Trądzik - wizyta u dermatologa, najczęstsze pytania, dieta, antykoncepcja
Trądzik ustępuje zazwyczaj po okresie dojrzewania. U niektórych osób objawy trądziku występują po 25. roku życia. Dolegliwość zostawia po sobie torbiele, blizny i przebarwienia. Wizyta u dermatologa jest konieczna, ponieważ specjalista dobiera odpowiednią kurację. O co trzeba zapytać dermatologa?
1. Wizyta u deramatologa
Z wizytą u dermatologa nie można zwlekać, jeśli:
- kosmetyki (żele, maści, kremy) stosowane do tej pory nie przynoszą poprawy,
- trądzik nasilił się,
- trądzik pozostawia po sobie blizny lub przebarwienia.
Bez względu na rodzaj trądziku, lekarz zapyta nas:
- od kiedy cierpimy na trądzik,
- jakie leki i kosmetyki stosujemy, które z nich pomagają, które nie,
- czy kiedykolwiek leczyliśmy się dermatologicznie.
Przed wizytą u dermatologa nie można nakładać makijażu . Ponieważ wtedy specjalista nie będzie mógł dokładnie obejrzeć twarzy i postawić odpowiedniej diagnozy.
Zanim udasz się do lekarza powinnaś zgromadzić jak najwięcej informacji na temat swojej skóry. Wystarczy, że przez co najmniej miesiąc będziesz ją dokładnie obserwować i zapisywać informacje w kalendarzyku. Takie postępowanie będzie bardzo pomocne przy diagnozowaniu przyczyny i próbie leczenia trądziku. Zwracaj szczególną uwagę na reakcje na stosowane przez siebie kosmetyki a także ilość pojawiających się krost związana z cyklem miesięcznym.
2. Najczęstsze pytania dotyczące trądzika
- Jakie kosmetyki stosować do nakładania makijażu?
Większość dziewcząt stara się ukryć cerę trądzikową pod grubą warstwą makijażu. Stosują w tym celu tłuste kremy i preparaty, które swoim składem mogą podrażnić cerę trądzikową. Kosmetyki powinny być przeznaczone do cery trądzikowej i nie mogą zatykać ujść gruczołów łojowych.
- Leczenie trądziku wyklucza opalanie?
Wszystko zależy od rodzaju preparatu. Jeśli przyjmujemy leki na bazie kwasu witaminy A, powinniśmy unikać słońca. Podobnie jest przy zażywaniu niektórych antybiotyków. Należy pamiętać, że intensywne opalanie szkodliwie wpływa na cerę trądzikową.
- Dlaczego przepisane leki nie działają?
Walka z trądzikiem wymaga nieraz kilku wizyt u dermatologa, który określi jego właściwą przyczynę. Nie zawsze stosowanie leków przepisanych za pierwszym razem daje zadowalające rezultaty. Dlatego też czasami trzeba uzbroić się w cierpliwość.
- Jak oczyszczanie twarzy wpływa na trądzik?
Nie poleca się wyciskania pryszczy. Takie działanie bardzo często jest powodem powstawania trudno usuwalnych blizn potrądzikowych.
- Jak długo trzeba przyjmować leki na trądzik?
Leczenie trądziku wymaga kilkumiesięcznej terapii. Jej długość zależy od rodzaju trądziku i konkretnego leku. Czasem trzeba spróbować kilku preparatów, aby znaleźć skuteczny i odpowiedni dla siebie.
3. Dieta przy trądziku
Co do diety na trądzik, to zdania są podzielone. Jedni specjaliści twierdzą, że dieta wpływa na trądzik. Odradzają spożywanie słodyczy, zwłaszcza czekolady, ostrych przypraw czy alkoholu. Inni dermatolodzy twierdzą, że te produkty nie wpływają na zmiany skórne.
4. Problemy z trądzikiem
Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną mają mniejsze problemy z trądzikiem. Leki hormonalne hamują działanie męskich hormonów płciowych, ponadto zmniejszają łojotok i hamują powstawanie zmian trądzikowych. Istnieją tabletki, które łączą estrogeny z antyandrogenami.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.