Objawy zapalenia mięśnia sercowego – charakterystyka choroby, najczęstsze symptomy, oznaki towarzyszące, leczenie
Przyczyną zapalenia mięśnia sercowego jest najczęściej infekcja wirusowa lub bakteryjna. Choroba ta to stan zapalny rozwijający się w mięśniu sercowym. Ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie objawów zapalenia mięśnia sercowego, gdyż może ono prowadzić do poważnych konsekwencji. Niestety rozpoznanie nie jest tak łatwe, gdyż i objawy zapalenia mięśnia sercowego nie są oczywiste.
1. Objawy zapalenia mięśnia sercowego
Przebieg zapalenia mięśnia sercowego może być zróżnicowany u poszczególnych pacjentów. Może przebiegać łagodnie, może też szybko i gwałtownie, kończąc się zgonem. Zazwyczaj jednak przebieg zapalenia mięśniowego jest średnio ciężki.
Często też zapalenie mięśnia sercowego nie daje żadnych objawów, dlatego dużo przypadków pozostaje nierozpoznanych. Jest też wiele przyczyn, które wywołują chorobę. Zalicza się do nich:
- infekcje wirusowe,
- infekcje bakteryjne,
- zakażenia grzybicze,
- stosowanie niektórych leków,
- narażenie na toksyny.
2. Symptomy zapalenia serca
Objawy zapalenia mięśnia sercowego w dużej mierze zależą od przyczyny, która wywołała chorobę. Wśród najczęściej występujących objawów zapalenia mięśnia sercowego wymienia się osłabienie wydolności fizycznej, zmęczenie, występowanie duszności.
Kolejnym ważnym objawem zapalenia mięśnia sercowego są dolegliwości bólowe w klatce piersiowej, kołatanie serca, zaburzenia rytmu pracy tego najważniejszego mięśnia. Może to prowadzić do następnego objawu zapalenia mięśnia sercowego, czyli do omdleń.
3. Co towarzyszy zapaleniu mięśnia sercowego
Każdy poszczególny przypadek zapalenia mięśnia sercowego może różnić się objawami nietypowymi, towarzyszącymi. Objawami zapalenia sercowego mogą więc być też:
- bladość skóry,
- ochłodzenie i obrzęki kończyn,
- niewielka różnica pomiędzy wartościami ciśnienia skurczowego i rozkurczowego,
- szmery u podstawy płuc,
- płyn w jamie opłucnej lub brzusznej.
Objawem zapalenia mięśnia sercowego może być też tachykardia nasilająca się już np. przy wstaniu z łóżka i utrzymująca się przez dłuższy czas. Objawem towarzyszącym zapalenia mięśnia sercowego może być też tarcie osierdziowe. Może wystąpić też biegunka. Chory może doświadczać biegunek i wymiotów.
Zobacz także:
4. Leczenie zapalenia mięśnia sercowego
Ważne jest szybkie rozpoznanie objawów zapalenia mięśnia sercowego, gdyż wtedy można podjąć odpowiednie leczenie, które zależy przede wszystkim od tego, co wywołało chorobę. Inaczej specjalista zaleci leczyć zapalenie wywołane infekcją wirusową, inaczej bakteryjną. Wybór metody leczenia zależy też od tego, jak nasilony jest stan zapalny. Jeżeli zapalenie mięśnia sercowego przebiega łagodnie, zazwyczaj wystarcza przyjmowanie odpowiednich leków i odpoczynek. W cięższych przypadkach zaleca się hospitalizację chorego.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.