Trwa ładowanie...

Rzadki objaw zakażenia Omikronem pojawia się w oczach. Prof. Szaflik wyjaśnia

Objaw Omikronu pojawia się w oczach. Lekarz wyjaśnia
Objaw Omikronu pojawia się w oczach. Lekarz wyjaśnia (East News)

Omikron przejmuje kontrolę nad pandemią na świecie. W mediach codziennie pojawiają się nowe doniesienia o objawach, jakimi się charakteryzuje. Najnowsze mówią o tym, że koronawirus doprowadza do zapalenia spojówek. Po czym możemy je poznać?

spis treści

1. Koronawirus. Objawy Omikronu mogą pojawić się w oczach

Według analiz przeprowadzonych przez Brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowia (UK Health Security Agency) Omikron częściej niż inne warianty koronawirusa powoduje ból gardła (53 proc. badanych przypadków), gorączkę i kaszel. Rzadziej zaś pojawia się utrata węchu i smaku. Pozostałe objawy, takie jak ból mięśni lub stawów, wysypka, nudności, wymioty i zmęczenie zgłaszano mniej więcej tak samo często przy Omikronie, jak i Delcie.

Dr Nisa Aslam, lekarz rodzinny z Londynu, dodaje, że Omikron może również objawiać się mniej typowo. Symptom wskazujący na obecność patogenu pojawia się bowiem w postaci zapalenia spojówek. Brytyjczycy określają je również mianem tzw. pink eye, czyli "różowego oka". Wiadomo, że objaw ten zauważono u zakażonych SARS-CoV-2 już na początku pandemii u pacjentów z Chin. Potem objaw ten wydawało się, że ustąpił, ale wszystko wskazuje na to, że zapalenie spojówek może pojawić się także w przypadku zakażenia Omikronem.

Zobacz film: "Prof. Zajkowska o twindemii"

Prof. Jerzy Szaflik, wieloletni Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego potwierdza, że objawy SARS-CoV-2 mogą pojawić się także w oczach.

- Zaczerwienione oczy i zapalenie spojówek mogą być jednym z symptomów choroby COVID-19. Należą jednak do jej najrzadziej występujących objawów. Na przykład Światowa Organizacja Zdrowia na podstawie danych z niemal 56 tys. zarejestrowanych przypadków COVID-19 podała, że taki objaw występuje zaledwie u 0,8 proc. chorych – informuje ekspert.

- Uspokajam jednak, że zapalenie spojówki samo w sobie nie może świadczyć o zakażeniu SARS-CoV-2. Nie może też być jedynym, samodzielnym objawem choroby COVID-19. Jeśli wystąpi, to jako objaw towarzyszący innym, bardziej charakterystycznym dla tego schorzenia, takim jak gorączka, czy kaszel – dodaje prof. Szaflik.

(East News)

2. W jaki sposób SARS-CoV-2 dostaje się do oczu?

Lekarz dodaje, że zapalenie spojówek jest jednym z najczęstszych schorzeń narządu wzroku. Może być powodowane różnymi czynnikami, np. działaniem warunków zewnętrznych, czy chorobami wirusowymi. Stan zapalny błony śluzowej, która tworzy wewnętrzną powierzchnię powieki, objawia się zaczerwienieniem i obrzękiem oka.

Może więc pojawić się także przy zakażeniu SARS-CoV-2. W jaki sposób koronawirus przedostaje się do oczu? Naukowcy dowiedli, że wnika do komórek m.in. dzięki tzw. receptorom ACE2. Znajdują się one w różnych częściach oka, komórkach wyściełających siatkówkę, białku oka, powiece.

Co więcej, "wstępny (jeszcze nierecenzowany) artykuł pokazuje, że wariant Omikron ma większą zdolność wiązania się z receptorami ACE-2 w porównaniu z wariantami Beta i Delta". To sugerowałoby, że zapalenie spojówek może być objawem Omikronu.

3. Choroby oczu powikłaniem po COVID-19

Prof. Jerzy Szaflik dodaje, że problemy z oczami mogą pojawić się także po przebytym COVID-19. Rzeczywista liczba powikłań okulistycznych może być wielokrotnie wyższa i dotyczy zdaniem eksperta nawet 30 proc. ozdrowieńców. Głównymi objawami są:

  • zaczerwienienie oka,
  • łzawienie,
  • pojawienie się patologicznej wydzieliny,
  • świąd oraz ból oka.

- W takich przypadkach stosujemy leczenie objawowe. Zazwyczaj są to krople nawilżające, czyli tzw. sztuczne łzy. Natomiast jeśli objawy są bardziej zaawansowane, konieczne jest leczenie pod pełną kontrolą okulistyczną. Czasami można na krótko włączyć krople sterydowe – tłumaczy ekspert.

W większości przypadków leczenie dość szybko daje efekty. Jednak czasami terapia może trwać miesiącami.

- Najgorzej jest w przypadku pacjentów, którzy długo zwlekają z podejmowaniem leczenia i zgłaszają się przerażeni, dopiero kiedy zaczynają gorzej widzieć. Wtedy jest już potrzebne bardziej zaawansowane leczenie – podkreśla prof. Szaflik.

W wyniku przebycia COVID-19 może także dojść do pojawienia się gradówki. Wówczas pacjenci odczuwają suchość, kłucie i ból, jakby im coś przeszkadzało w oczach. Zdaniem eksperta przyczyny tego zjawiska są łatwe do wytłumaczenia.

- Oczy są jedną z głównych bram, którymi koronawirus przenika do organizmu człowieka. Główny atak wirusa jest skierowany na naczynia oraz tkankę łączną, dlatego też SARS-CoV-2 zajmuje płuca. Oko ma zbliżoną strukturę tkankową, stąd również powikłania okulistyczne. Na szczęście nie występują one u wszystkich pacjentów – podsumowuje prof. Szaflik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze