Trwa ładowanie...

Obręcz barkowa - charakterystyka, ból barku, ćwiczenia na obręcz barkową

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
26.08.2021 13:10
Obręcz barkowa, nazywana również obręczą kończyny górnej jest strukturą kostną, stanowiącą podparcie dla mięśni kończyn górnych
Obręcz barkowa, nazywana również obręczą kończyny górnej jest strukturą kostną, stanowiącą podparcie dla mięśni kończyn górnych (123rf)

Obręcz barkowa, nazywana również obręczą kończyny górnej jest strukturą kostną, stanowiącą podparcie dla mięśni kończyn górnych. Co warto wiedzieć na temat tej sfery w naszym ciele? Jak poprawnie wykonywać ćwiczenia na obręcz barkową?

spis treści

1. Czym jest obręcz barkowa?

Obręcz barkowa, niejednokrotnie określana mianem obręczy kończyny górnej (łac. cingulum membri superiori) jest ruchomym zawieszeniem kończyn górnych człowieka. Kości, które tworzą obręcz kończyny górnej to: łopatka oraz obojczyk. Na obręcz barkową składają się następujące stawy:

  • staw mostkowo-obojczykowy (jego wzmocnienie stanowi więzadło obojczykowe łączące prawą oraz lewą obręcz)
  • staw barkowo-obojczykowy,
  • staw ramienny,
  • łopatkowo-żebrowy.
Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Dolegliwości bólowe w obrębie obręczy barkowej, a także jej stawów mogą powodować duży dyskomfort i utrudniać codzienne funkcjonowanie.

2. Najczęstsze przyczyny bólu barku

Wśród najczęstszych przyczyn bólu barku specjaliści wymieniają:

  • siedzący tryb życia,
  • urazy sportowe (np. na urazy stawu barkowego narażeni są w szczególności kulturyści, piłkarze ręczni, jeźdźcy konni, hokeiści),
  • przeciążenia,
  • powtarzalne mikroprzeciążenia,
  • łuszczycowe zapalenie stawów,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów,
  • inne problemy reumatyczne.

Bóle w obrębie obręczy barkowej, a także jej stawów mogą być również spowodowane wadami postawy, a także niedoborami wapnia wzmacniającego układ kostny.

Zobacz też: Choroba młodych. Dotyka tych, którzy przesiadują przed komputerem

3. Ćwiczenia na obręcz barkową

Ćwiczenia na obręcz barkową można wykonać bez użycia specjalistycznego sprzętu sportowego. Wystarczy kilka minut dziennie, aby wzmocnić mięśnie oraz okolice obręczy barkowej. W zestawie ćwiczeń uwzględniono przedmioty takie piłka, kij od miotły, a także krzesło.

Pierwsze z ćwiczeń należy wykonywać z wykorzystaniem kija od miotły. Przed rozpoczęciem tej aktywności wystarczy położyć się na plecach, a następnie zgiąć kolana. W następnym kroku należy chwycić kij od miotły i unieść go tak, by znajdował się na wysokości barków. Głównym zadaniem osoby wykonującej zadanie jest zginanie, a także prostowanie łokci w identyczny sposób jak przy podnoszeniu i opuszczeniu sztangi na ławeczce treningowej. Jedna seria składa się z dziesięciu powtórzeń.

W drugim ćwiczeniu niezbędnym narzędziem będzie piłka. Podobnie jak w poprzedniej aktywności, połóż się na plecach, a następnie zegnij kolana. Ustaw ręce wraz z piłką w taki sposób, by znajdowały się przed one tobą. Postaraj się pokierować piłkę najpierw na prawą, następnie na lewą stronę (jak najbliżej podłoża). W tej serii postaraj się wykonać dziesięć powtórzeń. W trzecim z ćwiczeń posiłkuj się krzesłem. Usiądź na nim wygodnie, a następnie połóż swoje dłonie na kolanach. Wykonuj taki ruch barkami, jakbyś starał się zataczać koła do tyłu. Ćwiczenie postaraj się powtórzyć dziesięć razy. Następnie wykonaj dziesięć powtórzeń, w trakcie których będziesz zataczać koła do przodu.

Kij od miotły oraz krzesło to narzędzia, które będą potrzebne do wykonania czwartego ćwiczenia. Przyjmij pozycję siedzącą, a kij przytrzymaj na swoich kolanach. W trakcie wykonywania tej aktywności postaraj się unieść kij w taki sposób, by znajdował się w pozycji poziomej nad twoją głową. W następnym kroku umieść kij za głową, po czym wróć do pozycji wyjściowej. Staraj się nie poruszać głową w trakcie wykonywania zadania. W tej serii wykonaj dziesięć powtórzeń.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze