Trwa ładowanie...

Objawy przepukliny pachwinowej – charakterystyka, objawy, diagnoza, leczenie

Avatar placeholder
28.12.2022 12:52
Objawy przepukliny pachwinowej – charakterystyka, objawy, diagnoza, leczenie
Objawy przepukliny pachwinowej – charakterystyka, objawy, diagnoza, leczenie

Przepuklina pachwinowa rozwija się powoli i początkowo może nie dawać żadnych objawów. Objawy przepukliny pachwinowej narastają wraz z rozwijaniem się schorzenia. Pierwsze objawy mogą być niejasne jednak wraz z zaostrzaniem się objawów stają się wyraźne.

spis treści

1. Objawy przepukliny pachwinowej – charakterystyka

W przepuklinie wyróżniamy: wrota przepuklin, kanał przepukliny i worek przepuklinowy. Wrota przepuklin to otwór w powłokach, przez który przedostaje się zawartość jamy brzusznej. Kanał przepukliny to droga z jamy brzusznej pod skórę a worek przepuklinowy to utworzony jest przez otrzewną i znajduje się w nim zawartość przepukliny.

Przepukliny pachwinowe dzielimy na skośną, która przechodzi przez cały kanał pachwinowy oraz na prostą. Przepuklina pachwinowa dużo częściej występuje u mężczyzn. Do najczęstszych przyczyn, które przyczyniają się do powstawania przepuklin zaliczamy zaburzenia w syntezie i proporcjach kolagenu i wzmożone parcie tłoczni brzusznej.

Zobacz film: "Na czym polega gastroskopia?"
Objawem przepukliny pachwinowej jest ból brzucha
Objawem przepukliny pachwinowej jest ból brzucha

2. Objawy przepukliny pachwinowej

Głównym i najbardziej charakterystycznym objawem przepukliny pachwinowej jest wyczuwalne uwypuklenie powłok brzusznych. Uwypuklenie powiększa się podczas kaszlu lub wysiłku. Czasami występuje ból w tej okolicy, który może promieniować aż do jądra. Objawami przepukliny pachwinowej, które mogą występować razem z bólem są wymioty i nudności. Czasami dochodzi do uwięźnięcia przepukliny co stanowi poważny problem, ponieważ prowadzi do niedrożności przewodu pokarmowego lub niedokrwienia ściany uwięźniętego jelita. Jeśli dojdzie do takiego przypadku, konieczna jest operacja w trybie natychmiastowym i czasami lekarz zmuszony jest do wycięcia fragmentu niedokrwionego jelita. Nieleczona przepuklina wraz z biegiem czasu powiększa się i pogarsza jakość życia pacjenta a czasem prowadzi do kalectwa.

3. Przepuklina pachwinowa – diagnoza

Bardzo często sam pacjent przez zaobserwowanie objawów przepukliny pachwinowej jak np.: uwypuklenie powłok brzusznych rozpoznaje przepuklinę. Lekarz natomiast po badaniu przedmiotowym, może skierować pacjenta na badanie USG.

Zobacz także:

4. Leczenie przepukliny pachwinowej

W przypadku kiedy objawy przepukliny pachwinowej są niewidoczne wystarczy tylko obserwacja. Jeśli objawy przepukliny pachwinowej zaczną dawać o sobie znać, wtedy stosuje się leczenie zabiegowe.

Pacjenci, u których nie możliwe jest wykonanie operacji powinni nosić specjalny pas przepuklinowy. Operacja przepukliny polega na odprowadzeniu zawartości worka przepuklinowego do jamy brzusznej, czasem z otwarciem otrzewnej i zeszyciu tkanek tak, aby przykrywały wrota przepukliny.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Objawy przepukliny
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze