Objawy chorej trzustki – ostre zapalenie trzustki, przewlekłe zapalenie trzustki, leczenie

Objawy chorej trzustki mogą być różne w zależności od zaburzeń w pracy trzustki. Czym charakteryzuje się zapalenie trzustki? Jakie badania należy wykonać, aby sprawdzić, czy trzustka działa prawidłowo? Jak wygląda leczenie przy objawach chorej trzustki?

Objawy chorej trzustki – ostre zapalenie trzustki

Objawy chorej trzustki mogą być różne, jeżeli chodzi o ostre zapalenie trzustki, a przewlekłe zapalenie trzustki. Warto przy tym podkreślić, że przewlekłe zapalenie trzustki nie jest powikłaniem po ostrym zapaleniu trzustki. Wszystko za sprawą funkcji trzustki. Objawy chorej trzustki mogą pojawić się po stronie zaburzeń w działaniu produkcji hormonów takich jak insulina i glukagon, ale również przy zaburzeniach związanych z wytwarzaniem soków trzustkowych.

Zobacz film: "Historia przeszczepienia wysp trzustkowych"

Przy ostrym zapaleniu trzustki objawami chorej trzustki będą schorzenia dróg żółciowych, szczególnie kamica żółciowa. Przyczyną tego schorzenia trzustki jest najczęściej długotrwałe spożywanie alkoholu. Do objawów chorej trzustki spowodowanej ostrym zapaleniem zaliczamy gwałtowne i nagłe bóle w okolicy pępka, nadbrzusza i promieniujące do kręgosłupa. Bólowi mogą towarzyszyć takie dolegliwości jak wzdęcia, gorączka, wymioty, nudności, biegunka i dreszcze. W bardzo ciężkich przypadkach, gdy objawy chorej trzustki nie ustępują po kilku dniach, może dojść nawet do zaburzenia oddychania i krzepliwości krwi.

Objawy chorej trzustki – przewlekłe zapalenie trzustki

Innym objawem chorej trzustki mogą być również niewielkie bóle w nadbrzuszu, które promieniują do kręgosłupa. Z czasem ból trzustki staje się coraz bardziej nasilony i nie mija przez kilka godzin. Takie objawy chorej trzustki mogą wskazywać na przewlekłe zapalenie trzustki. Niezbędne jest wówczas podanie silnych leków przeciwbólowych. W objawach chorej trzustki, które wskazują na przewlekłe zapalenie tego narządu, mogą również występować nudności i wymioty. Ból trzustki nasila się najczęściej po jedzeniu, co łączy się z utratą masy ciała, gdyż chcąc uniknąć bólu, unikamy jedzenia.

Rak trzustki (prezentacja edukacyjna)

O raku trzustki stało się głośno, gdy kilka znanych życia publicznego zapadło na tę chorobę, w tym zmarły we wrześniu 2009 r. aktor Patrick Swayze.

Przewlekłe zapalenie trzustki najczęściej objawia się u osób, które nadużywają alkoholu, ale nie tylko. Ten objaw chorej trzustki może być również predyspozycją chorych na nadczynność przytarczyc, cierpiących na raka trzustki lub u osób, u których po operacji doszło do uszkodzenia trzustki.

Objawy chorej trzustki – leczenie

Jeżeli objawy chorej trzustki ewidentnie wskazują na ostre zapalenie trzustki, wówczas nie obejdzie się bez leczenia w szpitalu. Pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe oraz środki zmniejszające wydzielanie soku trawiennego, który niszczy komórki narządów. Niekiedy niezbędne jest podawanie pokarmów drogą pozajelitową. Jeżeli w przebiegu ostrego zapalenia trzustki doszło do infekcji bakteryjnej, wówczas podaje się silne antybiotyki. Może również zaistnieć konieczność wypłukania z organizmu toksyn. Wówczas lekarz zleca dializę otrzewnej.

Przy objawach chorej trzustki, które diagnozują przewlekłe zapalenie trzustki, niekiedy wystarczy niskotłuszczowa dieta. Należy również zaprzestać spożywania alkoholu. Leczenie chorej trzustki polega wówczas na przyjmowaniu enzymów trzustkowych w postaci tabletek, które ułatwiają trawienie, a także zmniejszają ciśnienie w przewodach trzustkowych.

W bardzo ciężkich przypadkach i silnych objawach chorej trzustki lekarz może zlecić operację wycięcia fragmentu trzustki.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rak trzustki - przyczyny, objawy raka trzustki, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Rak trzustki - przyczyny, objawy raka trzustki, leczenie
Choroby i dolegliwości

Trzustka - położenie, budowa

Trzustka - położenie, budowa

oraz tomografię komputerową. * Objawy chorej trzustki - ostre zapalenie trzustki, przewlekłe zapalenie trzustki,...

Układ pokarmowy

Zapalenie trzustki - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie trzustki - przyczyny, objawy, leczenie

O chorobach trzustki zrobiło się głośno po informacjach w mediach o przypadkach śmierci celebrytów i aktorów w wyniku raka trzustki. Z chorobą przegrała polska aktorka Anna Przybylska, Steve Jobs - współzałożyciel koncernu...

Zapalenie żołądka - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Chora trzustka - dolegliwości bólowe i mdłości

Trzustka daje różne objawy, które mogą świadczyć o chorobie narządów trawiennych i hormonalnych. Zaburzenia pracy trzustki i towarzyszący ból trzustki mogą być objawem poważnych dolegliwości....

Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne

Objawy zapalenia trzustki - przyczyny, leczenie

lub przewlekły, rak trzustki, torbiele trzustki. Objawy zapalenia trzustki - przyczyny Najczęściej występującymi chorobami są wymienione jako pierwsze...

Rak trzustki - przyczyny, objawy raka trzustki, leczenie

Objawy raka trzustki, które zwykle ignorujemy

Objawy raka trzustki, które zwykle ignorujemy

się właśnie chorzy pacjenci. Nowotwór trzustki może uciskać pobliskie narządy oraz nerwy, co wywołuje dość tępy, promieniujący ból. Możesz odczuwać (...) Mylące symptomy raka trzustki Światowa Organizacja...