Przejdź na WP

Objawy chorej trzustki – ostre zapalenie trzustki, przewlekłe zapalenie trzustki, leczenie

Objawy chorej trzustki mogą być różne w zależności od zaburzeń w pracy trzustki. Czym charakteryzuje się zapalenie trzustki? Jakie badania należy wykonać, aby sprawdzić, czy narząd działa prawidłowo? Jak wygląda leczenie?

Zobacz film: "Historia przeszczepienia wysp trzustkowych"

spis treści

1. Objawy chorej trzustki – ostre zapalenie trzustki

Objawy chorej trzustki mogą być różne, jeżeli chodzi o ostre zapalenie trzustki i przewlekłe zapalenie trzustki. Warto przy tym podkreślić, że przewlekłe zapalenie trzustki nie jest powikłaniem po ostrym zapaleniu trzustki. Wszystko za sprawą funkcji trzustki.

Objawy chorej trzustki mogą pojawić się po stronie zaburzeń w działaniu produkcji hormonów takich jak insulina i glukagon, ale również przy zaburzeniach związanych z wytwarzaniem soków trzustkowych.

Objawy chorej trzustki to gwałtowne i nagłe bóle w okolicy nadbrzusza, promieniujące do kręgosłupa
Objawy chorej trzustki to gwałtowne i nagłe bóle w okolicy nadbrzusza, promieniujące do kręgosłupa

Przy ostrym zapaleniu trzustki objawami będą schorzenia dróg żółciowych, szczególnie kamica żółciowa. Przyczyną tego schorzenia jest najczęściej długotrwałe spożywanie alkoholu.

Do objawów chorej trzustki spowodowanej ostrym zapaleniem zaliczamy gwałtowne i nagłe bóle w okolicy pępka, nadbrzusza i promieniujące do kręgosłupa.

Bólowi mogą towarzyszyć takie dolegliwości jak wzdęcia, gorączka, wymioty, nudności, biegunka i dreszcze.

W bardzo ciężkich przypadkach, gdy objawy nie ustępują po kilku dniach, może dojść nawet do zaburzenia oddychania i krzepliwości krwi.

2. Objawy chorej trzustki – przewlekłe zapalenie trzustki

Innym objawem chorej trzustki mogą być również niewielkie bóle w nadbrzuszu, które promieniują do kręgosłupa. Z czasem ból trzustki staje się coraz bardziej nasilony i nie mija przez kilka godzin. Takie objawy mogą wskazywać na przewlekłe zapalenie trzustki.

Niezbędne jest wówczas podanie silnych leków przeciwbólowych. W objawach chorej trzustki, które wskazują na przewlekłe zapalenie tego narządu, mogą również występować nudności i wymioty.

Ból trzustki nasila się najczęściej po jedzeniu, co łączy się z utratą masy ciała, gdyż chcąc uniknąć bólu, unikamy jedzenia.

Rak trzustki (prezentacja edukacyjna)
Rak trzustki (prezentacja edukacyjna) [15 zdjęć]

O raku trzustki stało się głośno, gdy kilka znanych życia publicznego zapadło na tę chorobę, w tym zmarły...

zobacz galerię

Przewlekłe zapalenie trzustki najczęściej objawia się u osób, które nadużywają alkoholu, ale nie tylko. Ten objaw chorej trzustki może być również predyspozycją chorych na nadczynność przytarczyc, cierpiących na raka trzustki lub u osób, u których po operacji doszło do uszkodzenia trzustki.

3. Objawy chorej trzustki – leczenie

Jeżeli objawy chorej trzustki ewidentnie wskazują na ostre zapalenie trzustki, wówczas nie obejdzie się bez leczenia w szpitalu. Pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe oraz środki zmniejszające wydzielanie soku trawiennego, który niszczy komórki narządów.

Niekiedy niezbędne jest podawanie pokarmów drogą pozajelitową. Jeżeli w przebiegu ostrego zapalenia trzustki doszło do infekcji bakteryjnej, wówczas podaje się silne antybiotyki. Może również zaistnieć konieczność wypłukania z organizmu toksyn. Wówczas lekarz zleca dializę otrzewnej.

Warto wiedzieć

Przy objawach chorej trzustki, które diagnozują przewlekłe zapalenie trzustki, niekiedy wystarczy niskotłuszczowa dieta. Należy również zaprzestać spożywania alkoholu. Leczenie trzustki polega wówczas na przyjmowaniu enzymów trzustkowych w postaci tabletek, które ułatwiają trawienie, a także zmniejszają ciśnienie w przewodach trzustkowych.

W bardzo ciężkich przypadkach i silnych objawach chorej trzustki lekarz może zlecić operację wycięcia fragmentu trzustki.

Następny artykuł: Leczenie

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy