Trwa ładowanie...

O czym może świadczyć ból w stopie?

 Ewa Rycerz
15.02.2023 17:12
Niektóre zmiany na stopach mogę wywoływać silny ból
Niektóre zmiany na stopach mogę wywoływać silny ból ((123rf) Niektóre zmiany na stopach mogę wywoływać silny ból)

O pielęgnacji stóp przypominamy sobie zazwyczaj wiosną, gdy pierwsze promienie słońca sprawiają, że zaczynamy myśleć o lżejszym obuwiu. Właśnie wtedy baczniej przyglądamy się kondycji palców, pięt i śródstopia. Odciski i nagniotki to tylko jedne z niewielu dolegliwości, jakie możemy zauważyć.

spis treści

Czasem jednak stopa po prostu boli. A to nie zdarza się często i świadczy zazwyczaj o procesie chorobowym. Nie musi od razu oznaczać bardzo poważnej dolegliwości, ale najczęściej stan zapalny. Co oznacza ból w stopie?

1. Nagniotki i odciski

Najczęstszą przyczyną bólu palców jest uraz mechaniczny. Uderzenie przez przypadek, zbyt silne kopnięcie, zbyt wąskie buty – to wszystko może sprawić, że niewielkie i wrażliwe na ścisk kości palców zaczną boleć. Oprócz tego, nieodpowiednio dobrane obuwie lub zbyt gruba wkładka w butach może prowadzić do tego, że w okolicy palców mogą pojawić się nagniotki lub odciski.

Zobacz film: "O czym może świadczyć ból w łydkach?"

Zarówno z nagniotkami, jak i odciskami można walczyć przed długie miesiące. Obie zmiany mogą powodować ból, którego przyczyną jest wrastający w skórę rdzeń, mogący uciskać na zakończenia nerwowe skóry.

2. Haluksy

Silny ból w palcach stopy może też świadczyć o haluksach. Paluchy koślawe to schorzenie, które dotyka zazwyczaj kobiety noszące nieprawidłowo zaprojektowane obuwie. Na największe ryzyko narażają się te, które stale chodzą w wąskich szpilkach oraz innych zbyt ciasnych butach

W taki obuwiu przednia część stopy ulega przeciążeniu, w konsekwencji łuk poprzeczny obniża się, a przodostopie poszerza. Paluch ulega koślawości wskutek niewłaściwego ustawienia.

Schorzenie bywa bardzo bolesne, ból występuje zazwyczaj w podeszwie i śródstopiu. W zaawansowanych jego stadiach dochodzi do deformacji nawet całej części stopy.

3. Palec biegacza

Inną dolegliwością wywołującą ból w stopie jest tzw. paluch biegacza. Dochodzi do niej wskutek kontuzji pierwszego stawu śródkostno-paliczkowego. Pierwszym objawem schodzenia jest uczucie sztywności stawu. Należy się z nim jak najszybciej udać do lekarza, ponieważ uszkodzenie może skutkować poważnymi zmianami degeneracyjnymi.

Odsłaniasz stopy w trakcie snu? To może być objaw choroby
Odsłaniasz stopy w trakcie snu? To może być objaw choroby [6 zdjęć]

Odsłonięte stopy podczas snu to nie tylko przejaw indywidualnych, fizjologicznych preferencji. W przypadku

zobacz galerię

O ile w pierwszym stopniu kontuzji ból zazwyczaj jest niewielki, a ruchy nieznacznie ograniczone, o tyle w stopniu drugim i trzecim może dojść do silnego obrzęku, rozległych dolegliwości bólowych, tkliwości uszkodzonego stawu i niemożności chodzenia.

Podstawą w leczeniu palucha biegacza jest czasowe zaprzestanie aktywności fizycznej.

4. Palec młotkowaty

Kolejnym schorzeniem, które wywołuje ból w stopie jest tzw. palec młotkowaty. To jedna z najczęściej występujących deformacji stóp. Gdy się pojawi, ważne, by szybko ją poddać leczeniu. W przeciwnym wypadku może doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych w stawach całej stopy.

Zniekształcenie polega na przykurczu zgięciowym palca, zazwyczaj drugiego. Przyczyną dolegliwości jest noszenie zbyt ciasnego obuwia. Może ją też powodować obuwie za niskie lub niewłaściwe stawianie stóp na podłożu.

Palec młotkowaty rozwija się także u osób cierpiących na haluksy. Dzieje się tak, ponieważ paluch przesuwa się w kierunku sąsiadującego i niejako zmusza go do wygięcia.

Na place u stóp uwagę powinni zwrócić także chorzy na cukrzycę i reumatoidalne zapalenie stawów. Dolegliwość może towarzyszyć tym chorobom.

5. Grzybica

Może dotyczyć jedynie palców, jak i całego śródstopia. W pierwszym przypadku zazwyczaj pomiędzy 4. a 5. palcem pojawia się swędząca wysypka, zaczerwienienie oraz łuszczenie skóry. Chorzy skarżą się także na uczucie pieczenia oraz nieprzyjemny zapach stóp.

W drugim przypadku, gdy grzybica obejmuje całą stopę, występują niewielkie pęcherzyki na podeszwach stóp. Zazwyczaj jest ich dużo, a towarzyszy im czerwone zabarwienie skóry. Nieleczona grzybica prowadzi do silnego złuszczania naskórka stopy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze