tendencję do nawrotów. Źródłem problemów z trądzikiem...

Trądzik

Diagnostyka zmian skórnych

naczyniowych w trądziku różowatym, Zapaleniu łojotokowym skóry, Łuszczycy, Odmrożeniach, Ocena zmian guzowatych. Najczęściej zaburzenia mikrokrążenia

Trądzik

Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy to odmiana trądziku, która dotyka małych dzieci. Szacuje się, że choroba może dotyczyć nawet 20% dzieci, częściej chłopców (...) sebum odpowiedzialne są wahania androgenów. Zmiany skórne u niemowlaka...