Trwa ładowanie...

Objawy udaru słonecznego – charakterystyka, symptomy, postępowanie

Do udaru słonecznego dochodzi w wyniku zbyt długiego przebywania w miejscu silnie nasłonecznionym.  Najbardziej wrażliwe na działanie słońca są głowa i ramiona. Objawy udaru słonecznego są niebezpieczne dla zdrowia. Stanowią one szczególne zagrożenie dla dzieci i osób starszych. Warto się dowiedzieć, jakie są typowe objawy udaru słonecznego.

spis treści

1. Objawy udaru słonecznego - charakterystyka

Udar słoneczny jest odmianą udaru cieplnego. Długie przebywanie na słońcu zaburza proces termoregulacji organizmu. Może też prowadzić do nadmiernej utraty elektrolitów oraz odwodnienia. Dodatkowo wystawienie głowy na długie działanie silnych promieni słonecznych może spowodować przekrwienie opon mózgowych oraz mózgu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Objawy udaru słonecznego (cieplnego) najczęściej występują:

  • w trakcie dużego nasłonecznienia,
  • w gorącym klimacie,
  • w trakcie kąpieli w gorącej wodzie,
  • w czasie wysiłku fizycznego podczas upału.
Jednym z pierwszych objawów udaru słonecznego jest ból głowy.
Jednym z pierwszych objawów udaru słonecznego jest ból głowy.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia objawów udaru słonecznego są nieodpowiednie ubranie oraz zbyt mała ilość spożywanych płynów. W czasie upałów należy pamiętać o tym by ubranie było przewiewne i lekkie. Należy też mieć zawsze przy sobie butelkę z wodą i regularnie z niej korzystać.

W przypadku niektórych osób objawy udaru słonecznego pojawiają się szybciej niż u innych. Każdy człowiek ma trochę inną wytrzymałość na podwyższoną temperaturę i działanie promieni słonecznych. Najbardziej narażone są osoby starsze i dzieci.

2. Objawy udaru słonecznego - symptomy

Typowe objawy udaru słonecznego to między innymi:

Należy pamiętać, że objawy udaru słonecznego mogą być nasilone w różnym stopniu. W początkowej fazie udaru jednym objawów jest intensywne pocenie się natomiast po pewnym czasie może wystąpić utrata potliwości.

3. Objawy udaru słonecznego – postępowanie

W przypadku podejrzenia wystąpienia udaru słonecznego należy wezwać pogotowie ratunkowe. Osobę, u której zaobserwowano objawy udaru słonecznego należy przetransportować jak najszybciej do zacienionego i w miarę możliwości chłodnego pomieszczenia. Jeśli chory ma na sobie ubranie należy je rozpiąć lub ściągnąć, aby jego skóra miała dostęp do chłodnego powietrza. Gdy w pomieszczeniu znajduje się wentylator należy go włączyć. W przeciwnej sytuacji trzeba zacząć energicznie wachlować by spowodować ruch powietrza.

Jeśli chory jest przytomny powinien pić często, ale w małych porcjach. Najlepiej mu podawać chłodną wodę z niewielkim dodatkiem soli. Gdy pacjent straci przytomność należy utrzymywać drożność dróg oddechowych a w przypadku braku oddechu rozpocząć resuscytację krążeniowo oddechową.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza