Trwa ładowanie...

Objawy przeciążonej wątroby. Nie ignoruj ich

Avatar placeholder
01.12.2021 23:38

Wątroba to jeden z największych narządów w naszym ciele. W jamie brzusznej zajmuje najwięcej przestrzeni. Nieustanie pracuje, abyśmy czuli się dobrze. Nasze złe nawyki mogą sprawić, że zacznie szwankować. Wysyła nam wtedy sygnały, których nie powinniśmy ignorować.

Do objawów przeciążonej wątroby zaliczymy żółtą skórę, problemy trawienne oraz obrzęki (123rf.com)
Do objawów przeciążonej wątroby zaliczymy żółtą skórę, problemy trawienne oraz obrzęki (123rf.com) (123rf.com)
spis treści

1. Wątroba - funkcje

Narząd ten znajduje się po prawej stronie ciała. Leży pod przeponą w prawym podżebrzu. Pełni wiele istotnych funkcji. Pracuje nieprzerwanie, niczym fabryka. To tu odbywa się przemiana składników, które dostarczamy wraz z pożywieniem. Bierze udział w procesie wytwarzania białek, produkuje hormony, zwalcza infekcje i metabolizuje cholesterol.

Gdyby nie wątroba, nasz organizm nie wchłaniałby cennych składników rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak witaminy A, D, E i K. Przetwarza również glukozę, która jest paliwem dla naszego ciała. Gromadzi też witaminy A, D, B12 i żelazo oraz neutralizuje działanie toksyn. Ze względu na to, że pełni tak dużo różnych funkcji, powinniśmy uważać, aby jej nie przeciążyć.

2. Wątroba - uszkodzenia

Jakie są najczęstsze przycyzny uszkodzeń wątroby? Zwykle prowadzi do nich nadużywanie alkoholu, nadmiar tłuszczu w diecie czy przyjmowanie wielu leków.

Zobacz film: "Oczyść wątrobę w 6 krokach"

Często szkodzimy jej nieświadomie, spożywając w nadmiarze alkohol, niektóre zioła lub przetworzoną żywność. Sprawdźmy zatem, jakie mogą być oznaki tego, że wątroba jest na wykończeniu.

Objawy, które daje wątroba zniszczona przez alkohol
Objawy, które daje wątroba zniszczona przez alkohol [6 zdjęć]

''Alkohol jest dla ludzi'' – taki pogląd nikogo już nie dziwi. Pozwalamy sobie na lampkę wina do kolacji,

zobacz galerię

3. Wątroba - objawy przeciążenia

Powiększenie obwodu brzucha może występować w wyniku marskości wątroby. W jamie brzusznej gromadzi się wtedy płyn, a chory skarży się na ból, tkliwość, skurcze, duszności.

Problemy trawienne i żołądkowe również powinny nas zaniepokoić. Marskość lub niewydolność wątroby mogą powodować bóle brzucha, wzdęcia, nudności.

Innym sygnałem przeciążenia wątroby są obrzęki na dłoniach, twarzy oraz nogach. Dziwna opuchlizna może mieć również inne przyczyny, ale w żadnym przypadku nie należy ignorować dolegliwości.

Objawem problemów z wątrobów jest również żółtaczka. Jeśli skóra i białki oczu mają żółty odcień, koniecznie idź do lekarza.

Do innych niepokojących objawów należy zmiana swędzenie skóry, przewlekłe zmęczenie i obecność krwi w stolcu.

6 objawów, które wskazują na choroby wątroby
6 objawów, które wskazują na choroby wątroby [7 zdjęć]

Wątroba to narząd miąższowy, który u człowieka znajduje się pod przeponą. Przypisuje się jej wiele funkcji

zobacz galerię

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Objaw, który zdradza, że wątroba jest wykończona.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza