Trwa ładowanie...

O jakiej porze dnia przyjmować witaminy i suplementy diety?

Wiele osób sięga po tabletki codziennie rano lub wieczorem. Jak się jednak okazuje, nie zawsze jest to odpowiednia pora. Kiedy najlepiej przyjmować preparaty zawierające witaminy i minerały?

 

1. Preparaty z magnezem

W aptekach klienci najczęściej pytają o magnez. Zapotrzebowanie organizmu na ten pierwiastek uzależniony jest od wieku i płci. Dobowa dawka dla mężczyzn wynosi 375 mg/ dobę, dla kobiet – 300 mg/ dobę.

Zobacz film: "Czym możemy popijać leki?"

Zdecydowanie lepiej przyswajalne są preparaty magnezu z solami organicznymi (tj. mleczan, cytrynian). Wielu specjalistów podpowiada również, by przyjmować je w godzinach wieczornych, choćby dlatego, że działają kojąco na układ nerwowy. Po magnez najlepiej jest sięgać w czasie kolacji.

2. Witaminy rozpuszczalne w wodzie i w tłuszczach

Do witamin rozpuszczalnych w wodzie należą witaminy z grupy B oraz witamina C. Należy je przyjmować przed śniadaniem, na czczo. Osoby mające wrażliwy żołądek powinny brać witaminę C w czasie posiłku.

Z kolei witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, a należą do nich witaminy A, D, E, K, należy łykać podczas posiłku.

 

3. Inne suplementy diety

W przypadku tranu bardzo ważne jest, by przyjmować go samodzielnie, bez towarzystwa innych leków (np. przeciwzakrzepowych) czy preparatów witaminowych (zwłaszcza zawierających witaminy A i D). Może on bowiem osłabić ich działanie. Suplementację tranem należy też skonsultować z lekarzem, jeśli pacjent cierpi na kamicę nerkową.

Leki i suplementy diety najlepiej jest popijać wodą
Leki i suplementy diety najlepiej jest popijać wodą (123RF)

Zanim sięgniemy po preparat witaminowy powinniśmy porozmawiać z lekarzem. Idealnym rozwiązaniem byłoby sprawdzenie za pomocą odpowiednich badań, czy faktycznie mamy niedobór określonych składników odżywczych. W niektórych przypadkach bowiem łatwo o ich przedawkowanie.

Należy też pamiętać, że suplementy diety, podobnie jak leki, powinno się zażywać o tych samych porach dnia, a tabletkę popijać wodą.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Leki i suplementy diety najlepiej jest popijać wodą
Leki i suplementy diety najlepiej jest popijać wodą (123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza