O czym może świadczyć kłucie w sercu? (WIDEO)
Nieprzyjemne kłucie w sercu może zdarzyć się każdemu z nas, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Kojarzone najczęściej z zawałem, wcale nie musi go oznaczać.
O czym jeszcze może świadczyć kłucie w sercu? O tym w wideo. Kłucie w sercu jest objawem, którego nie powinniśmy ignorować. Nie zawsze jednak oznacza poważne problemy.
Często przyczyną jest stres lub niezdrowe nawyki. Kłucie w sercu jest nieprzyjemnym doznaniem bólu w klatce piersiowej. Pojawia się niespodziewanie i może wywoływać inne objawy, takie jak: trudności z oddychaniem, uczucie ciężkości na klatce piersiowej, stres, ból i stany lękowe.
Dlaczego odczuwamy kłucie w sercu? Po pierwsze, napięcie mięśniowe często pojawia się podczas wysiłku na świeżym powietrzu.
W takiej sytuacji należy zachować spokój, uspokoić oddech i poczekać aż ból minie. Po drugie, stres i stany lękowe.
Stany lękowe wprowadzają nasz organizm w skrajne napięcie, dlatego stanowią bezpośrednią przyczynę bólu. Ból pojawia się nie w najbardziej stresującym momencie, ale dopiero w chwili odprężenia.
Po trzecie, nadaktywność. W momencie przyspieszonego rytmu serca, oddychamy zwykle znacznie szybciej. To może powodować kłucie. Po czwarte, zapalenie osierdzia.
Ból w klatce piersiowej może być spowodowany zapaleniem osierdzia - błony surowiczej, pełniącej w organizmie bardzo ważne funkcje.
Osierdzie odpowiada między innymi za kontrolowanie ciśnienia w sercu czy zapobieganie infekcjom. Po piąte, arytmia. Jest skutkiem stresu, palenia papierosów, nadużycia kofeiny czy otyłości.
Polega na zaburzeniu rytmu serca, powodującego silne uczucie kłucia. Po szóste, zawał mięśnia sercowego może wywołać silne uczucie kłucia, ponieważ jedna część serca przestaje otrzymywać niezbędną do funkcjonowania krew.
Czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się problemów z sercem to między innymi nadciśnienie, otyłość, siedzący tryb życia czy palenie papierosów i podeszły wiek.
Co robić gdy pojawi się kłucie w sercu? Najważniejsze jest zachowanie spokoju. Należy się zrelaksować i uspokoić oddech. Następnie trzeba wykonać masaż obszaru, w którym wystąpiło kłucie.
Pomocne będzie również wypicie szklanki wody, najlepiej zimnej. Kiedy jednak problem się powtarza, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.
Powiedz nam, jak dzielisz się obowiązkami z partnerem
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.