Trwa ładowanie...

Sprawdź, o czym świadczą nawracające afty

 Agnieszka Gotówka
27.11.2018 13:09
dolegliwości jamy ustnej
dolegliwości jamy ustnej (istock)

Afty, czyli niewielkich rozmiarów nadżerki zlokalizowane w jamie ustnej, sporadycznie pojawiają się u każdego z nas. Mogą być konsekwencją urazu, np. przegryzienia policzka. I choć wywołują duży dyskomfort, nie są groźne dla zdrowia. Problem pojawia się wówczas, gdy afty często nawracają.

Nawracające afty to problem, z którym trzeba zgłosić się do lekarza
Nawracające afty to problem, z którym trzeba zgłosić się do lekarza

Gdy na podniebieniu, policzkach lub wargach pojawiają się płytkie owrzodzenia z czerwoną obwódką, możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z aftą. Jest ona bolesna, wrażliwa na temperaturę. Może utrudniać jedzenie i picie. U niektórych osób afty bardzo często nawracają. To duży problem, z którym warto zgłosić się do lekarza. W wielu sytuacjach jest to jeden z sygnałów alarmowych, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego.

1. Przyczyny powstawania aft

Trudno jest jednoznacznie wskazać przyczyny powstawania aftoz. Udało się jednak wyodrębnić kilka czynników, które mogą skutkować pojawieniem się owrzodzeń na błonie śluzowej jamy ustnej. Należą do niech m.in. stres, przemęczenie, osłabienie, zaburzenia hormonalne, menopauza, niedożywienie.

Nawracające aftozy są też często wynikiem niedoboru witamin i minerałów, np. żelaza lub kwasu foliowego. Mogą mieć związek z przyjmowanymi na stałe lekami oraz antybiotykoterapią.

Istnieje wiele chorób, których pierwszym objawem są właśnie często pojawiające się afty. Przez długi czas mogą one nie wywoływać żadnych innych objwów, stąd ich rozpoznanie nie jest łatwe. Nawracające owrzodzenia w jamie ustnej mogą sugerować anemię złośliwą (choroba Addisona-Biermera), zakażenie wirusem HIV, celiakię czy chorobę Leśniowskiego-Crohna.

Nie bez znaczenia w przypadku aftoz są też predyspozycje genetyczne, dieta bogata w produkty przetworzone oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Owrzodzenia mogą towarzyszyć również wyrzynającym się zębom (zwłaszcza "ósemkom").

2. Problem nawracających aft? Zgłoś się do lekarza!

Gdy rozpoznamy u siebie problem nawracających aft, warto udać się do lekarza rodzinnego. Dobrym pomysłem jest również wizyta u stomatologa-periodontologa. Leczy on choroby przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

3. Leczenie nawracających aft

By wyeliminować problem nawracających aft, konieczne jest wyrównanie stwierdzonych nieprawidłowości poprzez suplementację lub leczenie choroby zasadniczej. Warto też pozbyć się złych nawyków, np. obgryzania paznokci lub jedzenia nieumytych warzyw i owoców, bo to one mogą być przyczyną problemu.

Gdy na błonie śluzowej jamy ustnej pojawi się afta, należy unikać jedzenia gorących, ostrych i kwaśnych pokarmów. Można też sięgnąć po specjalne preparaty dostępne w aptece. Znajdziemy wśród nich URGO Filmogel® na Afty i drobne rany w jamie ustnej. Jest to wyrób medyczny, który nie tylko szybko i trwale łagodzi ból, ale również izoluję ranę od żywności i śliny. Ochronny film tworzy się w ciągu 10 sekund, a działanie preparatu utrzymuje się do 4 godzin.

Działa nawet w trakcie posiłku (jest wodoodporny) i przyspiesza gojenie się rany. Można go stosować przez długi czas. Jest łatwy w aplikacji dzięki higienicznemu aplikatorowi. Z przeprowadzonych badań1 wynika, że 90 proc. klientów jest usatysfakcjonowanych działaniem produktu.

Afty powinny zniknąć w ciągu tygodnia. Jeśli po tym czasie będą nadal obecne w jamie ustnej lub pojawi się ich więcej, należy zgłosić się do lekarza.

Weryfikacja merytoryczna - lek. Dagmara Zagrodny

Partnerem artykułu jest URGO

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze