Trwa ładowanie...

Objawy chorej trzustki – ostre zapalenie trzustki, przewlekłe zapalenie trzustki, leczenie

Avatar placeholder
01.04.2021 12:26
Jednym z objawów chorej trzustki jest ból w okilicy pępka i nadbrzusza, promieniujący do kręgosłupa
Jednym z objawów chorej trzustki jest ból w okilicy pępka i nadbrzusza, promieniujący do kręgosłupa (iStock)

Objawy chorej trzustki mogą być różne w zależności od zaburzeń w pracy tego narządu. Trzustka w organizmie pełni dwie istotne funkcje. Przede wszystkim dostarcza enzymy do jelita cienkiego, dzięki którym możliwe jest trawienie białek, tłuszczów czy węglowodanów. Drugą ważną rolę, jaką pełni trzustka, jest produkowanie i regulacja hormonów, które wpływają na poziom glukozy we krwi. Dlatego chora trzustka zaburza funkcjonowanie niemalże całego organizmu.

spis treści

1. Objawy chorej trzustki

1.1. Ostre zapalenia trzustki

Objawy chorej trzustki zależą od tego, czy rozwinęło się ostre, czy przewlekłe zapalenie tego narządu. Warto przy tym podkreślić, że przewlekłe zapalenie trzustki nie jest powikłaniem po ostrym stanie zapalnym.

Objawy chorej trzustki mogą być wynikiem zaburzeń w działaniu produkcji hormonów, takich jak insulina i glukagon, jak również zaburzeń związanych z wytwarzaniem soków trzustkowych.

Zobacz film: "Historia przeszczepienia wysp trzustkowych"
Objawy chorej trzustki to gwałtowne i nagłe bóle w okolicy nadbrzusza, promieniujące do kręgosłupa
Objawy chorej trzustki to gwałtowne i nagłe bóle w okolicy nadbrzusza, promieniujące do kręgosłupa

Przy ostrym zapaleniu trzustki pojawiają się objawy, takie jak:

  • przeszywające, gwałtowne i nagłe bóle w okolicy pępka, nadbrzusza, które promieniują do kręgosłupa
  • wzdęcia
  • wymioty
  • nudności
  • biegunka
  • gorączka
  • dreszcze
  • przyspieszony puls
  • znaczny spadek ciśnienia
  • żółtaczka (pojawia się u 30 proc. chorych)

Chora trzustka powoduje także, że organizm w bardzo szybkim tempie się odwadnia, co z kolei wpływa na całkowite osłabienie całego organizmu.

W bardzo ciężkich przypadkach, gdy objawy nie ustępują po kilku dniach, może dojść nawet do zaburzenia oddychania i krzepliwości krwi.

1.2. Przewlekłe zapalenie trzustki

Przewlekłe zapalenie trzustki to długotrwały proces zapalny tego narządu. Jego charakterystycznym objawem jest ból w nadbrzuszu, który promieniuje do kręgosłupa i czasem staje się coraz bardziej nasilony, trwa kilka godzin. Niekiedy może być przewlekły. Mogą temu towarzyszyć nudności i wymioty.

Ból trzustki nasila się najczęściej po jedzeniu, co łączy się z utratą masy ciała, gdyż chcąc uniknąć bólu, unikamy jedzenia.

Rak trzustki (prezentacja edukacyjna)
Rak trzustki (prezentacja edukacyjna) [15 zdjęć]

O raku trzustki stało się głośno, gdy kilka znanych życia publicznego zapadło na tę chorobę, w tym zmarły

zobacz galerię

Przewlekłe zapalenie trzustki najczęściej objawia się u osób, które nadużywają alkoholu, ale nie tylko. Może się również rozwinąć u chorych na nadczynność przytarczyc, cierpiących na raka trzustki lub u osób, u których po operacji doszło do uszkodzenia trzustki.

2. Metody leczenia schorzeń

Jeżeli objawy wskazują na ostre zapalenie trzustki, wówczas konieczne jest leczenia w szpitalu. Pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe oraz środki zmniejszające wydzielanie soku trawiennego, który niszczy komórki narządu.

Niekiedy niezbędne jest podawanie pokarmów drogą pozajelitową. Jeżeli w przebiegu ostrego zapalenia trzustki doszło do infekcji bakteryjnej, wówczas podaje się silne antybiotyki. Może również zaistnieć konieczność wypłukania z organizmu toksyn. Wówczas lekarz zleca dializę otrzewnej.

Warto wiedzieć

Przy przewlekłym zapaleniu trzustki niekiedy wystarczy niskotłuszczowa dieta. Należy również zaprzestać spożywania alkoholu.

Leczenie trzustki polega wówczas na przyjmowaniu enzymów trzustkowych w postaci tabletek, które ułatwiają trawienie, a także zmniejszają ciśnienie w przewodach trzustkowych.

W bardzo ciężkich przypadkach i silnych objawach chorej trzustki lekarz może zlecić operację wycięcia fragmentu trzustki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze