Trwa ładowanie...

Objawy zobaczysz na skórze. Unikaj tych błędów, bo skończy się tragicznie

Avatar placeholder
24.07.2023 19:36
6 błędów, które możesz popełnić po oparzeniu meduzy
6 błędów, które możesz popełnić po oparzeniu meduzy (Getty Images)

Meduzy, które można spotkać w Bałtyku, są na ogół mniej niebezpieczne niż ich tropikalne odpowiedniki. Kontakt z nimi powoduje na ogół lokalne reakcje na skórze, choć zdarza się, że dochodzi do poważniejszego stanu: paraliżu i wstrząsu. Jak poradzić sobie z jej oparzeniem? Jeśli nie popełnisz kilku najczęstszych błędów, prawdopodobnie wszystko skończy się dobrze.

spis treści

1. Jak uniknąć poparzenia?

Meduza może poparzyć przede wszystkim w wodzie, warto więc zwracać uwagę na oznaczenia na plażach i unikać pływania w obszarach z dużą ilością meduz. Jeśli już się na to decydujemy, załóżmy odzież ochronną.

Sęk jednak w tym, że samo unikanie wody nie jest gwarantem bezpieczeństwa. Meduza może zostać wyrzucona przez fale na osoby opalające się bardzo blisko brzegu, może też długo leżeć na piasku, stanowiąc ryzyko dla spacerujących. Tak, martwa meduza również wydziela jad.

2. Objawy poparzenia przez meduzę

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Poparzenia meduzami mogą powodować różne objawy, w zależności od indywidualnej reakcji organizmu i rodzaju meduzy. Najbardziej niebezpieczne są meduzy pudełkowe (tzw. osy morskie), pokrzywy morskie i bełtwy festonowe (lwie grzywy).

Najczęstszymi objawami oparzenia przez meduzę są ból, zaczerwienienie i swędzenie, a czasem pęcherze w miejscu kontaktu. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić objawy ogólne: nudności, bóle głowy, trudności z oddychaniem, paraliż.

Spotkanie z meduzą może mieć naprawdę przykre konsekwencje
Spotkanie z meduzą może mieć naprawdę przykre konsekwencje (Pixabay)

3. Pierwsza pomoc

W przypadku poparzenia przez meduzę ważne jest natychmiastowe działanie.

Należy jak najszybciej wydostać się z wody oraz ściągnąć pozostałe na skórze parzydełka za pomocą pęsety, karty kredytowej, lub jakiegokolwiek innego przedmiotu, który nie ma kontaktu z naszą skórą. Dłoń, która wyjmuje galaretowatą pozostałość po meduzie, powinna być opatulona w ręcznik lub inną tkaninę. Po usunięciu resztek należy polać poparzony obszar octem. Miejsce poparzenia można później posmarować żelem z hydrokortyzonem, który pozwoli na zmniejszenie stanu zapalnego skóry.

Mało kto nosi na plażę ocet kuchenny, ale prawdopodobnie ratownik będzie go miał pod ręką. Zgłoszenie się po jego pomoc z pewnością przyspieszy udzielenie pomocy i doda nam otuchy.

4. Najczęstsze błędy, które można popełnić po oparzeniu meduzy

Zachowania, które mogą wydawać się intuicyjne, mogą jedynie spowodować większy dyskomfort. Jest więc sześć zasad, których należy przestrzegać.

  • Nie pocieraj obszaru poparzenia;
  • Nie stosuj bandaża;
  • Nie polewaj poparzonego obszaru słodką wodą, nie przykładaj do niego kostek lodu;
  • Nie "przepłukuj" go alkoholem ani moczem;
  • Nie przekłuwaj powstałych bąbli z płynem surowiczym;
  • Nie wystawiaj rany na słonce.

Jeżeli objawy są silne, utrzymują się dłużej niż kilka godzin, lub jeśli osoba poparzona doświadcza trudności z oddychaniem, osłabienia albo innych objawów ogólnych, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. W takim przypadku konieczne może się okazać leczenie farmakologiczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze