O jakich chorobach świadczą bóle głowy?
Wysokie ciśnienie, stres i duży wysiłek - ból głowy ma różne przyczyny. Jeśli ma charakter nawracający i bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie, warto wybrać się do specjalisty, by ustalić powód dolegliwości.
Ból głowy spowodowany jest wieloma czynnikami. Przyczynić się może brak snu, stres, głód, niewygodna pozycja w czasie pracy, a nawet wady wzroku. Jeśli ból dokucza często, powraca i nie przechodzi po tabletkach, nie pomaga też spacer ani mała kawa, powinniśmy się zaniepokoić. Zwłaszcza kiedy bólowi głowy towarzyszą takie objawy, jak wymioty, podwyższona temperatura, sztywnienie karku czy omdlenia. Jak rozpoznać rodzaj bólu?
1. Bóle migrenowe
Ostry, świdrujący, przenikliwy, rozrywający. Zazwyczaj obejmuje połowę głowy i promieniuje dalej, aż do karku - tak opisują dokuczliwy ból migrenowy chorzy. Ból ma charakter napadowy i ogranicza aktywność.
Towarzyszą mu nieprzyjemne dolegliwości: światłowstręt, wymioty i biegunka. Serce zaczyna bić szybciej. Przed oczami pojawiają się mroczki. Chory nie może poruszać głową, a zmysły węchu i słuchu są zaburzone.
Atak migreny trwa od kilku do kilkunastu godzin, czasem nawet kilka dni. Chory, który cierpi na migrenowe bóle głowy, powinien zgłosić się do neurologa, który przypisze mu leki.
Migrena to schorzenie przewlekłe. Cierpi na nią 20 proc. społeczeństwa. Występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.
2. Bóle w potylicy
Ból, który umiejscawia się w potylicy świadczy o problemach z ciśnieniem. Pojawia się przy skokach ciśnienia lub wtedy, gdy jest podwyższone.
Chory ma też inne nieprzyjemne objawy: dzwonienie, ból i szum w uszach, zawroty głowy, odczuwa silne pobudzenie, a rano nadmierne zmęczenie.
Bóle w potylicy mogą świadczyć także o problemach z kręgosłupem. Wskazują na zmiany zwyrodnieniowe. W tym przypadku ból promieniuje aż na barki. Nasila się, gdy przyjmujemy nieprawidłową postawę ciała albo gdy śpimy w złej pozycji.
3. Ból napięciowy
Dotkliwy i przewlekły ucisk czoła, skroni, aż po tył głowy to tzw. ból napięciowy. Może przypominać dolegliwości migrenowe. Jest skutkiem stresu i dużego napięcia nerwowego. Przyczyniać się może do niego uboga w magnez dieta. Pojawia się, gdy jesteśmy przemęczeni, niewyspani i głodni. Sprzyja mu zła pozycja przy pracy, zgarbione plecy czy stale napięty kark.
4. Zatokowy ból głowy
Ból w okolicach nosa i czoła świadczy o zapaleniu zatok. Często promieniuje aż do skroni. Dolegliwościom bólowym towarzyszy ropny katar i trudności w oddychaniu. Ból nasila się, gdy pochylamy głowę. Czasem występują też inne objawy towarzyszące - gorączka, brak apetytu i kaszel.
5. Ból z powodu chorób oczu
Nieleczone wady wzroku powodują napięcie gałek ocznych, co prowadzi do dolegliwości bólowych. Pojawiają się w okolicach czoła i płacie ciemieniowym. Towarzyszy mu pieczenie oczu. Ból z powodu wad wzroku pojawia się zazwyczaj wieczorem, po całym dniu pracy.
Dolegliwości bólowe mogą się pojawiać także w przypadku zapalenia tęczówki. Promieniuje wtedy od oka do skroni i czoła. Chory ma zaburzenia ostrości widzenia, a jego oczy łzawią.
6. Schorzenia, które zagrażają życiu
Silny ból głowy, uczucie sztywności karku, gorączka i nudności mogą być objawami zapalenia opon mózgowych.
Bardzo intensywny i dokuczliwy ból, któremu towarzyszy podwójne widzenie, może świadczyć o tętniaku mózgu.
Dolegliwości bólowe, które występują bezpośrednio po uderzeniu w głowę, wskazywać mogą na wstrząśnienie mózgu. Inne symptomy, które potwierdzają diagnozę, to zawroty głowy, senność i wymioty.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.