Trwa ładowanie...

Objawy zapalenia mięśnia sercowego – charakterystyka choroby, najczęstsze symptomy, oznaki towarzyszące, leczenie

Przyczyną zapalenia mięśnia sercowego jest najczęściej infekcja wirusowa lub bakteryjna. Choroba ta to stan zapalny rozwijający się w mięśniu sercowym. Ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie objawów zapalenia mięśnia sercowego, gdyż może ono prowadzić do poważnych konsekwencji. Niestety rozpoznanie nie jest tak łatwe, gdyż i objawy zapalenia mięśnia sercowego nie są oczywiste.

Zobacz film: "Wpływ kwasów Omega 3 na układ krwionośny"

spis treści

1. Objawy zapalenia mięśnia sercowego

Przebieg zapalenia mięśnia sercowego może być zróżnicowany u poszczególnych pacjentów. Może przebiegać łagodnie, może też szybko i gwałtownie, kończąc się zgonem. Zazwyczaj jednak przebieg zapalenia mięśniowego jest średnio ciężki. Często też zapalenie mięśnia sercowego nie daje żadnych objawów, dlatego dużo przypadków pozostaje nierozpoznanych. Jest też wiele przyczyn, które wywołują chorobę. Zalicza się do nich infekcje wirusowe, bakteryjne, zakażenia grzybicze, stosowanie niektórych leków czy narażenie na toksyny.

Ból w klatce piersiowej to jeden z objawów zapalenia mięśnia sercowego
Ból w klatce piersiowej to jeden z objawów zapalenia mięśnia sercowego

2. Symptomy zapalenia serca

Objawy zapalenia mięśnia sercowego w dużej mierze zależą od przyczyny, która wywołała chorobę. Wśród najczęściej występujących objawów zapalenia mięśnia sercowego wymienia się osłabienie wydolności fizycznej, zmęczenie, występowanie duszności. Kolejnym ważnym objawem zapalenia mięśnia sercowego są dolegliwości bólowe w klatce piersiowej, kołatanie serca, zaburzenia rytmu pracy tego najważniejszego mięśnia. Może to prowadzić do następnego objawu zapalenia mięśnia sercowego, czyli do omdleń.

Jak mieć zdrowsze serce?
Jak mieć zdrowsze serce? [9 zdjęć]

Badania wykazały, że wśród osób, które nie spożywały wielu tłuszczów nasyconych, te, które jadły więcej...

zobacz galerię

3. Co towarzyszy zapaleniu mięśnia sercowego

Każdy poszczególny przypadek zapalenia mięśnia sercowego może różnić się objawami nietypowymi, towarzyszącymi. Objawami zapalenia sercowego mogą więc być też: bladość skóry, ochłodzenie i obrzęki kończyn, niewielka różnica pomiędzy wartościami ciśnienia skurczowego i rozkurczowego, szmery u podstawy płuc, płyn w jamie opłucnej lub brzusznej. Objawem zapalenia mięśnia sercowego może być też tachykardia nasilająca się już np. przy wstaniu z łóżka i utrzymująca się przez dłuższy czas. Objawem towarzyszącym zapalenia mięśnia sercowego może być też tarcie osierdziowe. Może wystąpić też biegunka. Chory może doświadczać biegunek i wymiotów.

Zobacz także:

4. Leczenie zapalenia mięśnia sercowego

Ważne jest szybkie rozpoznanie objawów zapalenia mięśnia sercowego, gdyż wtedy można podjąć odpowiednie leczenie, które zależy przede wszystkim od tego, co wywołało chorobę. Inaczej specjalista zaleci leczyć zapalenie wywołane infekcją wirusową, inaczej bakteryjną. Wybór metody leczenia zależy też od tego, jak nasilony jest stan zapalny. Jeżeli zapalenie mięśnia sercowego przebiega łagodnie, zazwyczaj wystarcza przyjmowanie odpowiednich leków i odpoczynek. W cięższych przypadkach zaleca się hospitalizację chorego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.