Trwa ładowanie...

Obojnactwo – patogeneza, objawy, diagnostyka, leczenie

Lek. Mateusz Nawrocki
12.08.2024 12:19
Obojnactwo – patogeneza, objawy, diagnostyka, leczenie
Obojnactwo – patogeneza, objawy, diagnostyka, leczenie

Obojnactwo należy do częstych zjawisk w przyrodzie. Dotyczy roślin i niektórych zwierząt. Kwestia obojnactwa wygląda jednak zupełnie inaczej u ludzi. Najczęściej jest wynikiem zaburzeń na tle genetycznym. Obojnactwo nazywane jest także dwupłciowością lub hermafrodytyzmem.

spis treści

1. Obojnactwo – patogeneza

Mówiąc o obojnactwie należy wspomnieć o jego rodzajach – wyróżniamy obojnactwo prawdziwe i obojnactwo rzekome – obydwa mają zastosowanie do obydwu płci. W obojnactwie rzekomym żeńskim, anatomicznie występują u kobiet jajniki, ale narządy płciowe zewnętrze nabierają cech męskich.

Sytuacja taka jest często spowodowana narażeniem płodu na nadmierne działanie androgenów w okresie wewnątrzmacicznym.

Obojnactwo wykrywane jest we wczesnym okresie życia
Obojnactwo wykrywane jest we wczesnym okresie życia (123RF)
Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Obojnactwo rzekome u mężczyzn objawia się tym, że narządy płciowe nie mają typowych cech męskich lub są one słabo wyrażone. Innym typem dwupłciowości jest obojnactwo prawdziwe – u jednego człowieka występują gonady zarówno męskie, jak i żeńskie. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie badania chromosomowego i ustalenie, czy dziecko posiada genotyp XX czy też XY.

2. Obojnactwo – objawy

Objawy obojnactwa mogą być różnie nasilone. Oczywiście patologie obejmują narządy płciowe, ale także wynikające z tego zmiany hormonalne, które oddziałują na cały organizm. W zależności od nasilenia objawów obojnactwa, osoby z kariotypem XY uważają się za kobiety.

Oprócz zaburzeń prawidłowej anatomii oraz funkcji narządów płciowych w ramach obojnactwa dochodzi także do zaburzeń związanych z prawidłowym owłosieniem pachowym oraz łonowym. Nieadekwatnie rozwinięte narządy płciowe u osób płci obojnakiej są narażone także na większe ryzyko powstawania w nich zmian na tle nowotworowym.

5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo
5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo [6 zdjęć]

Praca hormonów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wahania

zobacz galerię

3. Obojnactwo – diagnostyka

Zdarzają się takie sytuacje, kiedy obojnactwo może już zostać rozpoznane tuż po porodzie.

Należy jednak przed podjęciem ewentualnych działań przeprowadzić stosowne badania genetyczne oraz hormonalne – od ich wyniku uzależniona jest bowiem właściwe leczenie obojnactwa.

4. Obojnactwo – leczenie

Problem obojnactwa stanowi poważne wyzwanie lecznicze. Wiadomość o nieprawidłowościach tego typu może być prawdziwym wstrząsem początkowo dla rodziny, ale w późniejszym okresie również dla rozwijającego się dziecka obojga płci.

Przeczytaj także

Z tego względu w zespole leczniczym powinien znaleźć się również psycholog. W zależności od stopnia zaawansowania obojnactwa możliwe jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który może być w pewnym stopniu zabiegiem odtwórczym. Sposobem jest również leczenie hormonalne obojnactwa, które może stanowić uzupełnienie zabiegu operacyjnego.

Obojnactwo, dwupłciowość, hermafrodytyzm, interseksualność – to zaburzenia, które występują niezwykle rzadko. Jeśli już wystąpią, konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki i wprowadzenie właściwego leczenia.

Należy także pamiętać, że jeśli osoby z taką przypadłością nie zostaną poddane leczeniu w okresie dzieciństwa, należy okazać im zrozumienie i współczucie – to dla nich szczególnie ważne – poczucie akceptacji. Terapia psychologiczna powinna być stałym elementem terapii obojnactwa.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze