Trwa ładowanie...

O czym świadczą ciągłe wzdęcia?

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 28.02.2020 19:00
O czym świadczą ciągłe wzdęcia?
O czym świadczą ciągłe wzdęcia? (Zdjęcie autorstwa magdalena / CC BY 2.0)

Ciągłe wzdęcia są skutkiem nieprawidłowej diety lub nieumiejętnego spożywania posiłków. Jednak, jeżeli utrzymują się dłuższy czas, a domowe sposoby nie pomagają, warto udać się do lekarza. Długotrwałe wzdęcia mogą być objawem jakiejś poważnej choroby.

Przyczyną częstych wzdęć brzucha może być nieregularność posiłków. Należy zjadać 4–5 posiłków dziennie w odstępach około 3 godzin. Długie przerwy pomiędzy podażą pokarmu sprzyjają dolegliwościom żołądkowym. Do wzdęć może przyczyniać się także połykanie powietrza podczas żucia gumy, jedzenia w pośpiechu czy rozmowy przy posiłku. Wzdęciom sprzyja picie napojów gazowanych oraz jedzenie produktów ciężkostrawnych. Do produktów powodujących wzdęcia można zaliczyć fasolę, kapustę oraz cebulę. Inne warzywa z rodziny kapustnych, takie jak brukselka, kapusta chińska, jarmuż, brokuły, kalarepa i kalafior, też potrafią napełnić nas masami powietrza. Wiele osób miewa wzdęcia po burakach i niestety po razowym pieczywie czy nabiale. Długotrwałe i silne wzdęcia mogą być związane z zespołem jelita drażliwego. Przy podejrzeniu danego schorzenia należy udać się na konsultację lekarską.

spis treści

1. O jakich schorzeniach świadczą ciągłe wzdęcia?

  • Połykanie powietrza (aerofagia) – dochodzi do niej gdy zbyt pośpiesznie spożywamy posiłek lub gdy podczas jedzenia rozmawiamy. Pojawią się u amatorów napojów gazowanych. Na aerofagię najczęściej zapadają osoby znerwicowane. Żeby się jej pozbyć, posiłki należy spożywać powoli i w skupieniu, niewskazane jest prowadzenie rozmów i oglądanie telewizji.

  • Nadmiar białka w diecie – posiłki bogate w białko i tłuszcze zwierzęce powodują częste wzdęcia. Lepiej ograniczyć ilość spożywanych białka i tłuszczów. Nie należy mieszać białka zwierzęcego z roślinnym. Żeby rozrzedzić treść pokarmową warto pić dużo wody. Można przyjąć złotą zasadę: lepiej jeść mniej, a częściej!

Zobacz film: "Koniec ze wzdęciami. Zobacz, jak przygotować rośliny strączkowe"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

  • Zespół jelita drażliwego – ciągłym wzdęciom towarzyszy ból i biegunka lub zaparcia. Osoba cierpiąca na wzdęcia może odczuwać nudności. Jej samopoczucie jest zdecydowanie gorsze, wręcz depresyjne. Ponieważ nie wiadomo, które produkty podrażniają jelito, lepiej zgłosić się do lekarza. On pomoże ustalić nazwy tych produktów, a my będziemy mogli wyeliminować je z naszego jadłospisu. Warto spożywać produkty o dużej zawartości błonnika. Należy odstawić papierosy i popracować nad kondycją. Pomoże również ograniczenie stresu.

  • Brak enzymu laktazy – objawia się bólami po wypiciu mleka lub zjedzeniu jego przetworów. Brak enzymu laktazy powoduje bardzo bolesne wzdęcia brzucha. Początkowo lepiej unikać mleka, przetworów mlecznych i przeprowadzić kurację uzupełniającą laktazę.

  • Niedobór enzymów trzustkowych – powoduje pojawienie się gazów i biegunki tłuszczowej. Brak enzymów trzustkowych sprawia, że pokarm nie jest przerabiany na składniki odżywcze, ale zalega w jelicie i fermentuje. To jest przyczyna nagromadzenia się gazów. Lekarz może przepisać leki zwalczające chorobę. Zachowuj lekkostrawną dietę.

Zobacz także

  • Nietolerancja glutenu (celiakia) lub zespół złego wchłaniania) – najczęściej dotyka dzieci. Objawia się nietolerancja organizmu na gluten, czyli białka znajdujące się w ziarnach zbóż. Organizm męczą długotrwałe wzdęcia, przelewanie w brzuchu, niespodziewane i nadmierne gazy, a także biegunka, szybki spadek wagi i niedokrwistość. W przypadku nietolerancji glutenu należy niezwłocznie udać się do lekarza. On zaleci leki oraz specjalną dietę, którą trzeba przestrzegać do końca życia.

  • Nadmiar bakterii – ciągłym wzdęciom towarzyszą wiatry o nieprzyjemnym zapachu. Żeby temu zapobiec nie można przejadać się warzywami strączkowymi i nie łączyć ich z tłuszczami.

6 zaskakujących przyczyn wzdęć
6 zaskakujących przyczyn wzdęć [6 zdjęć]

W arbuzie zawarta jest stosunkowo duża ilość fruktozy – cukru naturalnego, który u co trzeciej osoby

zobacz galerię

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze