Objaw nie dawał mu spokoju. Lekarz wykrył u siebie raka
31-letni dermatolog dr Muneeb Shah odkrył u siebie raka skóry, zwracając uwagę na pozornie niegroźne zmiany, które często są lekceważone. Apeluje, by nigdy nie ignorować nietypowych symptomów.
1. Dermatolog zaniepokoił się błahymi zmianami
Dr Muneeb Shah, szerzej znany z mediów społecznościowych, w 2021 roku podczas codziennych badań zauważył na swojej klatce piersiowej różową, swędzącą krostkę. Z pozoru wyglądała niegroźnie, jak pryszcz czy wrastający włos.
"Obserwowałem ją przez jakiś czas, aż pewnego dnia, drapiąc, zauważyłem, że strup łatwo się starł, a zmiana zaczęła krwawić" - wspominał.
Aby dokładniej zbadać zmianę, dr Shah użył dermatoskopu oraz smartfona. Nie opuszczała go jednak obawa, że zmiana może mieć coś wspólnego z nowotworem.
"Utrzymywała się przez dwa miesiące, więc postanowiłem wykonać biopsję" - mówił.
Wynik badania potwierdził jego podejrzenia: rak podstawnokomórkowy, czyli najczęstszy typ raka skóry. Jak sam tłumaczy, nowotwory skóry mogą przybierać różne formy - od bazocelularnych, przez płaskonabłonkowe, aż po najgroźniejsze czerniaki.
Zobacz też: Przełomowe odkrycie polskich onkologów. Badanie trwało dwa lata
2. Skuteczne leczenie i trudności pooperacyjne
Dr Shah wybrał precyzyjną metodę leczenia: operację Mohsa.
"Chciałem się upewnić, że rak zostanie całkowicie usunięty" - przyznaje.
Choć zabieg przebiegł pomyślnie, doktor musiał zmierzyć się z infekcją w miejscu nacięcia, co wymagało antybiotykoterapii. Ostatecznie na jego klatce piersiowej pozostała pięciocentymetrowa blizna.
Od tamtej pory Dr Shah jeszcze bardziej przykłada wagę do samokontroli skóry, regularnie badając znamiona i stosując codziennie kremy z filtrem. Podkreśla też znaczenie samobadania.
"U mężczyzn nowotwory skóry najczęściej występują na plecach, u kobiet na nogach - to trudne do samodzielnego sprawdzenia miejsca, dlatego ważne są regularne kontrole" - alarmował.
3. Jak rozpoznać raka skóry?
Specjaliści wskazują kilka głównych potencjalnych oznak nowotworu, na które warto zwracać uwagę:
rany, które się nie goją: przezroczyste, różowe, błyszczące zmiany, które zbyt długo krwawią lub swędzą;
owrzodzenia: obszary skóry, które nie goją się przez ponad cztery tygodnie;
guzki: wolno rosnące, błyszczące guzki w odcieniach różu lub czerwieni;
zmiany w znamionach: jeśli pieprzyk zmienia kształt, kolor, rośnie lub zaczyna wyglądać nietypowo, należy natychmiast zgłosić go lekarzowi.
Rak skóry może rozwijać się także poprzez pozornie niegroźne zmiany, więc kluczem do wczesnej diagnozy jest szybka reakcja i regularne kontrole. Każda zmiana, która nas niepokoi, powinna być skonsultowana z lekarzem. Dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa warto być czujnym.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.