Trwa ładowanie...

Objaw Raynauda najczęściej pojawia się na dłoniach. Może zwiastować raka

 Katarzyna Prus
13.10.2022 07:34
Nagłe blednięcie i sinienie palców może zwiastować poważne choroby
Nagłe blednięcie i sinienie palców może zwiastować poważne choroby (Instagram)

Pojawia się nagle i choć może przypominać zwykłą reakcję na zimno, w rzeczywistości zwiastuje poważne choroby, nawet nowotwór. Gwałtowne blednięcie, a potem zasinienie palców powinno wzbudzić niepokój. - Taki symptom może nawet o 15 lat wyprzedzać pełnoobjawową chorobę, co daje szansę na zatrzymanie jej rozwoju - podkreśla dr n.med. Katarzyna Muras-Szwedziak, internista i nefrolog.

spis treści

1. Zwiastun poważnych chorób

Chodzi o objaw Raynauda. To zaburzenie układu naczyniowego, które pojawia się w wyniku nadmiernego skurczu naczyń krwionośnych. Może być wywołany niską temperaturą, ale też stresującą sytuacją.

Nagłe blednięcie palców powinno wzbudzić niepokój
Nagłe blednięcie palców powinno wzbudzić niepokój (instagram)

Prawidłowa diagnoza na wczesnym etapie jest w tym przypadku kluczowa, bo w grę mogą wchodzić poważne problemy zdrowotne.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

- Ten objaw nie musi świadczyć o żadnej poważnej chorobie, ale może na nią wskazywać. Mogą to być między innymi choroby autoimmunologiczne jak toczeń, twardzina czy zespół Sjögrena. Choroby te często dotykają młodych ludzi, w sile wieku. Mogą przez lata doprowadzać do naprawdę ciężkich powikłań, a ich przebieg potrafi być nieprzewidywalny. Przewlekły, tlący się stan zapalny jest główną przyczyną rozwoju takich powikłań - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie dr n.med. Katarzyna Muras-Szwedziak, internista i nefrolog, która zajmuje się m.in. pacjentami z chorobami autoimmunologicznymi.

- Pracując w klinice, wielokrotnie widziałam młodych pacjentów z gwałtownym przebiegiem tocznia, u których doszło do tak ciężkich uszkodzeń płuc i nerek, że niestety nie przeżyli. To rzadkość i nie chodzi o wzbudzanie lęku, ale o wytworzenie w ludziach świadomości - zaznacza lekarka.

- Często jak długo „nie boli”, to bagatelizują problem. Czasem niestety bagatelizujemy go również my - lekarze. Pamiętajmy, że objaw Raynauda może być także objawem paranowotworowym. Dlatego tak ważne, żeby zgłosić się do specjalisty - apeluje.

Podkreśla, że tego objawu nie wolno lekceważyć, bo może on nawet o 15 lat wyprzedzać pełnoobjawową chorobę, co daje szansę na zatrzymanie czy spowolnienie jej rozwoju na wstępnym etapie.

2. Pojechał w góry. Okazało się, że jest poważnie chory

O tym, jak zaskakujący może być objaw Raynauda, przekonał się jeden z pacjentów dr Muras-Szwedziak. 47-latek wybrał się na wycieczkę w Alpy. - To młody, aktywny fizycznie mężczyzna, który nie miał żadnych problemów ze zdrowiem. Podczas wyjazdu w góry zaniepokoił go dziwny objaw, który pojawił się na palcach u rąk. Pod wpływem niskiej temperatury, która była na zewnątrz, stały się one białe. Potem pojawiły się zasinienia - tłumaczy lekarka.

Wtedy nic jeszcze nie zwiastowało choroby, która została wykryta po kilku miesiącach. Okazało się, że mężczyzna ma rzadkie zapalenie naczyń związane z krioglobulinemią (w tym przypadku objaw Raynauda występuje u 1/3 chorych).

Objawy skórne występują prawie u wszystkich chorych. - To wyczuwalna dotykowo plamica, siność siatkowata lub pokrzywka nasilająca się pod wpływem zimna. Mogą się pojawić również owrzodzenia wokół kostek czy palców stóp - wyjaśnia dr Muras-Szwedziak.

Chorzy skarżą się na bóle stawów i w 10-30 proc. przypadków dochodzi do poważnego zapalenia jednego dużego stawu. Na tym jednak nie koniec. Choroba może powodować poważne zapaleń naczyń, a także uszkodzenia układu nerwowego i narządów wewnętrznych, w tym nerek. Powikłania związane z nerkami są najpoważniejsze i mogą skończyć się nawet zgonem.

3. Objaw Raynauda - jak go rozpoznać?

Jak odróżnić objaw Raynauda od zwykłej reakcji na zimno? - Przy niskich temperaturach następuje gwałtowny skurcz naczyń krwionośnych, w wyniku czego palce stają się bardzo blade, praktycznie białe. Może towarzyszyć temu drętwienie i ból. Przy wyższej temperaturze, na przykład po wejściu do ciepłego pomieszczenia, krew zaczyna do nich ponownie dopływać, więc zaczną sinieć - tłumaczy dr Muras-Szwedziak.

Zaznacza, że te zmiany są zazwyczaj bardzo intensywne.

- Objaw może się pojawić zupełnie niespodziewanie u osób, które nie miały wcześniej takich symptomów, ani żadnych innych problemów ze zdrowiem - zwraca uwagę lekarka.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze