Trwa ładowanie...

Objawia się silnym bólem. Może ostrzegać o wysokim poziomie cholesterolu

 Karolina Rozmus
22.02.2022 15:39
Objawia się silnym bólem brzucha. Może ostrzegać o wysokim poziomie cholesterolu
Objawia się silnym bólem brzucha. Może ostrzegać o wysokim poziomie cholesterolu (Getty Images)

Wysoki poziom cholesterolu może przez długi czas nie dawać żadnych objawów. Jednak gdy pojawia się charakterystyczny, ostry ból brzucha, to znak, że poziom lipidów w organizmie jest alarmujący. Sprawdź, jak powstaje kamica żółciowa i kto jest narażony na tę chorobę.

spis treści

1. Kamienie żółciowe a cholesterol

Cholesterol jest dla organizmu niezbędny. Bierze udział w syntezie witaminy D, produkcji hormonów czy kwasów żółciowych w wątrobie, a nawet wpływa na prawidłową pracę mózgu. Frakcje LDL, HDL i trójglicerydy to związki lipidowe, które w nadmiarze stają się istotnym czynnikiem rozwoju m.in. chorób układu sercowo-naczyniowego.

Przed zgubnym wpływem cholesterolu nasz organizm jest chroniony przez żółć produkowaną przez wątrobę i magazynowaną w pęcherzyku żółciowym. Jednak gdy cholesterolu jest za dużo, produkcja żółci może okazać się niewystarczająca. Wskutek tego w pęcherzyku, a także w drogach żółciowych zaczynają się tworzyć złogi, nazywane potocznie kamieniami.

Zobacz film: "5 niepozornych objawów kamicy żółciowej"

Zbudowane są z cholesterolu, barwników żółciowych, jonów nieorganicznych i białek, a w zależności od proporcji poszczególnych składników, wyróżnia się złogi cholesterolowe, barwnikowe oraz mieszane.

Badania wskazują, że problem ten staje się coraz bardziej powszechny wśród pacjentów na całym świecie. To choroba cywilizacyjna, którą dotknięci są mieszkańcy krajów rozwiniętych. Dlaczego? Gdyż w dużej mierze to nasze wybory żywieniowe odpowiedzialne są za nadmierny poziom cholesterolu i tworzenie się złogów.

2. Objaw wysokiego cholesterolu – kamica żółciowa

Silny ból nadbrzusza może być kolką żółciową
Silny ból nadbrzusza może być kolką żółciową (Getty Images)

W jednym z badań opublikowanych na łamach "BMJ" naukowcy zauważyli, że to właśnie kamienie żółciowe stanowią aż 80 proc. wszystkich diagnozowanych u pacjentów krajów Zachodu kamieni. Winna jest nasza dieta. Obfituje w tłuszcze nasycone, cukry rafinowane i żywność zawierającą konserwanty przy jednocześnie zbyt małej ilość kwasów tłuszczowych nienasyconych. To przekłada się na zaburzenia nazywane dyslipidemią.

To główny czynnik rozwoju kamicy żółciowej. Do pozostałych należą:

  • nadmierna ilość tłuszczu trzewnego,
  • wiek – częstość zachorowania na kamicę żółciową zwiększa się po 35. roku życia i osiąga szczyt w wieku 50-60 lat,
  • płeć – chorują częściej kobiety,
  • cukrzyca,
  • czynniki hormonalne – np. liczne ciąże oraz leki hormonalne (estrogeny, doustna antykoncepcja hormonalna),
  • czynniki genetyczne,
  • brak aktywności fizycznej,
  • otyłość.

Alarmującymi objawami schorzenia jest tzw. kolka żółciowa. Pacjenci charakteryzują tę dolegliwość jako ostry, napadowy i bardzo silny ból w nadbrzuszu lub górnej części brzucha. Może promieniować do prawego barku lub prawej łopatki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze