Trwa ładowanie...

Język. Sprawdź, o jakich problemach zdrowotnych może nas informować (WIDEO)

Jakie choroby można wyczytać z języka?
Jakie choroby można wyczytać z języka? ((123rf) Jakie choroby można wyczytać z języka?)

Język jest bardzo ważny dla człowieka, gdyż gwarantuje poczucie smaku i umożliwia spożywanie pokarmów. Dzięki ruchom języka możemy również mówić. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że gdy w naszym organizmie rozwija się stan zapalny, może być to widoczne również na języku. O jakich problemach zdrowotnych może świadczyć spuchnięty język?

spis treści
Zobacz film: "O jakich problemach zdrowotnych może nas informować język?"

1. Jaką funkcję pełni język?

Język jest bardzo ważny dla człowieka, gdyż powoduje, że możemy odczuwać różnorodne smaki. Oprócz tego umożliwia on nam spożywanie pokarmów. Słownik anatomii człowieka przedstawia język jako wał mięśniowy pokryty śluzówką, który usytuowany jest na dnie jamy ustnej. Bez języka niemożliwa jest artykulacja. Dzięki ruchom języka możemy również mówić. Dodatkowo, możemy nim podsuwać pokarm pod zęby, przesuwać przeżute kęsy jedzenia do gardła.

Język daje nam wskazówki o tym, co się dzieje w organizmie. U zdrowego człowieka powinien być różowy, z widocznymi kubkami smakowymi, bez pęknięć i odpowiednio nawilżony. Kiedy jednak w organizmie toczy się stan zapalny, może być to widać także na języku.

2. O czym świadczy spuchnięty język?

Spuchnięty język może sygnalizować, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Puchnięcie języka jest dolegliwością bardzo nieprzyjemną. Puchnięciu języka może towarzyszyć: duszność i poczucie dyskomfortu. U podłoża tego schorzenia może leżeć wiele problemów, począwszy od alergii, a kończąc na poważnych infekcjach i chorobach nowotworowych.

W większości przypadków spuchnięty język nie jest powodem do niepokoju, ale warto mieć na uwadze również potencjalne powikłania. Nie należy też zapominać, że w razie szybkiego puchnięcia języka, w sytuacji ucisku i obrzęku gardła, przy jednoczesnym występowaniu duszności, zawrotów głowy lub utraty przytomności, należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną do pacjenta. Taka sytuacja może zagrażać życiu. Niebezpieczny jest również język napuchnięty przez dłużej niż 10 dni, szczególnie jeśli jednocześnie następuje podniesiona temperatura ciała, a chory skarży się na ból i nieuzasadnione zmęczenie.

Spuchnięty język może oznaczać stan zapalny w układzie limfatycznym. Jeśli jest zbyt czerwony, zwiastuje wiele dolegliwości w zależności od zaczerwienionego obszaru. Czerwone brzegi to symptomy chorej wątroby. Koniuszek może świadczyć o zbyt silnym stresie. Język, który jest zbyt blady może sugerować niedokrwistość lub kłopoty z sercem lub odpornością.

2.1. Uszkodzenie lub podrażnienie języka

Uszkodzenie języka może objawiać się opuchlizną. W większości przypadków problem ten jest widoczny wtedy, gdy ktoś ugryzie się w język. I nie oznacza to metaforycznego zaprzestania wypowiedzi w trudnym momencie.

Przypadkowe skaleczenia języka o zęby mogą zdarzać się pacjentom, którzy noszą aparat ortodontyczny. Inną przyczyną skaleczeń są niewłaściwie założone przez stomatologów plomby. Uszkodzenie języka może być także spowodowane jedzeniem twardych cukierków, noszeniem kolczyka, a także powikłaniami po przekłuciu języka.

Podrażnienie języka również może spowodować opuchliznę. Zazwyczaj jest ono wywołane spożywaniem kwaśnych, pikantnych, gorących potraw lub przypraw (takich jak chilli, wasabi, curry, pieprz kajeński czy czosnek). Ratunkiem dla przykrej dolegliwości może być ssanie kostek lodu, zażycie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz płukanie jamy ustnej.

Tu jednak również należy zachować ostrożność, ponieważ niektóre pasty do zębów i płyny do płukania mogą działać drażniąco. Lekarze uprzedzają też przed niektórymi gumami do żucia, jak również przed wybielaniem zębów, które może negatywnie oddziaływać na język.

2.2. Alergia

Alergia to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego. Wielu pacjentów reaguje w ten sposób na owoce, ukąszenia owadów lub orzechy. W wielu przypadkach uczulenie może powodować puchnięcie języka. Stosowanie preparatów histaminowych może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i w efekcie gromadzenie płynów w tkankach.

W wyniku alergii może dojść do tzw. obrzęku naczynioruchowego. Zwykle dotyczy twarzy, ale może obejmować też inne części ciała, na przykład narządy płciowe, ręce oraz stopy. W przebiegu obrzęku naczynioruchowego może dojść do opuchlizny twarzy, warg oraz języka.

Ważne jest by pacjent wspomógł się w takiej sytuacji przeciwhistaminowymi lub sterydami. W razie braku odpowiedniej reakcji, może dojść do poważnych duszności.

Spuchnięty język może być także reakcją na zażywanie niektórych środków farmaceutycznych, np. tych regulujących ciśnienie tętnicze. Opuchnięcie języka może nastąpić wskutek stosowania aspiryny, ibuprofenu, niektórych antybiotyków.

