O czym śnimy przed śmiercią? U wielu osób powtarza się ten sam sen
Naukowcy od lat badają charakterystyczne sygnały, które mogą świadczyć o tym, że zbliża się śmierć. Wielu ekspertów zwraca uwagę na opisy snów przytaczane zwłaszcza przez osoby starsze, w których na kilka tygodni, czy nawet miesięcy przed odejściem pojawiają się podobne wizje. O czym śnimy przed śmiercią?
1. O czym śnią pacjenci przed śmiercią?
Czy da się rozpoznać, że ktoś jest bliski śmierci? Osoby, które towarzyszą pacjentom umierającym w hospicjach przekonują, że sygnały świadczące o odchodzeniu pojawiają się z wyprzedzeniem, nawet na kilka dni przed odejściem. Chorzy coraz dłużej śpią, coraz mniej jedzą i piją.
Dr Christopher Kerr, kardiolog i dyrektor Hospicjum i Ośrodka Opieki Paliatywnej, postanowił zgłębić wątek przedśmiertnych wizji sennych. W książce "Death Is But a Dream" opisuje wyniki swoich analiz i obserwacji zebranych podczas wielu lat pracy z ciężko chorymi pacjentami.
Jedno z badań przeprowadzonych pod kierownictwem doktora Kerra opublikowane w 2014 r. wykazało, że w okresie poprzedzającym śmierć niemal wszystkich pacjentów nawiedzają podobny sny, w których pojawia się motyw pakowania, podróży i spotkań z bliskimi. Niektórzy widzą osoby, które już odeszły, inni spotykają żyjącą rodzinę i przyjaciół.
Pacjenci wspominali, że byli pewni, że to już koniec, ale wtedy właśnie ich bliscy we śnie przekonywali ich, że jeszcze nie nadszedł ich czas. Lekarz zwraca uwagę na wyraźną tendencję- im bliżej śmierci, tym częściej w snach pacjentów pojawiał się motyw bliskich osób, które nie żyją.
2. Tuż przed śmiercią zobaczyła swoje dziecko
Dr Kerr opisuje jeden z niezwykłych przypadków 72-letniej pacjentki. Kobieta w ostatnim okresie życia zaczęła "śnić na jawie". W pewnym momencie lekarze zauważyli, że kobieta dziwnie się zachowuje - tak jakby kołysała i tuliła noworodka, mówiła do niego Danny. Dopiero po rozmowie z jej siostrą okazało się, że to było jej pierwsze dziecko, które przedwcześnie zmarło.
Dennis Rosen, specjalista od snu, przekonuje, że motywy spotkań z bliskimi we śnie mają działanie terapeutyczne i pozwalają ciężko chorym osobom pogodzić się z nieuchronnie zbliżającym się końcem. Ekspert zauważa, że im bliżej śmierci, tym sny opisywane przez pacjentów są spokojniejsze i bardziej pozytywne - bliscy ich tulą, podają im rękę, mówią, że "wszystko będzie dobrze".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.