Trwa ładowanie...

Objawy i leczenie grzybicy pochwy

Grzybami występującymi w pochwie i wywołującymi grzybice pochwy są drożdżaki. Stany zapalne wywołuje głównie Candida albicans (80%), Candida tropicalis, Candida glabrata.Grzyb ten zazwyczaj kolonizuje pochwę bezobjawowo (jest saprofitem) i dopiero w wyniku zaistnienia pewnych czynników dochodzi do rozwoju stanu zapalnego.

Należą do nich: zaburzenia hormonalne i przemiany materii, podrażnienie błony śluzowej (np. po kąpieli w chlorowanej wodzie na basenie), przyjmowanie kortykosterydów, antybiotyków i hormonalnej antykoncepcji, otyłość.Na grzybicę pochwy są więc szczególnie narażone kobiety ciężarne, chorujące na cukrzycę (czasami grzybica pochwy jest jej pierwszym objawem!), stosujące hormonalną antykoncepcję lub przyjmujące antybiotyki. Olbrzymia większość kobiet chorowała na grzybicę pochwy chociaż raz w życiu, a u wielu choroba nawraca wielokrotnie.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Kobiety chorujące na grzybicę pochwy skarżą się na świąd pochwy, czasem także sromu, wodniste, bezwonne i gęste upławy o charakterze serowatym obrzęk i zaczerwienienie przedsionka pochwy oraz białawe, słabo przylegające do błony śluzowej naloty. Zakażone kobiety skarżą się również na ból, pieczenie, dyspaurenię (bolesne stosunki płciowe), sporadycznie na zaburzenia oddawania moczu. Zdarza się jednak, że grzybica pochwy pozostaje bezobjawowa. Drożdżak może także zaatakować narządy płciowe partnera seksualnego, co objawia się pieczeniem, świądem i zaczerwienieniem napletka, a czasem też tworzeniem się pęcherzyków i brodawek na żołędzi penisa.

Grzybicę pochwy leczy się miejscowo, podając klotrimazol, mikonazol lub ekonazol w postaci globulek dopochwowych lub kremu. Leczenie trwa 1–14 dni, zależnie od nasilenia objawów i charakteru zapalenia (krócej zapalenie ostre, dłużej – przewlekłe). Warto leczyć także partnera seksualnego. W razie podatności na grzybice częsty problem stanowią nawroty. Prawie 60% ludzi posiada drożdżaka we florze fizjologicznej przewodu pokarmowego (np. jama ustna, jelito grube), skąd może być przeniesiony do pochwy.

Ogólnoustrojowe podanie leków przeciwgrzybiczych jest uzasadnione tylko w nielicznych przypadkach – takie postępowanie wiąże się z większą liczbą działań niepożądanych.

Bibliografia

Brzezińska-Wcisło L. Choroby weneryczne i dermatozy okolic narządów płciowych, Śląska Akademia Medyczna, Katowice 2002, ISBN 83-88895-36-2

Berek J.S., Novak E. Ginekologia, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-46-6

Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-4154-5

Szepietowski J. Leczenie chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2625-3

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Karolina Kropiewnicka-Buczek
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza