Objaw łatwo pomylić. Pojawia się, gdy złogi zapychają nerki
Ból w okolicach lędźwi nie musi być wywołany dźwiganiem, złą pozycją snu ani dolegliwościami związanymi z kręgosłupem. Może być to objaw kamicy nerkowej, która trzykrotnie częściej doskwiera mężczyznom niż kobietom.
1. Przyczyna powstania kamicy nerkowej
Kiedy substancje normalnie rozpuszczalne w moczu – wapń, kwas moczowy, fosforany, szczawiany - przestają się w nim rozpuszczać, tworzą się z nich niewielkie, twarde złogi, zwane kamieniami nerkowymi.
Wśród przyczyn ich powstania wymienia się niewystarczające spożycie płynów (prowadzące do zwiększonej koncentracji substancji rozpuszczalnych w moczu, co ułatwia ich krystalizację), dietę bogatą w białko zwierzęce, sód, cukry, tłuszcze i alkohol, nadmiar witaminy D i suplementów wapnia oraz przyjmowanie niektórych leków (np. przeciwpadaczkowych i niektórych antybiotyków).
Mogą powodować je również niektóre stany zdrowotne - nadciśnienie, cukrzyca, dna moczanowa, nadczynność tarczycy, choroby nerek i niektóre zaburzenia metaboliczne oraz czynniki genetyczne.
Złogi substancji obecnych w moczu odkładają się w nerkach, powodując szereg objawów.
2. Jak rozpoznać kamicę nerkową?
Ból zwykle jest najbardziej zauważalnym objawem kamieni nerkowych. Początkowo może stanowić delikatny dyskomfort, żeby później — gdy kamień przemieszcza się do moczowodu — stać się bardzo intensywny. Ból zazwyczaj jest zlokalizowany w okolicach lędźwi i promieniuje w stronę pachwiny. To kolka nerkowa, która może również przenieść się do podbrzusza.
Hematuria, czyli obecność krwi w moczu, jest kolejnym częstym objawem kamieni nerkowych. Mocz może mieć różowy, czerwony lub brązowy kolor.
Ból lub dyskomfort podczas oddawania moczu oraz zmniejszenie przejrzystości moczu i jego nieprzyjemny zapach to również objawy kamicy nerkowej. Zaniepokoić powinny nas również nudności, wymioty, gorączka oraz dreszcze.
3. Leczenie kamicy nerkowej
Kamica wywołuje objawy, które mogą być pomylone, m.in. z ostrym odmiedniczkowym zapaleniem nerek, zapaleniem wyrostka robaczkowego lub kamicą pęcherzyka żółciowego. Żeby prawidłowo zdiagnozować schorzenie, należy wykonać badanie moczu oraz USG lub RTG jamy brzusznej.
Początkowo leczenie polega na podawaniu leków przeciwbólowych i rozkurczowych, które mają spowodować poszerzenie światła moczowodu i zwiększyć prawdopodobieństwo samoistnego wydalenia złogów. Jeśli kamień jest zbyt duży, konieczne może okazać się leczenie zabiegowe lub operacyjne.
Należy również pamiętać o tym, że kamica nerkowa lubi powracać po maksymalnie kilku latach — zdarza się to w aż 50 proc. przypadków. By temu zapobiec, należy dbać o nawodnienie i stosować odpowiednią dietę (np. ubogopurynową lub lekkostrawną). Konkretne zalecenia zależą od rodzaju odkładających się złogów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.