Jeśli zauważymy u siebie tego typu reakcje, pamiętajmy, by jak najszybciej odstawić zażywane leki!

Puchnięcie języka może być też powodowane reakcją na zażywane leki m.in. związane z regulowaniem ciśnienia. Podobne skutki może spowodować też aspiryna, ibuprofen, niektóre antybiotyki.

2.3. Zaburzenia hormonalne, niedoczynność tarczycy

Spuchnięty język może być wynikiem niedoczynności tarczycy. Zwykle chorym towarzyszą wówczas problemy z utrzymaniem właściwej wagi, zaparcia, uporczywe uczucie chłodu oraz pogarszająca się kondycja włosów. Niezbędne są badania krwi pod kątem zaburzeń hormonalnych i ewentualne leczenie, aby wyrównać poziom hormonów w organizmie.

Również źle działająca przysadka mózgowa może powodować nieprawidłową produkcję hormonu wzrostu. Skutek to obrzęki twarzy, dłoni, stóp, jak również języka. Jeśli nie jest to silne zaburzenie hormonalne, chorzy mogą być tego stanu w ogóle nieświadomi.

Niepokój powinien budzić obrzęk języka, zgrubienie rysów twarzy, obniżenie głosu i zaburzenia cyklu miesięcznego u kobiet. Zmiany w wyglądzie pojawiają się bardzo powoli, można więc przeoczyć początki akronomegalii. Opuchnięcie języka to bardzo ważny sygnał ostrzegawczy.

2.4. Inne przyczyny puchnięcia języka

Puchnięcie języka może być spowodowane różnorodnymi czynnikami. Zdarza się, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest refluks żołądkowo-przełykowy. Refluks może powodować pieczenie w przełyku oraz puchnięcie języka wskutek podrażnienia sokiem żołądkowym.

Jeśli powodem spuchniętego języka nie jest refluks, przyczyny możemy upatrywać w bakteriach chorobotwórczych, różnorodnych infekcjach oraz ropniach.

W wielu przypadkach puchnięcie języka wywołane jest chorobami przenoszonymi drogą płciową. To jeden z objawów kiły oraz rzeżączki.

Spuchnięty język może towarzyszyć opryszczce, oraz wirusowi HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Wirus ten jest bardzo powszechny na całym świecie. Za główną przyczynę zachorowań uznaje się współżycie seksualne (zarówno genitalno-genitalne, analno-genitalne, jak i oralno-genitalne). Wirus HPV jest o tyle niebezpieczny, że może prowadzić nawet do rozwoju choroby nowotworowej.

Wirus brodawczaka ludzkiego powoduje, że na ciele pacjenta pojawiają się kurzajki, brodawki naskórne, a także zmiany brodawkowe w obrębie narządów płciowych. Zmiany te mogą umiejscawiać się w pochwie, na odbycie, na szyjce macicy, wargach sromowych. W przypadku mężczyzn mogą one występować na napletku, w obrębie prącia, odbytu, odbytnicy czy cewki moczowej.

2.5. Rak języka

Rak języka może przejawiać się opuchlizną w obrębie tego narządu. Nowotwór ten jest relatywnie rzadki, ale może stwarzać poważne niebezpieczeństwo dla pacjenta. Należy pamiętać, że nowotwór ten może pojawić się w każdej części języka. Prócz opuchlizny pacjent może zauważyć u siebie następujące objawy:

  • chroniczny ból gardła,
  • ślinotok,
  • chrypę,
  • spadek masy ciała,
  • ból podczas połykania,
  • owrzodzenia lub pojedynczą krostkę, która nie znika,
  • czerwone lub białe plamy na języku, które nie znikają,
  • bóle gardła,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • problem z zachłystywaniem się,
  • problemy z mową,
  • obniżony apetyt,
  • szczękościsk,
  • ograniczoną ruchomość języka.

Zwykle u jego podłoża leży wcześniejsza infekcja wirusem HPV. Problem zdarza się również statystycznie częściej u pacjentów, którzy nadużywali alkoholu, papierosów lub cygar. Na raka języka narażeni są również ludzie, którzy nie dbają o higienę jamy ustnej, noszący niedopasowane protezy. Niedobór ryboflawiny oraz żelaza również może prowadzić do rozwoju nowotworu.

Im wcześniej rak języka zostanie zdiagnozowany u pacjenta, tym wyższa jest szansa na całkowite wyleczenie. Diagnozowanie raka języka wymaga przeprowadzenia biopsji i badania histopatologicznego.

Zaniedbanie rozwoju choroby może skutkować przerzutami w obrębie głowy i szyi, jak również koniecznością amputacji języka. Z tego powodu, każdy niepokojący objaw należy omówić ze specjalistą, gdyż zapobieganie chorobom zawsze jest łatwiejsze niż późniejsze leczenie powikłań.

3. O czym świadczy szary nalot na języku?

Szary nalot może oznaczać wrzody na żołądku. Jeśli jest chropowaty, sygnalizuje anginę. Jeśli robi się zbyt nawilżony, może świadczyć o nietolerancji na takie białka jak kazeina czy gluten. Kiedy z kolei piecze może oznaczać niedobory żelaza, witaminy B6 czy witaminy PP.

Warto obserwować swój język, ponieważ na nim często uwidaczniają się kłopoty zdrowotne. Wystarczy nauczyć się je poprawnie odczytywać i poznać swój organizm.

Może cię zainteresować także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze